Obiektyw
Wybór obiektywu wcale nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę trzeba wziąć wiele aspektów - od indywidualnych preferencji, po szczegółowe parametry techniczne sprzętu. Co zatem warto wiedzieć przed zakupem nowego „szkła” i na co zwrócić szczególną uwagę?
Obiektyw - jak wybrać najlepszy?
Wybierając obiektyw, powinniśmy sprawdzić przede wszystkim kompatybilność danego „szkła” z mocowaniem swojego aparatu. Wynika to z tego, że aparaty danej marki cechują się innym systemem mocowania, np. obiektywy Canon to mocowanie EF, obiektywy Nikon - F, obiektywy Sony - A oraz E itd. Kompatybilność pod tym względem jest podstawą - jeśli zostanie ustalona i mamy pewność, że obiektyw będzie pasował do naszego aparatu, możemy skupić się na szczegółowych parametrach technicznych, jak np. przysłona oraz ogniskowa.
Obiektywy - rodzaje
Biorąc pod uwagę podstawowy podział obiektywów, możemy pogrupować je na:
- obiektywy szerokokątne - sprawdzają się podczas fotografowania krajobrazów, architektury, wnętrz i innych rozległych obszarów (co istotne, kąt widzenia w obiektywie szerokokątnym wynosi ponad 60 stopni; ogniskowa osiąga wartość do 30 mm);
- obiektywy standardowe - uzyskany dzięki nim obraz jest zbliżony do tego, który widzimy gołym okiem (przyjmuje się, że jest to obiektyw o ogniskowej 50-60 mm);
- obiektywy długoogniskowe - inaczej nazywane teleobiektywami. Wykorzystuje się je do fotografowania przyrody, czy też wydarzeń sportowych (teleobiektywy znajdziemy m.in. w ofercie obiektywów marki TAMRON).
Warto zwrócić uwagę także na fakt, czy dany sprzęt jest obiektywem stałoogniskowym, czy zmiennoogniskowym. W drugim z wymienionych tu rodzajów możliwa jest regulacja długości ogniskowej, co sprawia, że są to sprzęty znacznie bardziej skomplikowane, cięższe, często cechują się też mniejszą jasnością oraz słabszą rozdzielczością (niestety należy zaliczyć to do ich wad). Co istotne, obiektyw zmiennoogniskowy popularnie nazywamy zoom’em. Ich podstawową zaletą jest uniwersalność - obiektywy zmiennoogniskowe zdadzą egzamin zarówno w fotografowaniu krajobrazów, jak i w wykonywaniu portretów.
Obiektyw - na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?
Decydując się na zakup nowego obiektywu, powinniśmy zwrócić uwagę także na wartość ogniskowejoraz przysłony.
- Ogniskowa - określa kąt widzenia obiektywu, a zależne są od niej głębia ostrości oraz powiększenie obrazu.Co należy wiedzieć o wartościach ogniskowej - im są większe, tym możliwe jest większe przybliżenie (oznacza to, że węższy jest kąt widzenia danego obiektywu)
- Przysłona - im więcej światła dana przysłona jest w stanie wpuścić, tym lepiej! Możemy dzięki temu zrobić zdjęcia dobrej jakości, nawet jeśli w otaczającej nas przestrzeni jest naprawdę ciemno. Jasność obiektywu określa umieszczona na nim liczba, która znajduje się po symbolu „1:” - im jest niższa, tym obiektyw jaśniejszy.
Na samym końcu warto wziąć pod uwagę wagą i wielkość obiektywu wagę oraz wielkość - zwłaszcza jeśli chcemy, aby był to sprzęt mobilny i jak najprostszy w obsłudze.