Aparaty cyfrowe - historia
Patrząc na współczesne aparaty cyfrowe, mało kto zdaje sobie sprawę, że ich protoplasta powstał już w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Inżynierowie z firmy Kodak skorzystali z już istniejących rozwiązań, połączyli je jak klocki Lego i gotowe. W pierwszym aparacie cyfrowym zdjęcia zapisywane były na kasecie magnetycznej. Obraz z kolei nie był wyświetlany na ekranie komputerowego monitora a na ekranie telewizora z systemem NTSC. W roku 1981 pojawiła się Mavica firmy Sony, kamera wideo z dwiema matrycami CCD, która rejestrowała obrazy na dyskietce. Rok 1988 to premiera pierwszego cyfrowego aparatu fotograficznego Fujifilm DS-1P. Niestety, aparat ten nigdy nie wszedł do szerokiej sprzedaży, a pierwszym cyfrowym aparatem, dostępnym w sklepach, stał się dopiero Fujix DS-X, który pojawił się na rynku w 1989 r. Kolejne aparaty cyfrowe Sony Mavica pojawiły się w pod koniec lat 90. ubiegłego roku.
Cyfrowy aparaty fotograficzne dziś
Przełom wieku to początek prawdziwej ekspansji aparatów cyfrowych, które z upływem lat zdominowały rynek. Warto w tym miejscu poświęcić kilka zdań na wyjaśnienie, czym właściwie są aparaty cyfrowe. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z aparatem kompaktowym, lustrzanką czy bezlusterkowcem zasada jest ta sama. Układ optyczny tworzy obraz na przetworniku – matrycy – (CCD, CMOS, MOS), a współpracujący z nim układ elektroniczny odczytuje informacje o tym obrazie i przetwarza go na postać cyfrową. Dane w postaci cyfrowej są zapisywane w plikach danych, w jednym z formatów zapisu obrazu – zazwyczaj JPEG, TIFF lub RAW – w cyfrowej pamięci aparatu albo przesyłane bezpośrednio do komputera. Najczęściej wykorzystywanymi pamięciami w aparatach cyfrowych są pamięci typu flash w postaci kart SD, SDHC, CFC czy xD. Jedną z zalet aparatów cyfrowych jest właśnie możliwość zapisu zdjęć na nośnikach pamięci, a nie na błonie fotograficznej.
Rodzaje aparatów cyfrowych
Aparaty kompaktowe - cyfrowe
Aparat fotograficzny o małych rozmiarach to rozwiązanie, które przydaje się szczególnie na wakacjach. Zwiedzając czy wypoczywając na plaży, możesz mieć ze sobą niewielki aparat kompaktowy. Jego plusem jest możliwość korzystania z wielu automatycznych funkcji i programów. Dzięki nim aparat dopasuje się do panujących warunków i zrobi ładne zdjęcie, a dodatkowo może dawać możliwość nagrywania filmów. Aparaty kompaktowe są przeznaczone przede wszystkim do amatorskiego użytku i w tej roli znakomicie się sprawdzają. W naszym sklepie oferujemy zarówno aparaty, jak i zestawy, w których możesz otrzymać wraz z urządzeniem specjalną torbę, etui czy kartę pamięci. Obserwuj promocje w Media Expert i wybierz aparat o bardzo dobrych parametrach w atrakcyjnej cenie. Jak widzisz, w naszej ofercie znajdziesz wiele takich urządzeń. Dzięki możliwości filtrowania wyników możesz zdecydowanie ułatwić sobie poszukiwania i ograniczyć listę produktów wyłącznie do takich, które spełniają Twoje oczekiwania.
Charakteryzują się zwartą budową i niewielkimi rozmiarami oraz znacznym uproszczeniem i zautomatyzowaniem obsługi. W okresie rozwoju cyfrowe kompakty przybierały różne formy, od najbardziej zminiaturyzowanych aparatów kieszonkowych o grubości kilkunastu milimetrów, do rozbudowanych zarówno od strony możliwości regulacji, jak i wielkości matryc, a także obiektywów.
Żeby Twój aparat kompaktowy był taki, jakiego potrzebujesz, musisz go odpowiednio dopasować. Możesz wybierać z aparatów wielu marek – w naszej ofercie mamy m.in. aparaty Sony, aparaty Canon czy aparaty Nikon. Wybierając takie urządzenie, zwróć uwagę na rodzaj matrycy, dopasuj zoom optyczny (przybliżenie fotografowanego obiektu bez utraty jakości) oraz rozdzielczość efektywną (w Mpx). Kolejne ważne parametry to rozdzielczość nagrywanych filmów, rozdzielczość przetwornika, wielkość ekranu LCD (w calach). Możesz również określić, czy Twój aparat kompaktowy ma być wyposażony w ruchomy ekran LCD, Wi-Fi, NCF, GPS, wejście HDMI i jakie ma obsługiwać karty pamięci. Kolejna decyzja dotyczy źródła jego zasilania. Zdajemy sobie sprawę, że wybór aparatu nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jeśli wymienione pojęcia są Ci nieznane albo po prostu chcesz z nami skonsultować swój wybór, to zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami!
Aparaty cyfrowe – lustrzanki i bezlusterkowce
To aparaty, których konstrukcja oparta jest na klasycznej lustrzance, którą wyposażono w matrycę światłoczułą o wielkości odpowiadającej klatce filmu małoobrazkowego. W momencie robienia zdjęcia lustro unosi się, a światło kierowane jest bezpośrednio na matrycę. Istnieją również lustrzanki z lustrem półprzepuszczalnym – SLT. W takich aparatach lustro nie zmienia swojej pozycji w momencie wykonywania zdjęcia. Istotną zaletą lustrzanek jest również możliwość wymiany obiektywów. Bezlusterkowce zaś, to aparaty, których główną cechą jest brak lustrzanego układu optycznego i wizjera typowego dla lustrzanek, przy jednoczesnej możliwości wymiany obiektywów, co odróżnia je od pozostałych aparatów cyfrowych. Zobacz także produkty z kategorii: lustrzanki Nikon, lustrzanki Canon, obiektyw Nikon, obiektywy Canon oraz obiektywy Sony.