Poradniki Eksperta

Aparat fotograficzny dla dzieci – ranking [TOP10]

 2023-04-20 

Aparaty dla dzieci to wspaniały sposób na wspieranie i zachęcanie potomstwa do fotografowania. Kiedy dziecko zaczyna potajemnie robić zdjęcia smartfonem mamy lub taty, czas na pierwszy aparat dziecka. Dobry aparat dla dzieci musi być przede wszystkim solidny i przyjazny dzieciom. Oznacza to, że musi wytrzymać upadki i być tak łatwy w użyciu, że dziecko poradzi sobie z nim bez pomocy dorosłego. To, co jeszcze powinien mieć cyfrowy aparat fotograficzny dla dzieci, jest kwestią osobistego gustu. Czy ma być przede wszystkim zabawką do zabicia czasu, czy może faktycznie robić dobre zdjęcia i filmy, które warto zatrzymać? Czy ma być dostarczany z grami, czy bez? Czy powinien zawierać wiele efektów specjalnych, a może nawet natychmiastowy wydruk? Zatem jaki jest najlepszy aparat fotograficzny dla dzieci? Ranking powinien pomóc rozwikłać zagadkę.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Co wyróżnia dobry aparat fotograficzny dla dzieci od innych?

To ważne, abyśmy jako dorośli, robili wszystko, co w naszej mocy, by wspierać kolejne pokolenie fotografów, a jaki jest lepszy sposób na zrobienie tego niż zachęcanie dzieci i nastolatków do odkrywania kreatywnych możliwości posiadania własnego aparatu.


Wybierając aparat dla małego dziecka, pomyśl o jego rozmiarze i wadze. Musi być dla niego łatwy do trzymania i fotografowania, ponieważ pozwoli to nawet najmłodszym dzieciom uzyskać ostre zdjęcia. Z drugiej strony, możesz pomyśleć o zakupie wytrzymałego aparatu, czyli takiego, który jest wodoodporny i wytrzyma kilka upadków z niedużej wysokości. W końcu wszyscy wiemy, jakie są dzieci. Dobrym pomysłem jest również posiadanie paska do aparatu. Ważne, aby dzieci cieszyły się wszystkimi aspektami swoich zdjęć, nie martwiąc się o to, że aparat zarysują lub upuszczą.


Warto również pomyśleć o typie aparatu, który chcesz kupić. Przecież niekoniecznie musi to być klasyczny aparat cyfrowy. Dobrym rozwiązaniem dla dzieci nieco starczych, jest aparat natychmiastowy. Takie rozwiązanie może być dla nich świetną zabawą, ponieważ pozwala zobaczyć efekty niemal natychmiast po zrobieniu zdjęcia. Daje to bardziej namacalne rezultaty, niż pliki zapisane na karcie pamięci. Oczywiście wadą tego jest to, że wiąże się to z ciągłymi wydatkami, ponieważ będziesz musiał uzupełniać aparat filmem.


Miłym dodatkiem dla bardzo małych dzieci, mogą być pastelowe kolory obudowy aparatu – nie tylko sprawiają, że patrzenie na aparat jest przyjemniejsze, ale także mogą ułatwić odnalezienie go, jeśli maluch ma skłonność do gubienia swoich rzeczy.


Jeśli jednak kupujesz aparat dla nieco starszego dziecka lub nastolatka, możesz pomyśleć o bardziej zaawansowanych modelach, które umożliwiają wymianę obiektywu i pozwalają na poznanie tajników robienia zdjęć. Nastolatki z pewnością nie będą chciały czegoś, co wygląda zbyt dziecinnie lub zabawkowo.

Aparat fotograficzny dla dzieci – ranking możliwości fotograficznych

Niektóre czynniki, takie jak jakość obrazu, rozdzielczość czujnika czy jakość obiektywu, nadal będą miały znaczenie. Jednak najlepsze aparaty dla dzieci posiadać powinny  przede wszystkim kilka cech, a są to: użyteczność, solidność i przystępność cenowa – nie wspominając o wartości edukacyjnej, jeśli chcesz pomóc swoim dzieciom zrozumieć fotografię, a nie tylko umożliwić im robienie ładnych zdjęć.


Jeśli wybierasz najlepszy aparat dla dziecka, pierwszą rzeczą o której należy pomyśleć, jest jego wiek. Jeśli robisz zakupy dla malucha, najlepszym rozwiązaniem jest coś w jasnych kolorach i proste – później wszystko zaczyna się komplikować. Czy to wakacyjna rozrywka, czy narzędzie dla licealisty? To właśnie wpłynie na decyzję, jaki rodzaj aparatu kupisz.


W rzeczywistości, nawet 3-latka można obdarować aparatem fotograficznym. Przyjazny dla dzieci aparat, za pomocą którego może robić swoje pierwsze zdjęcia, wyposażony jest także w gry. Dzięki odpornej na wstrząsy osłonie ochronnej aparatu, nie ma problemu, jeśli Twoje dziecko od czasu do czasu wypuści go z rąk.


Przy 5 megapikselach jakość obrazu nie jest zbyt duża, ale dzięki podwójnemu obiektywowi, dostępna jest również funkcja selfie. Wykonane zdjęcia można również ozdobić różnego rodzaju filtrami, ramkami do zdjęć i efektami.

Jest wiele aparatów odpowiednich dla przedszkolaków i uczniów w wieku do 8 lat. Większość z nich wyposażona jest w matryce o rozdzielczości 8 megapikseli i ma przyzwoity zestaw funkcji, które zajmą ciekawski umysł. Niestety, pomimo swojej rozdzielczości, jakość wideo jest obniżona do bardzo niskiej rozdzielczości 320 × 240 pikseli.


Atrakcyjność takich modeli polega na tym, że są dostarczane z wodoodporną obudową, której można używać na głębokości do 3 m, ale przed nurkowaniem w basenie należy sprawdzić, czy obudowa jest odpowiednio zabezpieczona. Dość żmudną operacją jest wkładanie i wyjmowanie opcjonalnej karty microSD, ale oznacza to przynajmniej, że użytkownik może robić mnóstwo zdjęć. Na dodatek są one dostępne w pastelowych kolorach – niebieskawym lub różowawym, aby zaspokoić różne gusta. Ponadto prawdopodobnie potrzebujesz aparatu, który nie będzie zbyt drogi, aby złagodzić cios, jeśli zostanie upuszczony, zgubiony lub zostanie na niego wylana szklanka soku.


Aparaty natychmiastowe są idealne dla dzieci w każdym wieku – nawet dla najmłodszych, ponieważ są duże, masywne i proste w użyciu, a na wielu imprezach dla dzieci, które wydają się trwać bardzo długo, oferują natychmiastową zabawę polegającą na wymianie zdjęć, by utrzymać atmosferę imprezy. Przy okazji zyskasz czas dla siebie – nie musisz już spędzać pół dnia na drukowaniu zdjęć na drukarce atramentowej – całą pracę wykona aparat.


Na jakie jeszcze rozwiązania należy zwrócić uwagę, wybierając aparat fotograficzny dla dzieci? Ranking proponuje modele „wytrzymałościowe”. To cała paleta, od najprostszych rozwiązań po modele bogato wyposażone. Wytrzymałe aparaty to świetny wybór dla dzieci, ponieważ po prostu są – wytrzymałe. Nie mają nic przeciwko wrzuceniu ich do stawu, rzuceniu nimi o ścianę, pokryciu papkowatym groszkiem lub czymkolwiek innym, co może wymyślić dziecko (jednak oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku). Taki aparat jest wodoodporny do głębokości 25 m, odporny na upadki z wysokości 1,8 m, mrozoodporny i pyłoszczelny. Jest idealny na dni na plaży lub nawet najbardziej szalone wakacje, o których możesz pomyśleć. Robi też całkiem przyzwoite zdjęcia, co czyni go dobrym wyborem dla nieco starszego dziecka z rosnącym zainteresowaniem fotografią.

Bardziej wyrafinowane modele dla starszych dzieci, to aparaty wyposażone w matrycę o rozdzielczości 20 megapikseli z czujnikiem 1/2,3 cala. 8-krotny zoom optyczny powinien wystarczyć młodym fotografom, którzy chcą fotografować różne obiekty. Czułość na światło jest ograniczona do ISO 100-1600 (z trybem automatycznym zapewniającym maksymalnie ISO 800), ale prawdopodobnie okaże się wystarczająca jako pierwszy „właściwy” aparat dla wielu młodych miłośników fotografii. Bardziej ambitni młodzi ludzie mają do dyspozycji opcje menu z cyfrowymi filtrami, z którymi chętnie eksperymentują.


Aby wybrać najlepszy aparat fotograficzny dla dzieci, trzeba zdać sobie sprawę, że wymaga to takiej samej uwagi, jak wybór najlepszego aparatu dla dorosłych.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756