Poradniki Eksperta

Zorza polarna – przedziwne, fantastyczne zjawisko atmosferyczne występuje głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika, także w Polsce. Miejsca takie jak północna Norwegia, Islandia i Alaska to typowe obszary, w których można zobaczyć zorzę polarną. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora Borealis, a południowa nosi nazwę Aurora Australis. Jak fotografować zorzę polarną?

Przede wszystkim trzeba być cierpliwym i ciepło ubranym. Większość wycieczek, które wybierają się na oglądanie zorzy polarnej, jest prowadzona przez przewodników posiadających wiedzę na temat tego, jak i gdzie uzyskać najlepsze zdjęcia. Mimo to fotografowanie zorzy nie jest prostą sprawą. Nie można po prostu „pstryknąć” świateł telefonem z aparatem i oczekiwać, że obraz będzie odzwierciedlał ich eteryczne piękno.


Jak fotografować zorzę polarną – przygotowania


Jeśli już wiesz, dokąd się udasz, by fotografować zorzę polarną, z pewnością wiesz także, że będzie zimno i ciemno. Przede wszystkim musisz zadbać o ciepłą odzież. Fotografowanie zorzy to zwykle długie minuty, a nawet godziny oczekiwania na najlepsze widoki. Bielizna termiczna i skarpetki, a następnie warstwy polaru lub odzieży wełnianej – dzięki temu nie zmarzniesz. Nie zapomnij o ciepłej czapce, przydadzą się też rękawiczki, te ciepłe i cieńsze, do manipulowania ustawieniami aparatu. Będziesz mógł wtedy pracować w niskich temperaturach, nie ryzykując odmrożenia od lodowatego korpusu aparatu.


Współczesne aparaty cyfrowe wymagają dobrego zasilania – bez prądu nic nie zdziałasz. Zadbaj o dodatkowe baterie, ponieważ nie radzą sobie dobrze z zimnem i szybko się wyładowują. Dobrą sztuczką jest trzymanie ich w zamykanej na zamek torbie, na przykład w kieszeni wełnianej koszuli, pod kurtką. Weź ze sobą dodatkowe baterie, aby przez cały czas w ten sposób utrzymywać je w cieple.


Częstym problemem podczas ścigania zorzy polarnej lub coraz lepszych zdjęć jest to, że czasami przenosisz aparat między ciepłym i zimnym otoczeniem, z ogrzanego samochodu na zimno i z powrotem. Występuje wtedy kondensacja i obiektyw aparatu może zaparować. Aby tego uniknąć, dobrze jest włożyć aparat do wodoodpornej torby, a następnie do torby na aparat, która też jest zimna.


Robiąc zdjęcia zorzy polarnej będziesz fotografował z długimi czasami naświetlania – ponieważ jest to jedyny sposób uchwycenia zjawiska świetlnego. Musisz więc postawić aparat na twardej powierzchni lub użyć statywu. Statyw to kolejny niezbędny element wyposażenia, którego należy używać, gdy zastanawiasz się, jak fotografować zorzę polarną.

Bardzo przydatna jest również zdalna migawka. Eliminuje to wszelkie wibracje spowodowane naciśnięciem migawki, alternatywą jest skorzystanie z samowyzwalacza aparatu.


Aparaty w naszej ofercie:

Jak fotografować zorzę polarną – potrzebny sprzęt

Udane zdjęcia zorzy polarnej wymagają precyzji – smartfon, nawet z najlepszym aparatem, wyzwaniu nie sprosta. Aby uzyskać najlepsze zdjęcia zorzy polarnej lepiej mieć pełnoklatkową lustrzankę cyfrową, aparat z matrycą APS-C lub bezlusterkowca z przyzwoitymi czułościami ISO (najlepiej między 2000 a 12800 lub więcej). Te kamery najlepiej sprawdzają się w warunkach słabego oświetlenia. Ważne, aby Twój aparat miał solidną obudowę, przeznaczoną na trudne warunki pogodowe. Na szczęście większość nowoczesnych aparatów przeznaczonych do fotografii krajobrazowej jest dość wytrzymała i przystosowana do pracy w różnych klimatach.


Po wybraniu najlepszego aparatu nadszedł czas na rozważenie innego sprzętu, którego będziesz potrzebować. Do fotografowania zorzy polarnej najbardziej zalecane są obiektywy szerokokątne i ultraszerokokątne. Pozwolą Ci uzyskać jak najwięcej w kadrze i zapewnią aparatowi najdłuższy czas naświetlania przy minimalnym oświetleniu. Najlepsze obiektywy do fotografii zorzy polarnej powinny mieć przysłonę f/2,8 lub niższą. Standardowa przysłona, na przykład f/4 lub f/5,6, spowoduje ciemniejsze zdjęcia, co przy fotografowaniu efektów zorzy może stanowić problem. Poza tym szerokokątny obiektyw pozwoli na uchwycenie krajobrazu i nieba z zorzą w jednym ujęciu.

Jak fotografować zorzę polarną – ustawienia aparatu


Najważniejszą rzeczą, do której należy się przyzwyczaić, jest dłuższy czas otwarcia migawki niż w przypadku tradycyjnej fotografii krajobrazowej. Aby zorze były wyraźnie widoczne na Twoich zdjęciach, musisz wpuścić wystarczającą ilość światła do obiektywu. Jeśli zorza polarna jest mocna, ale nie jest szczególnie intensywna, będziesz potrzebować przysłony f/2,8 lub niższej, ISO około 1600 i czasu otwarcia migawki około pięciu sekund.


Fotografując zorzę polarną warto również wyłączyć automatyczne ustawianie ostrości. Zamiast tego użyj ustawień ręcznych, aby skupić ostrość na księżycu lub gwiazdach i uzyskać idealną kompozycję. Możesz też ustawić ostrość obiektywu na nieskończoność.


Jeśli robisz zdjęcia w formacie RAW – a powinieneś – balans bieli nie ma większego znaczenia, mimo to, podczas fotografowania zorzy polarnej unikaj ustawienia automatycznego balansu bieli. Użyj zimnego balansu (3000-4000 K), ustawienie balansu bieli w aparacie na żarzenie może silniej wydobyć niebieskie i chłodniejsze tony.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756