Dodatkowe akcesoria fotograficzne zdecydowanie rozszerzają możliwości posiadanego sprzętu foto. Jednym z takich niezbędnych dodatków, zarówno dla amatora, jak i dla profesjonalisty, jest zewnętrzna lampa błyskowa do aparatu. Dzięki niej, zdjęcia mogą być robione w bardzo różnych warunkach oświetleniowych (zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze), a fotografowane obiekty są dobrze doświetlone. Poza tym, umożliwia ona również uzyskiwanie ciekawych efektów i kreatywne eksperymentowanie z fotografią.
Szeroka oferta produktowa sprawia, że stosunkowo łatwo dobrać lampę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. W katalogu znaleźć można modele uniwersalne, a także te współpracujące wyłącznie z konkretnymi systemami. Lampa błyskowa może więc występować na przykład w wersji kompatybilnej tylko z aparatami konkretnych marek (Canon, Nikon, Pentax, Samsung...). Właściwy dobór rozwiązania zapewnia stabilne i niezawodne działanie. Lampy do aparatu różnią się między sobą również trybami pracy. Niektóre modele działają tylko w trybach automatycznych (na przykład TTL), inne tylko w manualnych, a jeszcze inne oferują więcej niż jedną opcję, co pozwala na większą elastyczność przy fotografowaniu i dobieraniu odpowiedniego trybu zależnie od warunków, w jakich powstaje zdjęcie, a także w zależności od umiejętności fotografa.
Czym się kierować przy wyborze lampy błyskowej?
Osoby interesujące się tą dziedziną, wiedzą, że istnieje kilka parametrów, istotnych dla lamp błyskowych. Pierwszym z nich jest liczba przewodnia (GN) lub watosekundy – chodzi tutaj o moc palnika lampy. Kolejnym parametrem jest czas synchronizacji błysku. Mimo że błyski w lampach trwają ułamek sekundy, ważne jest, by zgrać wiązkę z czasem otwarcia migawki w aparacie. Kontrola manualna i pomiar TTL to także istotne cechy lamp. Pomiar mocy światła TTL przydaje się przy szybkich akcjach, gdy nie ma czasu myśleć, jaką moc powinien mieć błysk. Lampa dobiera go sama. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów, które pozwolą rozpraszać światło, na przykład popularnych „mydelniczek”, czyli dyfuzorów do lampy błyskowej. Dzięki nim rozbite światło wygląda w fotografowanej scenie korzystniej.
Wybierając lampę błyskową, trzeba mieć na uwadze również różne sposoby jej zasilania. Najwięcej modeli korzysta z baterii, ale dostępne są też lampy do zdjęć zasilane akumulatorowo i z sieci. W każdym przypadku użytkownicy mogą liczyć na szerokie możliwości wykorzystania sprzętu, a także dostęp do wielu istotnych funkcji, które mają wpływ zarówno na jakość pracy, jak i na jej komfort. Mowa tu między innymi o różnych rozkładach oświetlenia (standardowy, centralnie ważony, równomierny), trybach błysku pozwalających na przykład na wyeliminowanie efektu czerwonych oczu ze zdjęcia, czy też o wygodnym odchylaniu światła dzięki ruchomej (w poziomie, w pionie lub – najlepiej – w obu tych płaszczyznach) głowicy lampy. Istotnym parametrem, który powinien podlegać analizie przy zakupie lampy błyskowej, jest liczba przewodnia. Definiuje ona siłę czy też moc błysku danego modelu lampy. Im wartość ta jest większa, tym lampa ma – zwyczajnie – większe możliwości. Liczba przewodnia określa bowiem maksymalną odległość, z jakiej fotografowany obiekt może być prawidłowo oświetlony przez lampę. Z praktycznego punktu widzenia bardzo ważna jest także kwestia szybkości ładowania lampy. Jeśli jest potrzeba zrobienia szybkiej serii zdjęć z błyskiem, czas ładowania lampy pomiędzy kolejnymi zdjęciami powinien być jak najkrótszy. Optymalny dobór parametrów technicznych, a co za tym idzie – właściwego modelu lampy ułatwia uzyskanie wysokiej jakości zamierzonego efektu – w każdych warunkach.
Lampa błyskowa plenerowa
Typowe lampy plenerowe to kompaktowe systemy oświetleniowe, składające się z głowicy i niewielkiego akumulatora. Zapewniają one zdecydowanie mocniejszy błysk niż reporterskie flesze i gwarantują przy tym większą wygodę pracy w terenie aniżeli profesjonalne lampy studyjne, które wymagają zresztą zewnętrznego źródła zasilania. W Media Expert występują różne typy lamp błyskowych, w tym np. zasilane bateryjnie lampy Yongnuo, Exakta czy posiadająca dużą moc lampa CANON Speedlite 430EX III-RT z metalową stopką mocującą. Lampy z dedykowanymi akumulatorami to wyjątkowe rozwiązanie dla zdjęć plenerowych. Wydajny akumulator zapewnia dostateczną ilość światła, by skutecznie doświetlić pierwszy plan. Zestawy błyskowe z akumulatorem mają ogromną przewagę nad standardowymi lampami reporterskimi (znacznie większy zapas mocy i możliwość korzystania ze standardowych modyfikatorów światła).
Lampa błyskowa dla amatora
Amatorskie lampy błyskowe najczęściej są lekkie i mają kompaktowe wymiary. Łatwo je transportować w plecaku czy zamontować na aparacie. Dostępne na rynku lampy doświetlające różnią się wielkością i parametrami, jednak już od 400 zł można otrzymać dobrą lampę z uchylną głowicą. Dla celów półprofesjonalnych czy typowo amatorskich warto zaopatrzyć się w lampy zasilane bateriami lub akumulatorami.
Lampa błyskowa to urządzenie mające już stuletnią tradycję, jednak współczesne lampy mają nieporównywalnie więcej możliwości niż poprzedniczki - następczynie proszku błyskowego. Dzięki dobrej lampie błyskowej można rozbić mocne cienie, doświetlić model albo zaplanować kreatywne ustawienia, co daje wspaniałe efekty na zdjęciach. Robienie zdjęć dla fotografa to malowanie światłem, a lampy błyskowe pełnią w tej sztuce rolę pędzla. Jak wybrać sprzęt odpowiedni dla naszych potrzeb? Media Expert prezentuje bogatą ofertę lamp dla amatorów i profesjonalistów.
Polecamy również produkty z kategorii: aparaty cyfrowe, lustrzanki Nikon, bezlusterkowce,lampa pierścieniowa led, statywy do aparatu, obiektywy Canon oraz aparaty Lumix.