Teleskop
Teleskop to urządzenie, które kojarzy się z zaawansowaną technologią i przeznaczeniem dla naukowców. Zupełnie niepotrzebnie. Istnieją również teleskopy dla początkujących, które mogą zaszczepić odrobinę ciekawości w najmłodszych i nieco starszych. Warto jednak wiedzieć, jaki jest najlepszy teleskop dla początkującego, jaki teleskop dla dzieci i jaki teleskop profesjonalny.Pierwszy teleskop został skonstruowany w 1608 roku, po czym w 1609 został ulepszony przez Galileusza.
Jak zbudowany jest teleskop?
Najważniejszymi elementami teleskopu są obiektyw i szklane soczewki (w przypadku teleskopu optycznego) lub okularu i zwierciadła (teleskop zwierciadlany). Te części w obu rodzajach teleskopu połączone są tubusem, który służy do powiększania odległych obrazów. Zarówno teleskop soczewkowy, jak i teleskop zwierciadlany dają obraz rzeczywisty powiększony, odwrócony lub prosty. Soczewki dzielą się na skupiające i rozpraszające. Mogą mieć one kształt wklęsły lub wypukły. Najważniejszą funkcją soczewek jest skupianie i rozpraszanie światła. Równoległa wiązka światła biegnąca wzdłuż osi optycznej po przejściu przez soczewkę skupia się w jednym punkcie – ognisku soczewki. Odległość od soczewki do ogniska nazywana jest ogniskową soczewki. Obecnie coraz częściej soczewki zastępowane są zwierciadłami.
Najważniejszymi cechami teleskopu są:
- średnica zwierciadła lub obiektywu i związana z nią apertura, decydująca o zdolności rozdzielczej teleskopu oraz zasięgu obserwacyjnym. Teleskop profesjonalny daje zwykle większe możliwości obserwacyjne, lepszą jakość obrazu i więcej szczegółów,
- ogniskowa,
- światłosiła, która określa stosunek średnicy obiektywu i ogniskowej.
- powiększenie, które zależy od użytego okularu.
Teleskop dla początkujących - jaki wybrać?
Teleskop dla początkującego nie musi pochodzić z najniższej półki cenowej. Jeśli obserwator chciałby posiadać sprzęt, który posłuży mu na wiele lat, warto wybierać dobre konstrukcje jak teleskopy sky-watcher, cechujące się bardzo dobrymi parametrami optycznymi i solidną konstrukcją. Jeśli jednak chcemy tylko sporadycznie spoglądać w niebo, a budżet nas ogranicza, polecamy firmę celestron, teleskop tej marki mimo stosunkowo niskiej ceny, spełni wymogi początkującego obserwatora i zachęci do sięgnięcia po więcej.
Teleskop dla dzieci
Wybierając teleskop dla dziecka, warto zainwestować w sprzęt stworzony właśnie dla najmłodszych jak teleskopy bresser. To teleskopy stworzone w różnych kolorach, zachęcających najmłodszych do eksploracji nieba. Ponadto teleskopy tej marki jak na przykład Junior Space Explorer 45/600, są bardzo łatwe w obsłudze dzięki montażowi azymutalnemu i regulowanemu statywowi dołączonemu do zestawu. Powiększenie 100x umożliwia szczegółową obserwację powierzchni Księżyca i dostrzeżenie bardziej odległych planet Układu Słonecznego, takich jak Wenus, Saturn i Jowisz. W wyborze teleskopu warto zaufać również naszym doświadczonym konsultantom, doskonale znającym szeroką ofertę teleskopów Media Expert.