Poradniki Eksperta

Najłatwiej mają ci, którzy fotografują prostym kompaktem lub smartfonem – oni wybierać nie muszą. W fotografowaniu pomaga im lampa błyskowa wbudowana w aparat. A przecież oświetlenie jest jednym z najtrudniejszych aspektów fotografii i często jest tym, co tworzy lub psuje zdjęcie. Podczas fotografowania z wbudowaną lampą błyskową w aparacie występuje kilka problemów. Obrazy wydają się wyblakłe (prześwietlone), modelki mają czerwone oczy, korzystanie z takiej lampy błyskowej tworzy również ostre cienie i daje dość płaski obraz. Zewnętrzne lampy błyskowe pozwalają na znacznie lepszą kontrolę nad oświetleniem i ekspozycją obrazu, nawet w warunkach słabego oświetlenia. Trzeba więc poszukać odpowiedzi na pytanie, jaką lampę błyskową wybrać?

Dla początkującego fotografa, a nawet dla osób, które fotografują już od dłuższego czasu, wybór odpowiedniej zewnętrznej lampy błyskowej może być ogromnym wyzwaniem. Obecnie na rynku istnieje niezliczona ilość marek oferujących ogromną różnorodność lamp błyskowych, co sprawia, że wszystko jest jeszcze bardziej zagmatwane. Kiedyś chcąc kupić lampę błyskową, trzeba było ją kupić u producenta aparatu – zwykle Nikona lub Canona. Dziś sytuacja jest zupełnie inna, a na rynku są firmy sprzedające lampy błyskowe, takie jak Yongnuo, Godox, Nissin itp. Możesz więc zdecydować się na zakup lamp błyskowych od producenta aparatu lub zakup lampy sprzedawanej przez jedną z firm zewnętrznych.


Żywotność lampy błyskowej i jej długowieczność


Lampy błyskowe, podobnie jak zwykłe żarówki, mają ograniczoną żywotność, po której „wypalają się” i przestają działać. Dlatego przed zakupem jakiejkolwiek lampy błyskowej, należy przeprowadzić rozeznanie na temat jej żywotności i czasu, przez jaki może być efektywnie używana, zanim będzie musiała zostać wymieniona. Jeśli lampa błyskowa nie działa prawidłowo i z pełną mocą, może to zakłócić oświetlenie obrazu i w wielu przypadkach sprawić, że zdjęcie będzie bezużyteczne.

Lampy błyskowe w naszej ofercie:

Elastyczność

Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić elastyczność lampy błyskowej. Jeśli główki zakupionej lampy błyskowej nie można przesuwać, przechylać, ustawiać pod kątem góra-dół, lewo-prawo itd., to jest sprzeczne z samym celem jej używania. Lampa błyskowa służy do odbijania światła od różnych powierzchni, a jeśli nie ma nad nią tak dużej kontroli, używanie jej byłoby praktycznie stratą czasu.

Czas recyklingu lampy błyskowej

Współczynnik recyklingu cyfrowej lampy błyskowej to czas potrzebny na osiągnięcie przez lampę pełnej mocy po wyzwoleniu. Wskaźniki recyklingu są mierzone w sekundach. Zwykle wahają się od 4 do 8 sekund. Możliwość szybkiego wyzwalania lampy błyskowej będzie bardzo pomocna, zwłaszcza jeśli robisz wiele zdjęć w krótkich odstępach czasu w otoczeniu, w którym światło jest słabe. Możesz skrócić czas ładowania lampy błyskowej, podłączając ją do zewnętrznego akumulatora. Nie tylko uzyskujesz szybszą lampę błyskową do ponownego wykorzystania podczas korzystania z zewnętrznego akumulatora, ale także uzyskujesz więcej ekspozycji, zanim wyczerpie się moc błysku.

Liczba przewodnia

Liczba przewodnia lampy błyskowej jest wskaźnikiem jej mocy. Im wyższa liczba, tym silniejszy błysk. Dobre zrozumienie liczb przewodnich lampy pomoże wyjaśnić, dlaczego jedna jest tańsza, inna zdecydowanie droższa. Liczbę przewodnią uzyskuje się, mnożąc odległość między lampą a obiektem przez przysłonę, aby uzyskać dobrze naświetlone zdjęcie. Na przykład, jeśli dobre wyniki uzyskuje się przy użyciu f/11 dla obiektu oddalonego o 5 metrów, liczba przewodnia wynosi 55. Gdy zastanawiasz się jaką lampę błyskową wybrać – lepiej mieć lampę błyskową, która pozwoli fotografować z odległości 10 metrów przy f/8, a nie tylko 3 metrów.

Jaką lampę błyskową wybrać? Ręczną czy TTL?

Jeśli nie chcesz, aby aparat podejmował decyzje za Ciebie, ponieważ utrudnia to powielanie ustawień, szukanie sposobów rozwiązywania problemów, powinieneś zdecydować się na lampę z ustawieniami manualnymi. I tak, jak musisz nauczyć się trybów manualnych, aby przejąć pełną kontrolę nad aparatem, tak musisz nauczyć się trybu manualnego lampy błyskowej, aby naprawdę przejąć kontrolę nad lampą błyskową.


Tryb manualny lampy błyskowej pozwala wybrać ilość światła dodawanego do sceny, czy to przy pełnej mocy, czy tylko trochę. Regulacja intensywności światła lampy błyskowej jest niezbędna, aby obraz wyglądał tak, jakby lampa błyskowa w ogóle nie była używana.


Tam, gdzie ręczna lampa błyskowa zmaga się z różnymi obiektami i odległością błysku, TTL świeci. Ponieważ lampa błyskowa emituje szybkie rozbłyski światła, aby zmierzyć, jaka moc światła powinna być ustawiona, wie, kiedy obiekt odsunął się nieco bliżej lub dalej od światła. Jest to szczególnie przydatne przy fotografowaniu wydarzeń. Jeśli używasz bezpośredniego błysku i nie wiesz, jak daleko lub blisko będzie fotografowany obiekt, TTL pozwoli Ci zbliżyć się lub wycelować w idealną ekspozycję.


TTL nie jest lepszy niż lampa manualna i odwrotnie. Są po prostu narzędziami, które zapewniają wyniki, których szukasz, w zależności od sytuacji. Tak więc, gdy ktoś pyta, jaką lampę błyskową wybrać, manualną czy TTL, odpowiedź nie jest taka prosta. Chociaż ręczna lampa błyskowa może działać w każdej sytuacji, TTL może zaoszczędzić wiele czasu i bólu głowy, jeśli jest prawidłowo używany.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756