Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie są klasy prędkości kart SD?

 2022-10-04 

Karty SD stały się nierozerwalnie związane z każdym używanym przez nas sprzętem elektronicznym. Możemy ich używać w smartfonach, kamerach, aparatach, tabletach i wielu innych urządzeniach. Najlepiej sprawdzają się w tych mobilnych, które z racji swoich małych rozmiarów, nie są w stanie zaoferować odpowiednio dużej przestrzeni dla pamięci wewnętrznej. Karty przychodzą nam tutaj z pomocą, ale jakie są klasy prędkości kart SD? W jaki sposób dobrać odpowiednią do naszego sprzętu i potrzeb?

Jakie są klasy prędkości kart SD?


Karty pamięci są niezwykle wygodne w użyciu, ponieważ wykorzystują technologię Flash. Pozwala ona na wielokrotny zapis i kasowanie danych, dlatego szybko zyskała ogromną popularność, jako pamięć zewnętrzna w smartfonach i wszystkich innych urządzeniach mobilnych. Istotną cechą kart SD, jest nieulotność danych zapisanych na nich, co oznacza, że wszystkie pliki zostają zapamiętane. Dodatkowo karty pamięci nie potrzebują stałego zasilania, co pozwala na ich swobodne przenoszenie i podłączanie do dowolnych urządzeń. 


Pamięć Flash jest również obecna w urządzeniu typu pendrive, ale w odróżnieniu od nich, karta pamięci służy tylko do przenoszenia danych. W takim przypadku bardzo istotną cechą każdej karty jest prędkość zapisu i odczytu danych z jej pamięci. Krótko po tym, gdy karty pojawiły się na rynku, zdano sobie sprawę z potrzeby stworzenia jednolitego systemu określającego ich parametry. W znaczny sposób miało to ułatwić użytkownikom identyfikację i co za tym idzie wybór odpowiedniej karty, ale służyło to także producentom. 


Klasy prędkości kart SD zostały określone na podstawie minimalnej prędkości zapisu danych. Możemy rozróżnić trzy podstawowe klasy:



Każda klasa karty SD oznaczona została innym symbolem, dzięki czemu łatwiej je rozpoznać. W przypadku klasy szybkości, jest to litera C, dla klasy UHS ustalono U, a dla klasy wideo jest to litera V. Dodatkowo, każda z tych klas posiada wpisaną cyfrę, która również określa prędkość w ramach konkretnej klasy. Dla przykładu, klasa szybkości C może posiadać dodatkowe oznaczenie numeryczne 2, 4, 6 lub 10. Klasa UHS ma oznaczenia 1 i 3, a wideo posiada 6, 10, 30, 60 i 90. Co dokładnie oznaczają te klasy prędkości kart SD w praktyce?

Karty SD w naszej ofercie:

Klasa prędkości C


Na początek omówmy klasy prędkości C, które są najczęściej spotykanymi na rynku. Karty z tej klasy powstały jako pierwsze, dlatego ich możliwości zapisu i odczytu danych są ograniczone, ale nadal satysfakcjonujące i wystarczające, dla chociażby smartfonów. Klasy C posiadają oznaczenia 2, 4, 6 i 10, które odnoszą się bezpośrednio do wspomnianej minimalnej prędkości odczytu. Wygląda to następująco:


  • Klasa C2 – zapis 2 MB/s,
  • Klasa C4 – zapis 4MB/s,
  • Klasa C6 – zapis 6 MB/s,
  • Klasa C10 – zapis 10 MB/s.


Warto wspomnieć, że karty klasy C10 spotkamy w praktycznie każdym urządzeniu, które z kart korzysta. W przypadku klas C2, C4 i C6, przez ich niskie prędkości minimalne, praktycznie zniknęły z użytku.

Klasa prędkości UHS

Klasy prędkości kart SD UHS cechują się lepszymi wynikami niż omówione przed chwilą karty typu C. Pozwalają one na zapis danych w dwóch wariantach:


  • U1 – minimalna prędkość zapisu wynosi 10 MB/s, maksymalna do 104 MB/s,
  • U3 – minimalna prędkość zapisu wynosi 30 MB/s, maksymalna do 312 MB/s.


Tak wysokie teoretyczne prędkości maksymalne, możliwe są do osiągnięcia dzięki zastosowaniu interfejsu magistrali UHS-I (do 104 MB/s) i UHS-II (do 312 MB/s). Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że nie są to dużo większe różnice, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Klasy kart pamięci U3 pozwalają już na robienie zdjęć i nagrywanie filmów w wysokiej rozdzielczości 4K. Karty UHS zostały stworzone specjalnie z myślą o specjalistycznym sprzęcie, jakim są np. aparaty fotograficzne. Ważne jest, że karty UHS-II mogą być używane ze sprzętem przystosowanym do UHS-I, ale wówczas prędkość maksymalna spadnie do tego drugiego standardu, czyli do 104 MB/s.

Klasa prędkości V

Ostatnie klasy prędkości kart SD, należą do grupy oznaczanej jako szybkość wideo. Jak nietrudno domyślić się po ich nazwie, stworzone zostały z myślą o nagrywaniu filmów. Klasy U świetnie sprawdzają się w aparatach fotograficznych, ale rozwój technologiczny ostatnich kilkunastu lat, pozwolił na stworzenie zupełnie nowych typów urządzeń. 


Należą do nich kamery potrafiące nagrywać w rozdzielczości 4K i 8K, kamery do nagrywania w 360 stopniach, drony oraz VR. Tak wysoka jakość nagrań, niesie za sobą problem w postaci bardzo dużych rozmiarów plików wideo. Dlatego też konieczne było stworzenie kart pamięci, które poradzą sobie z zapisem filmów z dużą prędkością. Karty wideo oznaczone zostały symbolem V, który dzielimy na grupy:


  • V6 – szybkość zapisu 6 MB/s, 
  • V10 – szybkość zapisu 10 MB/s, 
  • V30 – szybkość zapisu 30 MB/s, 
  • V60 – szybkość zapisu 60 MB/s, 
  • V90 – szybkość zapisu 90 MB/s.

 

Wszystkie podane prędkości, są wartościami minimalnymi. Klasy prędkości kart SD od grupy V6 do V90 korzystają wyłącznie z interfejsu magistrali UHS-II. Dodatkowo klasy od V6 do V30 mogą być używane w urządzeniach z magistralą UHS-I. Pamiętajmy, że wtedy prędkość zapisu spadnie do standardu UHS-I.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756