Poradniki Eksperta

Gimbal do telefonu – ranking [TOP5]

 2023-03-22 

Najlepsze gimbale do telefonu mogą robić rzeczy, których nie potrafi stabilizacja obrazu w aparacie. Stabilizatory mogą wyeliminować najgorsze z drgań Twojej ręki, ale gimbal kontroluje ruch samego telefonu, tworząc płynne ruchy panoramowania, a nawet podążające za obiektami wokół kadru. Ze swoim smartfonem na gimbalu możesz rejestrować profesjonalnie wyglądające sekwencje, bez skomplikowanego ciężkiego sprzętu. Aby uzyskać stabilny materiał ze smartfona, nawet podczas wykonywania nagłych, ostrych ruchów, potrzebujesz gimbala do telefonu. Dobrą rzeczą jest to, że te urządzenia są obecnie stosunkowo niedrogie, i w przeciwieństwie do innych akcesoriów do smartfonów, nie są specyficzne dla producenta. Postaramy się pokazać Ci, jaki będzie najlepszy gimbal do telefonu. Ranking nam w tym pomoże.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

9.5 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.0 / 10

5

MIEJSCE

9.0 / 10

Gimbal do telefonu – co to jest i jak działa?

Istnieją dwa rodzaje gimbali. 3-osiowe gimbale do smartfonów są zmotoryzowane i wykorzystują mały silnik na każdej osi, aby utrzymać stabilność aparatu. Bardziej przystępne cenowo są gimbale 2-osiowe. Ostatecznie jednak nie są one warte oszczędności, biorąc pod uwagę, jaką stabilność zapewnia gimbal 3-osiowy, gdyż stabilizuje on tak pochylenie, jak i obrót kamery. Pochylenie kontroluje ruch w górę i w dół, pan kontroluje ruch na boki, a rolka ruch w przód i w tył.


Gimbale do smartfonów mają obecnie mnóstwo funkcji, takich jak joystick do obracania i pochylania, tryb poklatkowy i hiperpoklatkowy, śledzenie obiektów i wiele innych. Gdy masz już smartfon z przyzwoitym aparatem i planujesz tworzyć filmy, gimbal do telefonu jest logicznym, następnym krokiem. Gimbal do telefonu jest niezbędnym akcesorium dla vlogerów do jednoczesnego chodzenia, mówienia i filmowania. Działa jak kijek do selfie, a także stabilizator, dając stabilne, doskonale wykadrowane ujęcia. Zanim kupisz gimbal do smartfona, upewnij się, że jest on kompatybilny z Twoim telefonem. Zachowaj ostrożność, jeśli używasz nieporęcznej obudowy, gdyż nie wszystkie gimbale mogą pomieścić każde etui. Sprawdź wymiary i wagę telefonu z założonym etui, aby upewnić się, że wszystko będzie pasowało.

Gimbal do telefonu – ranking

Najlepsze gimbale to mechaniczne stabilizatory, które wykorzystują co najmniej dwie, ale zwykle trzy osie obrotu, aby stabilnie utrzymać aparat. Mają one silniki, które działają indywidualnie lub razem, aby osiągnąć cały zakres ruchów. Na przykład tryb Pan Follow utrzyma kamerę w poziomie podczas ruchu, a z kolei tryb Follow umożliwia płynne przechylanie w pionie. Może wystąpić jeszcze tryb POV, pozwalający przechylać kamerę w poziomie, aby uzyskać bardziej dynamiczne kąty widzenia aparatu. Dedykowane gimbale do smartfonów mają aplikacje towarzyszące, które współpracują bezprzewodowo z samym gimbalem, oferując śledzenie obiektów, automatyczne panoramy i nie tylko. Niektóre aparaty w telefonach oferują już różne systemy stabilizacji, ale mogą zrobić tylko tyle, aby ustabilizować drżące ręce. Gimbal pomaga odizolować telefon – a tym samym jego kamery – i pozwala uzyskać płynnie wyglądające wideo, nawet jeśli biegasz. Prawdziwą zaletą korzystania z gimbala jest to, że Twoi widzowie rzadziej będą odczuwać oczopląs podczas oglądania filmów, które robisz podczas poruszania się, gdy trzymasz telefon w dłoniach i machasz nim. Oczywiście sprzęt różni się, a będziesz potrzebować lekkiego gimbala, który jest wygodny w użyciu ze wszystkimi przyciskami i elementami sterującymi w zasięgu ręki. Nie zapominaj też o żywotności baterii.


Pamiętać należy, że wraz z gimbalem dostajemy dostęp do wyspecjalizowanych aplikacji na Androida lub iOS, dzięki którym urządzenie komunikuje się ze smartfonem. Dodatkowym udogodnieniem mogą być dedykowane aplikacje, jak na przykład ActiveTrack do śledzenia obiektu. Dobry gimbal do telefonu posiada niezależne systemy sterowania dla każdej osi: przechylenie, odchylenie i pochylenie. Obejmuje 8 trybów śledzenia, które umożliwiają rejestrowanie smartfonem płynnego, pozbawionego wstrząsów kinowego ruchu.


Chociaż wszystkie mogą być dobrym wyborem, budżet i wymagania będą decydować o tym, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Czy potrzebujesz wbudowanego teleskopowego kijka do selfie? Czy chcesz uchwyt magnetyczny, który umożliwia szybkie mocowanie i zdejmowanie telefonu z gimbala?


W modelach gimbali z górnej półki, możesz spotkać się z dodatkowym wyposażeniem w postaci statywu stołowego, dzięki czemu możesz używać go bez użycia rąk i robić świetnie wyglądające motionlapse. Droższe modele mają także wbudowane kijki do selfie i boczne pokrętło, które pozwala ręcznie kontrolować zoom lub ostrość. Możesz tego nie potrzebować na pierwszy rzut oka, ale dodatki te okażą się przydatne, gdy je już masz. Wartą uwagi alternatywę, stanowią gimbale z opcją zakupu zacisku magnetycznego z wbudowanym światłem wypełniającym. Światło wypełniające LED jest przydatne do oświetlania twarzy lub obiektu w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.


Dużym plusem dobrego gimbala jest trwała bateria, która może również ładować smartfona. Pomaga ona uchwycić chwile i zapisać je w dowolnym miejscu i czasie. Niektóre przyciski w gimbalu do telefonu mają 2 funkcje. Na przykład przycisk przełączania zasilania/trybu, albo dedykowany przycisk nagrywania i touchpad do płynnego panoramowania, plus przełącznik zoomu z boku gimbala.

Najprostszy gimbal do telefonu

Ranking gimbali można zamknąć listą prostych modeli. To zwyczajnie uchwyt pistoletowy z zaciskiem, do bezpiecznego trzymania telefonu. W zależności od modelu, do chwytu pistoletowego można przymocować również inne urządzenia, takie jak mikrofony i światła. Zacisk można również przymocować do zwykłego statywu, jeśli potrzebujesz takiej opcji. Ponadto pasek na nadgarstek można zdjąć, a na dole można użyć gwintu 1/4 cala.


W przypadku uchwytu pistoletowego czy stabilizatora z przeciwwagą, żaden silnik nie wchodzi w grę. Stabilizator z przeciwwagą to urządzenie, w którym zakrzywione ramię wisi na przegubie kulowym. Ramię obraca się podczas ruchu, utrzymując smartfon w poziomie. Istnieje wiele zalet i wad używania stabilizatora z przeciwwagą, zamiast zmotoryzowanego 3-osiowego gimbala. Minusem jest na pewno to, że praca z takim stabilizatorem może być trudna i wymaga trochę praktyki, aby ją opanować. Dzieje się tak, ponieważ nie ma rzeczywistej kontroli nad ruchem ręki. Na przykład podczas przesuwania w lewo lub w prawo, nie ma rzeczywistego sposobu, aby zatrzymać obracanie kamery kiedy zechcesz. Są też zalety stabilizatora z przeciwwagą, a należy do nich między innymi to, że nie wymaga zasilania i jest dużo tańszy od gimbali 3-osiowych. Przede wszystkim, możesz chwycić ramię wolną ręką, aby zmienić stabilizator z skrętu na pewny chwyt i dodatkową stabilność.


Dodając jedno lub więcej z tych prostych, lekkich urządzeń do swojego smartfona, robisz pierwszy krok w kierunku tworzenia profesjonalnej kinematografii. Tak naprawdę używasz tego samego zestawu, z którego korzystali najlepsi filmowcy amerykańscy: Sean Baker i nagrodzony Oscarem reżyser Steven Soderbergh. Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy gimbal do telefonu, ranking powinien pomóc w podjęciu decyzji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756