Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

SpO2 – co to jest? Jak mierzyć saturację?

  2024-05-14

Słyszałeś już kiedyś o SpO2? Co to jest i jak mierzy się ten parametr? To wskaźnik nasycenia tlenem krwi tętniczej, informujący nas o tym, jak dobrze organizm dostarcza tlen do tkanek. Zapraszamy do lektury, a dowiesz się, jaka jest prawidłowa saturacja oraz jakie metody możesz wykorzystać do jej pomiaru.

SpO2 – co to jest? Wyjaśniamy, co to jest saturacja

SpO2, czyli saturacja krwi to wskaźnik określający wartość natleniania krwi w procentach. To istotny parametr monitorowany w opiece medycznej, pomagający ocenić zdolność organizmu do transportowania tlenu. 

Mierzona jest przy użyciu pulsoksymetru, który wykorzystuje promieniowanie świetlne do określenia stopnia nasycenia tlenu we krwi.


Jak wykonać pomiar? Wystarczy umieścić sensor na palcu, nadgarstku lub uchu. Upewnij się, że dłoń jest ciepła i trzymaj ją nieruchomo, ponieważ ruch może wpłynąć na wynik.


Pulsoksymetr szybko wskaże odczyt, który jest procentowym wskazaniem nasycenia hemoglobiną krwi. Jednak pamiętaj, że wyniki saturacji krwi mogą zmieniać się w zależności od uwarunkowań organizmu. U osób z przewlekłą chorobą płuc lub problemami sercowymi, wartości nasycenia mogą być niższe niż u osób zdrowych. Dlatego ważne jest monitorowanie tego wskaźnika pod nadzorem lekarza, zwłaszcza jeśli masz problemy ze zdrowiem.


W przypadku, gdy masz wątpliwości co do odczytów saturacji krwi lub masz objawy niedotlenienia (takie jak duszność, zmęczenie, czy sinica), skonsultuj się ze specjalistą. Fachowa ocena lekarza może pomóc zidentyfikować przyczyny ewentualnych nieprawidłowości i podjąć odpowiednie działania. 


Jaka jest prawidłowa saturacja? Aby się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj nasz poradnik do końca!

Prawidłowa saturacja – jaka powinna być?

Czas na kolejną garść istotnych informacji na temat SpO2. Co to jest, już wiesz. Czas, abyś dowiedział się jaki powinien być optymalny poziom tego parametru. Prawidłowa saturacja krwi, czyli procentowa zawartość tlenu w czerwonych krwinkach, u osoby zdrowej wynosi zazwyczaj między 95 a 100 procent.


Saturacja poniżej tego zakresu może wskazywać na niedotlenienie, które powodują niejednokrotnie problemy z układem oddechowym czy sercowo-naczyniowym. W związku z tym powtarzające się wartości poza normą warto skonsultować z lekarzem.

Pulsykometr – co jeszcze możesz zmierzyć?

Mimo że saturacja krwi i puls to dwa różne parametry, to oba związane są ze zdrowiem serca i układem krążenia. Możesz zmierzyć je za pomocą tego samego urządzenia, a mianowicie za pomocą wspomnianego już pulsykometru.


Puls to liczba uderzeń serca na minutę, czyli tempo, z jakim serce bije. Jest to istotny wskaźnik pracy serca i krążenia krwi. Puls można mierzyć na tętnicy, najczęściej na nadgarstku lub szyi. Prawidłowe tętno u dorosłego w spoczynku mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Czy można mierzyć saturację za pośrednictwem smartwatcha?

Saturację krwi można mierzyć nie tylko za pomocą pulsoksymetru. Coraz powszechniejsze stają się także inne rozwiązania, które zyskały popularność w dobie pandemii. W naszej ofercie sklepu znajdziesz świetne smartwatche z pulsykometrem wyposażone właśnie w funkcję monitorowania saturacji krwi.


Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zegarki elektroniczne mają wbudowaną tę przydatną funkcję. Te, które ją posiadają, powinny być wyposażone w wysokiej jakości sensory, aby zapewnić dokładność pomiarów porównywalną z profesjonalnymi urządzeniami medycznymi.


Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój smartwatch może mierzyć saturację krwi, najlepiej jest zobaczyć specyfikację urządzenia. Jeśli jednak dopiero poszukujesz takiego modelu, w naszym sklepie internetowym możesz łatwo dokonać filtrowania zegarków, wybierając te, które posiadają pulsoksymetr. Jeżeli natomiast zależy Ci na samej funkcji kontrolowania tętna, dostępne są również modele posiadające sam pulsometr.


Jeśli zależy Ci na dokładnych pomiarach saturacji krwi z powodu istniejących problemów zdrowotnych lub potrzeby monitorowania tego parametru w sposób precyzyjny, zalecamy jednak skorzystanie z dedykowanego pulsoksymetru. Urządzenia medyczne zapewniają zazwyczaj bardziej wiarygodne wyniki. Choć nie brakuje także modeli zegarków, które dysponują certyfikatami potwierdzającymi wysoką dokładność wyników.


Funkcja pomiaru saturacji krwi w smartwatchu może być użyteczna w celu orientacyjnego monitorowania, zwłaszcza jeśli nie potrzebujesz zaawansowanych diagnoz medycznych. Może być stosowana do sporadycznych pomiarów lub obserwacji wyników w różnych sytuacjach. Jednak nie zastępuje ona konieczności wizyty u lekarza ani profesjonalnej oceny stanu zdrowia.


W przypadku, gdy używasz smartwatcha do pomiaru saturacji krwi i obserwujesz niepokojące wyniki lub odczuwasz objawy niedotlenienia, takie jak duszność czy zmęczenie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Profesjonalna ocena i diagnostyka są kluczowe dla odpowiedniego zarządzania zdrowiem.


Wiesz już, co to jest saturacja i jaka jest jej właściwa wartość, oraz jak istotna jest do oceny stanu zdrowia. Dowiedziałeś się także, że z pomocą zegarka również można mierzyć swój poziom SpO2. Co to oznacza? To najlepszy czas na zakup nowego smartwatcha!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756