Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pulsometr - jaki wybrać?

 2023-07-20 

Pulsometr, nazywany także pulsomierzem lub tętnomierzem, to urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować pracę serca. Jest on niezwykle przydatny dla sportowców, ponieważ pozwala zoptymalizować tempo treningów. Dzięki temu wysiłek fizyczny nie tylko będzie wydajniejszy, ale również bezpieczniejszy. Wyróżnia się różne typy pulsometrów, w tym m.in. klasyczny i jednoczęściowy. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie pulsometru!

Pulsometr - jaki wybrać? Sprawdź najważniejsze cechy i polecane modele

Pulsometr jest urządzeniem pozwalającym na profesjonalne monitorowanie pracy serca w czasie rzeczywistym podczas wykonywanej aktywności fizycznej. Urządzenie kontroluje zmiany tętna, pozwalając na regulowanie wysiłku fizycznego. Stałe obserwowanie pulsu może nas uchronić nawet przed przetrenowaniem lub innymi, szkodliwymi dla zdrowia skutkami. Pulsometr działa na takiej samej zasadzie jak aparat do badań EKG. Odczytuje zmiany impulsów elektrycznych, które odzwierciedlają bicie serca. Poprzez monitorowanie tętna osoby ćwiczącej urządzenie uzyskuje parametry zwężania się naczyń tętniczych, co z kolei jest uzależnione od aktualnej pracy serca – wraz ze wzrostem wysiłku zwiększa się tętno w naczyniach krwionośnych.


Funkcja pomiaru tętna to podstawowa funkcja każdego pulsometru. Pomiar tętna odbywa się na podstawie obliczenia swojego HRmax (tętno maksymalne). Jego wartość jest bazą i to na jej podstawie oblicza się różne przedziały treningowe. Pozwala na kontrolowanie wysiłku i efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. W każdym dobrym pulsometrze, po przekroczeniu ustawionego progu, sygnał dźwiękowy daje znać o konieczności przerywania treningu lub zminimalizowania wysiłku. Niezależnie od tego, na jaki trening się decydujesz, pulsometr powinien mieć możliwość wprowadzenia górnej i dolnej wartości tętna, które mają być utrzymane podczas wysiłku. W razie przekroczenia tych wartości urządzenie daje znać sygnałem dźwiękowym.

Dodatkowo każdy pulsometr powinien:

  • mierzyć czas i przebyty dystans,
  • być kompatybilny z aplikacjami sportowymi,
  • posiadać sygnalizację świetlną i dźwiękową,
  • mieć zegarek oraz czytelny wyświetlacz.

Dlaczego warto korzystać z pulsometru?

Na rynku jest wiele urządzeń umożliwiających monitorowanie wysiłku fizycznego, jakim jest bieganie. Zaczynając od krokomierzy, które pozwalają kontrolować przebyty dystans i dostosować go do swoich możliwości, po profesjonalne zegarki sportowe czy nawet ręczne narzędzia nawigacyjne, które oprócz podstawowych funkcji, oferują również poruszanie się w terenie. Jeżeli mamy na myśli sam pulsometr, przydaje się do monitorowania tego, co dzieje się z naszym organizmem na co dzień. Pozwala monitorować tętno spoczynkowe, stan regeneracji po wysiłku. Coraz częściej można również spotkać smartwatche z pulsoksymetrem i zegarki z pulsometrem.

Pulsometr - o czym należy pamiętać przed zakupem?

Najważniejszą kwestią przy odpowiedzi na to pytanie jest to, do czego taki pulsometr będzie nam służył. Na rynku jest wiele pulsometrów przeznaczonych dla konkretnych grup: od klasycznych pulsometrów dla biegaczy czy osób preferujących spacer bądź szybki marsz, po pulsometr na rower czy do pływania. Nasz wybór zależy więc od tego, jakie będzie główne przeznaczenie pulsometru. Drugą kwestią jest cena. Należy wystrzegać się takich pulsometrów, których cena jest zbyt niska, jak na możliwości, jakie oferuje to urządzenie. Nie kupujmy więc pulsometrów poniżej 100 złotych. Dobre pulsometry kosztują od 100 do 1000 złotych, w zależności od tego, co nam oferują. Najlepiej kupować produkty ze sprawdzonych źródeł i w sklepach stacjonarnych, tak aby mieć pewność, co do jakości pulsometru.

Dodatkowe funkcje pulsometrów

Oprócz podstawowej funkcji pulsometru, jakim jest mierzenie tętna, przebytego dystansu i czasu, wiele pulsometrów posiada również dodatkowe opcje, np.: 

  • licznik spalonych kalorii – po wprowadzeniu naszych danych, takich jak waga, wzrost, wiek i płeć, oblicza spalone kalorie podczas treningu. Na podstawie czasu oraz przebytego dystansu pulsometr oblicza średnią liczbę spalonych kalorii,
  • licznik spalonego tłuszczu – pozwala, na podobnej zasadzie jak licznik kalorii, pokazać ilość spalonego tłuszczu, która jest podawana w gramach,
  • podsumowanie wszystkich treningów – zapisuje wszystkie przebyte treningi w przedziale czasowym dnia, tygodnia czy miesiąca, tak abyśmy mogli wrócić po czasie do tych danych i porównać je z aktualnymi,
  • GPS – dzięki któremu jesteśmy w stanie zobaczyć, jaki dystans pokonaliśmy, biegając czy spacerując, pozwoli to w przyszłości na zmianę trasy czy wybranie jej trudniejszego wariantu, dodatkowo może nam służyć, kiedy wędrujemy w tereny mniej znane, dając możliwość poznania kierunku czy wysokości na jakiej jesteśmy,
  • podświetlany wyświetlacz - daje możliwość używania naszego pulsometru po zmroku, tak więc nie musimy w żaden sposób się ograniczać, obecnie jest standardem w większości urządzeń, więc nie warto kupować tego, który nie posiada tej funkcji,
  • stoper – pozwala na kontrolowanie treningu, to przydatna opcja, obecnie stoper ma wbudowanie prawie każde urządzenie tego rodzaju dostępne na rynku,
  • konfiguracja parametrów – możemy zmieniać na indywidualne potrzeby i to co w danym momencie jest nam potrzebne podczas wysiłku fizycznego, a więc przebyty dystans czy aktualne tętno,
  • wskaźnik zużycia baterii – ma nas uchronić przed rozładowaniem pulsometru podczas treningu,
  • wybór wersji językowej – ułatwia posługiwanie się pulsometrem, chociaż obecnie jest wiele modeli, którymi można posługiwać się intuicyjnie,
  • kodowanie sygnału pulsometru – wpływa na jakość dokonywanych pomiarów, a dzięki temu nasz pulsometr nie będzie reagował na inne urządzenia elektryczne i zakłócał ich pracy.

Rodzaje pulsometrów:

Możemy wyróżnić trzy rodzaje pulsometrów, wszystko zależy od tego, na co stawiamy. 

  • Pulsometr klasyczny – składa się z opaski, na której jest czujnik. Zakładamy go na klatkę piersiową, tą drogą sygnał przekazywany jest do odbiornika, czyli sportowego zegarka. Odbiornik umożliwia wykonanie i odczytanie tętna. Pozwala to na precyzyjne obliczenie uzyskanych wyników. Możemy mierzyć tętno w trybie ciągłym bądź chwilowym, wszystko zależy od naszych potrzeb. Pulsometry klasyczne często posiadają wiele dodatkowych funkcji: pomiar czasu i szybkości wykonywanych aktywności, licznik spalanych kalorii, zegar, stoper, podświetlany wyświetlacz, często są również wodoodporne.
  • Pulsometr jednoczęściowy – zegarek lub pierścionek, rekomendowany osobom, które wolą spokojniejszą aktywność fizyczną, taką jak marsz czy spacer, i nie zależy im na bardzo dokładnych wynikach.
  • Pulsometr z licznikiem – przeznaczony dla rowerzystów, dzięki niemu możemy śledzić przebyte kilometry. Montuje się go na ramie roweru.

Zakładane na palec pulsoksymetry – polecane są osobom z niewydolnością serca, astmą oskrzelową, bezdechem sennym czy obturacyjną chorobą płuc, przydatne są też osobom mającym problemy z ciśnieniem na dużych wysokościach, np. podczas wycieczek górskich, na bieżąco informują nas o potrzebie odpoczynku, tak aby w każdym momencie móc złapać oddech, dodatkowo, dzięki możliwości regulacji wartości granicznych rytmu tętna, można pulsoksymetr dostosować do indywidualnych potrzeb i wskazań lekarza.

Jaki pulsometr do biegania i na rower?

Pulsometr ma za zadanie służyć nam jak najlepiej i jak najlepiej wykorzystywać swoje możliwości. Można je podzielić na kilka kategorii: 

  • Pulsometr na spacer/marsz – to zdecydowanie najprostszy model, który wykorzystuje funkcje krokomierza, czyli pokazuje nam przebyty dystans i spalone w tym czasie kalorie.
  • Pulsometr do biegania – jest o tyle bardziej zaawansowany, że pokazuje dystans i zlicza okrążenia. Został wyposażony w GPS, wykorzystując funkcje zegarków sportowych,
  • Pulsometr na rower – jego podstawową funkcją jest licznik kilometrów, a dokładniej, jaki dystans sobie założyliśmy, jaki dystans pokonaliśmy i ile nam zostało.
  • Pulsometr do pływania – w założeniu powinien być wodoodporny, tak aby spełniał swoją podstawową funkcję, a więc mógł być wykorzystywany pod wodą, dodatkowo pokaże nam przebyty dystans czy spalone kalorie.

Na rynku jest wiele firm oferujących sprzedaż pulsometrów, jednak często jakość proponowanych przez nie sprzętów odbiega od naszych oczekiwań. Warto wystrzegać się kupowania pulsometrów z nieznanych źródeł. Może i zaoszczędzimy na produkcie, ale czy będziemy zadowoleni z użytkowania? Które z nich są najlepsze? Na pewno warto zwrócić uwagę na pulsometry takich firm, jak: Garmin, Timex, Nike, pulsometr Beurer, pulsometr Adidas czy popularne ostatnio Xiaomi.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756