Poradniki Eksperta

Smartwatch z dobrą baterią – ranking [TOP10]

 2023-04-11 

Smartwatche pozwalają na korzystanie z wielu funkcji, które wcześniej przeznaczone były wyłącznie dla smartfonów, aplikacji na nich zainstalowanych, a nawet komputerów i tabletów. Coraz częściej szukając rozwiązań, które ułatwią Wam pracę i relaks w czasie wolnym, do Waszych rąk trafiają urządzenia mające na celu wykonanie tego zadania jak najlepiej. Pamiętając o tym, że działają one bezprzewodowo, warto wybrać smartwatch z dobrą baterią. Dzięki temu zapewni Wam stały dostęp do swoich funkcji przez długi czas, niezależnie od sytuacji.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Co zużywa najwięcej energii?

Smartwatch z dobrą baterią jest pojęciem bardzo ogólnym i może odnosić się do kilku podstawowych czynników. Wybierając zegarek sportowy, należy zwrócić uwagę na zupełnie inne cechy tego urządzenia, niż w przypadku smartwatcha, który ma służyć do prowadzenia rozmów telefonicznych lub monitorowania stanu zdrowia. Dzieje się tak za sprawą aplikacji zainstalowanych w zegarku oraz tego, z jakich korzystać będzie na smartfonie poprzez połączenie bezprzewodowe. Wszystko zależeć będzie od tego, jakie aplikacje znajdą się na Waszym zegarku.

Szukając rozwiązania do użytku codziennego, na pewno unikniecie uruchamiania tych najbardziej obciążających akumulator, ale jeśli wybieracie się w podróż i macie zamiar korzystać z nawigacji GPS, wówczas Wasz zegarek może działać znacznie krócej. Zużycie energii zależy zatem od przeznaczenia samego zegarka, ale niekoniecznie musi wskazywać jedyną słuszną drogę do określenia żywotności baterii. Wpływ na to ma także rodzaj łączności bezprzewodowej wykorzystywanej do łączenia smartwatcha ze smartfonem. Biorąc pod uwagę, że praktycznie wszystkie zegarki wykorzystują do tego Bluetooth, warto również pamiętać, że ta technologia wciąż się rozwija. Nowe wersje łączności bezprzewodowej Bluetooth są o wiele wydajniejsze, co oznacza, że szukając niezawodnych rozwiązań, będą w stanie wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom.


Stabilniejsze połączenie i szybszy transfer danych wpłyną zatem na komfort korzystania ze smartwatcha, ale przyczyni się do zwiększonego zużycia baterii. Mowa tutaj oczywiście o wyłącznie podstawowym rodzaju połączenia bezprzewodowego, a coraz częściej smartwatche wykorzystują również inne technologie. Do najpopularniejszych należy WiFi, które wymaga połączenia się z Internetem poprzez urządzenie zewnętrzne, jak np. router. WiFi ma to do siebie, że gwarantuje fenomenalną jakość połączenia i transfer danych, ale jest bardzo „łakome” na zużywanie energii urządzenia, w tym przypadku Waszego zegarka.


Innym rodzajem łączności bezprzewodowej jest ANT+, które zostało stworzone z myślą o urządzeniach mających za zadanie mierzyć parametry Waszego organizmu podczas wysiłku fizycznego. Sportowy smartwatch z dobrą baterią jest szczególnie potrzebny dla osób, które trenują przez wiele godzin na siłowni lub preferują świat zewnętrzny, czyli treningi na łonie przyrody. Część smartwatchy korzysta także z łączności NFC, ale jej zużycie energii jest wyjątkowo niskie, ponieważ nie stosuje się jej zbyt często.

Określanie pojemności baterii

Do określania pojemności akumulatorów w urządzeniach elektronicznych, takich jak właśnie smartwatche, używa się miliamperogodzin, opisanych dla ułatwienia skrótem mAh. Pomimo że brzmi to strasznie technicznie, każdy – nawet laik – bez problemu szybko zorientuje się w tym, w jaki sposób rozpoznać i odróżnić od siebie poszczególne baterie i ich pojemność. Jeśli szukacie zegarka, który będzie w stanie wytrzymać przynajmniej kilka dni po pełnym naładowaniu w domu, wówczas szukajcie smartwatchy z baterią od 300 do 400 mAh. Wszystkie urządzenia, które będą wyposażone w wyższe wartości, będą w stanie wytrzymać dłużej na jednym ładowaniu.


Wbrew pozorom ogromny wpływ na to, czy smartwatch z dobrą baterią będzie mógł być tak nazwany, jest to, w jaki sposób z niego korzystacie. Częste podświetlanie tarczy, sprawdzanie powiadomień i odbieranie połączeń przychodzących w bardzo krótkim czasie potrafi pochłonąć spore zapasy energii zgromadzonej w baterii zegarka. Dlatego, jeśli często korzystacie z tych funkcji lub nawet planujecie kupno zegarka z możliwością korzystania w nim z karty Sim/eSim, wówczas musicie zadbać o to, aby miał on wyjątkowo pojemną baterię.

Który zegarek wybrać?

Wiedząc już, co ma największy wpływ na zużycie energii wbudowanego w zegarku smartwatcha, można o wiele łatwiej określić, jaką pojemność powinna mieć jego bateria. Zanim jednak do tego przejdziemy, musicie określić, czy szukacie urządzenia, które ma służyć Wam jedynie okazjonalne, czyli podczas transferu pomiędzy domem, a pracą lub uczelnią, czy zegarka sportowego, który będzie działać bardzo intensywnie? Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, że przez niewielkie rozmiary smartwatchy, trudno jest umieścić w nim baterię o porównywalnej pojemności jak chociażby w smartfonach. Z tego też względu do Waszej dyspozycji macie rozwiązania, które gwarantują najczęściej 1 lub 2 dni pracy na jednym ładowaniu. Na rynku znajdują się jednak bardziej rozbudowane wersje smartwatchy z bateriami, które są w stanie zagwarantować przynajmniej kilka dni działania, a czasem nawet kilkanaście. Wszystko zależy od tego, które funkcje powinien według Was posiadać smartwatch z dobrą baterią.

Jeśli preferujecie korzystanie ze smartwatchy w warunkach miejskich, wówczas idealnie nada się to tego zegarek z akumulatorem o mniejszej pojemności. Zakładacie dużą częstotliwość korzystania z zegarka lub wybieracie się na wycieczkę poza miasto? Najlepszym rozwiązaniem będą urządzenia z pojemniejszymi akumulatorami. W jaki sposób możecie odróżnić je od siebie?


Jaki smartwatch z dobrą baterią sprawdzi się dla osób szukających prostych rozwiązań i wyłącznie podstawowych funkcji? Zegarki o mniejszej pojemności baterii w zupełności wystarczą i zdecydowanie będzie można je wtedy nazwać smartwatchami z dobrymi i wytrzymałymi bateriami, ponieważ nie będą aż tak mocno eksploatowane. Z drugiej strony, dla sportowców, zarówno profesjonalnych, jak i hobbystów, takie zegarki już nie wystarczą. Szukając urządzenia mającego Wam towarzyszyć w codziennych treningach lub nawet podczas wypraw survivalowych, warto rozejrzeć się za smartwatchem z dobrą baterią o pojemności gwarantującej przynajmniej kilka – kilkanaście dni działania.

Ładowanie, a żywotność baterii

Smartwatch z dobrą baterią to także taki, który wyposażono z odpowiedni system jego ładowania. Dużo osób pomija ten aspekt, skupiając się wyłącznie na funkcjach zegarka i pojemności jego baterii, a jest to spory błąd. Coraz popularniejsze stają się smartwatche i ogólnie urządzenia elektroniczne, które wykorzystują tzw. szybkie ładowanie. W praktyce przekłada się to na możliwość uzupełnienia baterii smartwatcha w stosunkowo krótkim czasie, również za pomocą technologii bezprzewodowych, jak indukcja. Ma to jednak ogromny wpływ na żywotność baterii, co jest nierozerwalnie połączone z tym, czy będziecie mogli nazwać taki smartwatch urządzeniem z dobrą baterią. Szybkie ładowanie jest bardzo wygodne, ale tylko dla użytkowników.


Większa moc oznacza, że bateria mocniej się nagrzewa w trakcie ładowania, co przekłada się na jej żywotność. Dlatego często korzystanie z tej technologii może w krótszej lub dłuższej perspektywie oznaczać konieczność wymiany baterii, lub nawet całego smartwatcha. Jeśli chcecie tego uniknąć, to idealnym rozwiązaniem dla Was będzie wybranie urządzenia, które posiada pojemną baterię. Dzięki temu wydłużycie czas działania zegarka i zmniejszycie liczbę jego ładowań, co przełoży się na jego dłuższą żywotność.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756