Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile wody zużywa zmywarka? Ile nas kosztuje?

 2023-08-09 

Zmywarka do naczyń, to realne ułatwienie zmywania i zachowania czystości w kuchni. Oszczędza bowiem nie tylko nasz czas, ale także energię elektryczną oraz wodę. Na przestrzeni wielu ostatnich lat, producenci wykonali sporo badań potwierdzających, że to właśnie sprzęt usprawniony wieloma systemami, zmywa najoszczędniej. W tym artykule więc udowodnimy, co jest tańsze: zmywarka czy mycie ręczne.

Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, ile wody zużywa zmywarka, a ile my oni sami podczas zmywania ręcznego. Jeśli chodzi o drugą sytuację, to temat ten jest bardzo indywidualny. Nie da się tego dokładnie zliczyć, gdyż każdy wylewa inne ilości wody, inaczej też używa płynu do naczyń, myje z inną prędkością. Trzeba mieć jednak w pamięci sytuacje szorowania naczyń, kiedy to woda była odkręcona i swobodnie przelewała się do odpływu... Właśnie takie okoliczności generują niepotrzebne koszty, których nie ma w przypadku, gdy w kuchni jest zmywarka. Zużycie wody w urządzeniu może być średnio nawet o 30 proc. mniejsze, niż podczas zmywania ręcznego, jednak to nie jest tak ważne, jak nasz czas. Podczas mycia ręcznego, zmywasz naczynia średnio kilka razy dziennie po kilka, kilkanaście minut, aby zachować porządek i aby zlewozmywak był pusty. Zmywarkę zaś, w zależności od ilości zmywanych naczyń i wielkości rodziny, włącza się statystycznie co 2 dzień na maksymalnie 2 godziny. W tym czasie możesz odpoczywać lub pracować. Wybór zależy od Ciebie.

Jak wybrać sprzęt najtańszy w eksploatacji?

O ile nie mamy wpływu na koszty związane z poborem wody czy prądem, o tyle możemy świadomie wybrać te sprzęty, które mogą te koszty minimalizować. Wiele osób pyta naszych ekspertów: ile wody zużywa zmywarka. Odpowiedź jest jednak niejednoznaczna. Wszystko zależy od modelu, zastosowanych systemów redukcji mediów czy komponentów, będących tańszymi od innych. Aby wybrać jak najtańszą zmywarkę, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Wśród nich, jest m.in. klasa efektywności energetycznej. To ona określa ile prądu zużywa zmywarka i czy pracuje oszczędnie. Aktualna skala klas przewiduje rozpiętość od A do D, z czego zmywarki pracujące w klasie A, są najoszczędniejszymi urządzeniami na rynku i pracują o nawet o 30-40 procent oszczędniej, niż modele klasy D.


Klasę efektywności sprawdzisz na etykiecie energetycznej lub fiszce, dowiadując się z nich także o innych ważnych parametrach, m.in. o poborze wody. To ile zmywarka jej pobierze, wpłynie na domowe, comiesięczne opłaty. Średnio, standardowa zmywarka zużywa ok. 10 litrów wody, zmywając jednocześnie 10-12 kompletów naczyń. Zmywarki wąskie zużywają wody analogicznie mniej – pobierają ok. 8 l. Parametry podane w naszym poradniku, są parametrami polecanymi i takie też można uznać za atrakcyjne.

Zmywarki w naszej ofercie:

Jakich systemów szukać, aby zmywanie było tańsze?

Jeśli wybraliśmy już konkretną klasę efektywności energetycznej oraz wiemy, że nasza zmywarka nie powinna pobierać więcej niż, np. 10 litrów wody na cykl zmywania, czas na rozeznanie w systemach optymalizacji zużycia wody i energii. Trzeba przyznać, że najwyższe modele zmywarek, mają te wszystkie udogodnienia w standardzie. Jednak o jakich rozwiązaniach konkretnie mowa? Przede wszystkim o automatyce, czyli zastosowanych systemach automatycznego dostosowania poboru wody, do stopnia zabrudzenia naczyń. W praktyce, urządzenie ma we wnętrzu zamontowane czujniki, mierzące przepływ wody. Specjalny sensor sprawdza, ile zabrudzeń jest jeszcze w komorze i samodzielnie dobiera wszelkie parametry cyklu. Wśród innych rozwiązań optymalizujących zużycie energii i wody, są m.in. funkcje lub programy zmywania Eco. Działają one podobnie do jazdy samochodem. Im szybciej jedziemy, tym więcej paliwa zużywa silnik. Jeśli jednak jedziemy spokojnie i ze stałą prędkością, czas jazdy może i się wydłuża, jednak pobór paliwa maleje. 


Podobnie jest ze zmywarką w kontekście poboru energii elektrycznej. Programy takie wydłużają cykl, za to oszczędniej zmywają. Najlepiej wybierać właśnie je. Jednym z najnowszych rozwiązań usprawniających zmywanie, są specjalne zbiorniki. Umieszczone są one w ściance zmywarki i gromadzą wodę z ostatniego, najczystszego cyklu płukania. Ekonomiczne zbiorniki pozwalają zaoszczędzić nawet kilka litrów wody, co dla Twojego portfela jak i środowiska to duża ulga.

„Ekoreguły”, które pozwolą Ci zmniejszyć rachunki za zmywanie

Jeśli już wiecie ile wody zużywa zmywarka, czas przyjrzeć się kilku innym regułom. Technika to jedno, a nawyki to drugie. Te złe, kosztują i potwierdzają to producenci AGD. Aby więc nie płacić podwójnie, warto postawić na „ekoreguły”, czyli takie zasady, które mogą wpłynąć na jakość zmywania i jego oszczędność. Pierwszą z nich, jest układanie naczyń tak, aby woda mogła swobodnie dostać się do każdego miejsca i zabrudzonego naczynia. Wrzucenie naczyń na chybił trafił, niedokładne umieszczenie szklanek i talerzy, czy też zablokowanie ramion spryskujących, np. uchwytem patelni, powoduje większe zużycie wody, ale i frustrujące zabrudzenia.


 Niedomyte naczynia ponownie trafiają do kolejnego zmywania i znowu marnujemy wodę i energię. Podobny problem tyczy się stosowania środków do zmywania – pamiętajmy o soli i środku do nabłyszczania – one widocznie usprawniają zmywanie, a dodatkowo sprawiają, że na naczyniach nie ma smug ani zacieków. Kolejną regułą jest pamiętanie o tym, aby włączać raczej pełną zmywarkę. Zmywanie kilku naczyń, nie zmniejszy poboru wody. Jeśli mamy taki nawyk, być może warto wybrać zmywarkę z funkcją połowy załadunku. Pamiętajmy też, aby programy typu zmywanie szybkie, włączać tylko wtedy, kiedy to koniecznie. To złudne myślenie, że im zmywarka krócej zmywa, tym jest oszczędniej. Program szybki działa w odwrotności do programu eko (patrz przykład do jazdy samochodem).

Zmywarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756