Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Płyta ceramiczna a indukcyjna - na jaką się zdecydować? Zużycie prądu

 2022-09-27 

O ile kuchnie wolnostojące wciąż cieszą się dużą popularnością, o tyle coraz więcej użytkowników decyduje się na płytę grzewczą. Ich wybór jest bardzo duży i nie ogranicza się tylko do wymiarów czy obsługi, ale przede wszystkim od sposobu działania. Wśród płyt grzewczych znajdziemy takie, które są zasilane gazem, a także prądem elektrycznym. Wybór zasilania powinien być uzależniony od możliwości przyłączeniowych. Jeśli w naszym domu nie ma przyłącza gazowego, pozostaje nam płyta elektryczna. Tutaj możemy wybrać np. ceramiczny lub indukcyjny sprzęt. Jaka płyta będzie lepsza do naszego mieszkania – płyta indukcyjna czy ceramiczna? Zużycie prądu przy analizie dodatkowych parametrów będzie jednym z kluczowych czynników podczas wyboru sprzętu.

Różnice w zasadach działania


Oba rodzaje płyt do zabudowy zasilane są w ten sam sposób, jednak różni je najważniejsze – sposób działania. Pod szklaną powierzchnią modeli ceramicznych, kryją się spiralne grzałki lub taśmy nagrzewające, których ułożenie określa kształt pola grzejnego, generującego energię. W trakcie gotowania dochodzi do nagrzania samej płyty, która przekazuje ciepło naczyniom.


Inaczej jest w przypadku modeli indukcyjnych. Tutaj wykorzystano właściwości pola elektromagnetycznego – indukcja przetwarza energię w ciepło podgrzewające naczynie. Co ważne, ciepło generowane jest w ferromagnetycznym dnie naczynia, a nie na polu grzewczym, dzięki czemu po nagrzaniu do wysokiej temperatury, powierzchnia płyty indukcyjnej nadal ma niską ciepłotę.

Płyty ceramiczne w naszej ofercie:

Wady i zalety płyty ceramicznej a indukcyjnej



Jeśli zastanawiasz się, czy lepsza będzie płyta ceramiczna czy indukcyjna, to musimy Cię zmartwić – wybór nie będzie prosty. Nawet jeśli zdecydujesz się na konkretny rodzaj, to liczba dostępnych na rynku produktów i rozwiązań, najprawdopodobniej przyprawi Cię o ból głowy. Zwłaszcza, że każdy typ płyty i każdy model mają swoje plusy i minusy.


Jedną z najważniejszych zalet płyt ceramicznych, jest przystępna cena idąca w parze z ponadczasowym designem i nowoczesnymi rozwiązaniami. Producenci oferują produkty o zmiennym zasięgu strefy gotowania. Można kupić również modele modułowe i zestawić je z modułami gazowymi czy indukcyjnymi – takie rozwiązanie daje pełną swobodę w stworzeniu wymarzonej strefy gotowania. Kolejną zaletą jest design. To płyty ceramiczne były kamieniem milowym we wzornictwie – minimalistyczna czarna powierzchnia, idealnie sprawdzała się praktycznie w każdym wnętrzu – i to nie zmieniło się na przestrzeni lat. Warto wspomnieć też o uniwersalności. W przeciwieństwie do płyt indukcyjnych, ceramiczne nie mają specjalnych wymagań dotyczących naczyń. Możesz śmiało używać tych co dotychczas, nie zastanawiając się nad tym, czy mają odpowiednie właściwości.


Pod tym względem, płyty indukcyjne są bardziej wymagające. Można używać na nich tylko naczyń, które mają ferromagnetyczne dno, czyli przyciągają magnez – a to dla wielu dodatkowy koszt. Dużą zaletą płyt indukcyjnych jest ich energooszczędność. Dzięki temu, że nagrzewa się dno naczynia, a nie cała płyta, zmniejsza się zużycie energii, a więc i wysokość rachunków. Co więcej, znacznie skraca się czas gotowania, np. wody, co także przekłada się na dużą oszczędność. Modele indukcyjne to także wygoda obsługi i… czyszczenia. Powierzchnia płyty nie nagrzewa się, co oznacza, że możemy usunąć zabrudzenia praktycznie zaraz po wyłączeniu urządzenia, bez ryzyka poparzenia się.

Płyty indukcyjne w naszej ofercie:

Płyta ceramiczna a indukcyjna

Komfort i bezpieczeństwo


Komfort oraz bezpieczeństwo gwarantuje płyta indukcyjna. Czy ceramiczna też? Chociaż jej powierzchnia nagrzewa się do wysokich temperatur, to istnieją funkcje, wykorzystujące ciepło resztkowe. Specjalny czujnik wyłącza pole grzejne chwilę przed zakończeniem gotowania, dzięki czemu urządzenie podtrzymuje temperaturę bez poboru energii. Innym rozwiązaniem, jest wskaźnik informujący o stopniu nagrzania – jeśli świeci na czerwono, to płyta jest gorąca i nie wolno jej dotykać. Co więcej, większość modeli ma czujnik wykrywający obecność naczynia – bez niego, płyta nie zostanie uruchomiona. Mamy też możliwość ustawienia czasu pracy – po jego upływie, pole grzejne wyłączy się automatycznie.


Duże możliwości mają też płyty indukcyjne. Jedną z nich, jest blokada rodzicielska dezaktywująca panel sterowania. Kolejne opcje, to wyłącznik bezpieczeństwa, ochrona przed przegrzaniem czy chwilowe zatrzymanie pracy. Warto zwrócić uwagę na tego typu rozwiązania, zwłaszcza w tych domach, w których królują dzieci.

Energooszczędność płyt elektrycznych


Oba rodzaje płyt do prawidłowego działania potrzebują energii elektrycznej. Które urządzenie będzie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu – płyta indukcyjna czy ceramiczna? Zużycie prądu będzie w tym wypadku wyznaczało praktyczny aspekt eksploatacji. Porównując sprzęty do siebie można dojść do wniosku, że płyta indukcyjna jest tańsza w codziennej eksploatacji, bo pracuje tylko wtedy, gdy przygotowujemy na niej potrawy. Z kolei płyta ceramiczna do nagrzania się potrzebuje nieco więcej czasu, co z kolei przekłada się na pobór prądu. Niemniej warto mieć na uwadze, że drugi typ kuchenki, nawet po wyłączeniu i zaprzestaniu pobierania energii elektrycznej, jeszcze przez dłuższy czas utrzymuje ciepło na polu grzewczym. Taka sytuacja nie jest możliwa w kuchence indukcyjnej. Energooszczędność nie zależy bowiem tylko i wyłączenie od mocy płyty, ale również od częstotliwości jej użytkowania.

Płyta ceramiczna a indukycjna - podsumowując


O popularności płyt elektrycznych świadczy m.in. bogata oferta producentów i rezygnacja z przyłączania gazu w nowym budownictwie. Wybór płyta ceramiczna a indukcyjna, to decyzja wymagająca przemyślenia i jasnego określenia priorytetów – nie tylko dotyczących liczby pól grzejnych czy wymiarów, ale też dodatkowych rozwiązań.


W obu rodzajach stosuje się intuicyjne panele sterowania, opcje łączenia stref grzejnych, wielopoziomowe ustawienia mocy, funkcje czasowe, czy też podtrzymujące ciepło. Kluczową kwestią jest to, które parametry i funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Zarówno w płytach ceramicznych, jak i indukcyjnych, producenci stawiają na wygodną i intuicyjną obsługę.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756