Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Fotografia podwodna – jak się przygotować?

Data dodania: 10-10-2023

Myśląc o fotografii podwodnej, przede wszystkim powinno się umieć pływać. Z drugiej strony, na plaży, brodząc w wodzie, wystarczy zanurzyć w niej rękę, by fotografować muszelki i małe rybki. To zresztą jest znakomita okazja, by przekonać dzieci do nauki pływania, fotografowania i poznawania otaczającej je przyrody.

Przyzwyczaj się do aparatu

Jak w przypadku każdego sprzętu do nurkowania, przed wyruszeniem pod wodę najlepiej jest zapoznać się przynajmniej z podstawowymi funkcjami aparatu. Tym bardziej że będziesz fotografował aparatem w obudowie wodoodpornej. Zapoznaj się ze wszystkimi głównymi elementami sterującymi, zrób kilka zdjęć testowych w domu i okolicy, a następnie włóż go do obudowy – i zrób to od nowa.


Jeśli masz dostęp do basenu, dobrym pomysłem jest udanie się na nurkowanie z aparatem i obudową przed pierwszymi wakacjami nurkowymi i wypróbowanie zestawu w wodzie. Lepiej jest zająć się aparatem i obudową w basenie, niż zmagać się ze złożonością sprzętu podczas pierwszych nurkowań w trakcie wakacji nurkowych.

Poznaj nowe otoczenie

Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jak różne mogą być wody powierzchniowe na różnych głębokościach. Prądy mogą być szybkie i zwodnicze, mogą być też uciążliwe podczas fotografowania. Jeśli już nurkujesz, z pewnością wiesz, jak ciemno może być pod wodą – więc im czystsza woda, tym lepsza widoczność i więcej światła, które odfiltruje się z powierzchni. Często najlepsza jest słona woda, podobnie jak potrzeba spokojnych wód, aby elementy gruntowe nie wzbijały się do góry, mącąc wodę. Podobnie jak w przypadku fotografii dzikiej przyrody na lądzie, uważaj, aby nie wpływać na środowisko naturalne. Zachowaj pełen szacunku dystans i nie zakłócaj siedliska.

Jak prawidłowo obsługiwać aparat?

Jak w przypadku każdego gatunku fotografii, podstawy pozostają niezmienione – aparat, obiektywy i oświetlenie. Fotografia podwodna wymaga czegoś, co jest trochę więcej niż odporne na zachlapanie. Podczas gdy z instrukcji niektórych podstawowych aparatów wynika, że nadają się do fotografii podwodnej, lepiej zainwestować w dedykowany zestaw.


Fotografowanie na powierzchni znacznie różni się od fotografowania pod wodą – przede wszystkim możliwość zmiany ustawień i sterowania aparatem pod wodą jest skomplikowana. Po umieszczeniu kamery w obudowie podwodnej i założeniu rękawic do nurkowania nie ma możliwości zmiany niektórych ustawień.


Fotografia podwodna rządzi się swoimi prawami i wymusza określone ustawienia:

  • Przysłona: Aby uchwycić wszystkie elementy sceny z pełną ostrością, potrzebujesz przysłony około f/8. Jeśli chcesz wpuścić więcej światła i uzyskać silną separację obiektów, powinieneś wybrać f/2,8 do f/4.
  • Czas otwarcia migawki: bez względu na to, czy znajdujesz się na powierzchni, czy głęboko pod wodą, stale się poruszasz. Potrzebujesz krótszego czasu otwarcia migawki i warto zacząć od około 1/250 s.
  • ISO: zwiększenie czułości ISO w celu zwalczania słabego oświetlenia pod wodą spowoduje zakłócenia obrazu i utratę jakości. Postaraj się utrzymać poziom ISO na jak najniższym poziomie i zamiast tego zainwestuj w dodatkowe oświetlenie.
  • Autofokus: ponieważ jest dużo ruchu, a obiekty są niezwykle żywotne, aby uzyskać ostrość obrazu, skorzystaj z ciągłego AF lub trybu śledzenia.
  • Tryb zdjęć seryjnych: korzystanie z trybu zdjęć seryjnych pozwoli Ci sfotografować przynajmniej jedno wspaniałe ujęcie. Ponieważ obiekty poruszają się szybko, możesz wybrać najlepszy kadr z całego ich szeregu ujęć.
  • Fotografuj w formacie RAW: najważniejsze ustawienia to fotografowanie w formacie RAW. W ten sposób zachowasz wszystkie dane obrazu przechwycone przez czujnik do późniejszego przetworzenia. Im więcej danych, tym większe prawdopodobieństwo wyodrębnienia szczegółów z obszarów prześwietlonych i niedoświetlonych.

Optyka pod wodą

Fotografia podwodna – tak jak i fotografia dzikiej przyrody – wymaga dobrej jakości obiektywu. Jedną z najważniejszych kwestii jest przysłona obiektywu. Im szersza przysłona, tym więcej światła przechodzi przez obiektyw i trafia do matrycy. Jeśli będziesz robił zdjęcia makro, potrzebny będzie obiektyw makro, który pasuje do Twojego aparatu i obudowy podwodnej.


Podobnie jak większość akcesoriów do aparatów, obudowy podwodne są dostępne w różnych stylach i pochodzą od różnych producentów. Upewnij się, że obudowa jest specjalnie zaprojektowana, aby pasowała do aparatu i obiektywu, a także sprawdź ocenę głębokości. Obudowa musi nie tylko chronić sprzęt przed wilgocią, ale także zapewniać dostęp do niezbędnych elementów sterujących aparatem i obiektywem.


Fotografia podwodna może być wspaniałą przygodą i celem każdego fotografa. Fotografuj tylko w ramach swojego poziomu umiejętności i strefy komfortu – przekraczanie tej linii naraża Cię na ryzyko, kontuzję lub coś gorszego.

Aparaty w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756