Co to jest ISO w aparacie – przysłona i czas
Na jakość zdjęć wpływa wiele czynników — dwa z nich — przysłona i czas otwarcia migawki — wpływają na ilość światła, wpadającego do aparatu i docierającego do matrycy. Natomiast czułość ISO, określa ilość światła potrzebną do uzyskania prawidłowej ekspozycji. Przysłona to mechanizm znajdujący się w samym obiektywie, bądź tuż za nim, który steruje ilością światła przechodzącego przez obiektyw. Ustawienia przysłony powszechnie nazywa się liczbami f. Tworzą one określony ciąg: f/1,8, f/3,5, f/5,6, f/8, f/11 i tak dalej. Mniejsze wartości f, odpowiadają szerszemu otwarciu przysłony i większej ilości światła przepuszczanej przez obiektyw. Większe wartości f, oznaczają mniejszy otwór przysłony i mniej światła przechodzącego przez obiektyw.
O ilości światła docierającego do aparatu, decyduje również czas otwarcia migawki. Im jest on dłuższy, tym więcej światła padnie na matrycę. Przy krótszych czasach otwarcia migawki, do aparatu dostanie się mniej światła. W tym miejscu jest pole działania czułości ISO. Przy większej wartości ISO, dla uzyskania prawidłowej ekspozycji, potrzeba mniejszej ilości światła. Mniejsza wartość ISO obniża czułość i zwiększa ilość światła, potrzebną do zapewnienia prawidłowej ekspozycji. W dobrze oświetlonych miejscach, należy zatem używać mniejszych czułości ISO (do 200). Przy fotografowaniu w słabym oświetleniu, zalecany jest wybór większej wartości ISO (od 400 wzwyż). Zwiększenie czułości ISO, może być także potrzebne przy zdjęciach z małym otworem przysłony lub krótkim czasem migawki, ponieważ zmniejszenie otworu przysłony i skrócenie czasu otwarcia migawki, ograniczają ilość światła docierającego do przetwornika obrazu.
Co to jest ISO w aparacie – podsumowanie
Jest kilka prostych zależności, o których warto pamiętać. Im niższa wartość ISO, tym lepsza jakość zdjęcia, ale im wyższe ISO, tym więcej szumu na zdjęciu. Im więcej światła w otoczeniu, tym ustawiamy niższą wartość ISO. Zdjęcia w ruchu potrzebują większej wartości ISO, aby móc zmniejszyć czas naświetlania. Lampa błyskowa lub lampy w studio, pozwalają na zmniejszenie ISO, a przy zdjęciach w ciemnym pomieszczeniu bez lampy, należy ISO zwiększyć. Dwukrotne zwiększenie wartości ISO, pozwala na zastosowanie czasu ekspozycji krótszego o połowę. Zdjęcia z długim czasem naświetlania, wymagają jak najniższego ISO, aby nie prześwietlić zdjęcia. Podczas fotografowania krajobrazu, zabytków, obiektów statycznych, używaj aparatu na statywie – możesz wtedy wydłużyć czas naświetlania i zmniejszyć wartość ISO, co w efekcie da zdjęcia bez szumów i z wiernym oddaniem kolorystyki.