Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest ogniskowa obiektywu?

Data dodania: 17-07-2023

Współczesne obiektywy fotograficzne wyglądają bardzo podobnie, do tych z ubiegłego wieku czy starszych. Od zawsze obiektyw zbudowany był z tych samych elementów — tubusa i układu soczewek. Dziś to skomplikowane układy optyczne, składające się z różnych typów soczewek, układów elektronicznych, sterujących pracą obiektywu i wielu elementów dodatkowych, których w starych obiektywach nie było.

Coś jednak je łączy – to ogniskowa obiektywu

Z punktu widzenia fizyki optycznej, ogniskowa to odległość między ogniskiem układu optycznego, a punktem głównym układu optycznego. Przykładem może być odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne, które przed przejściem przez soczewkę, biegły równolegle do jej osi. W fotografii, jest to parametr decydujący o kącie widzenia obiektywu. Obrazowo można też powiedzieć tak: ogniskowa obiektywu, to odległość optyczna od punktu, gdzie światło spotyka się wewnątrz obiektywu, do filmu lub czujnika aparatu. Wartość ta zazwyczaj mierzona jest w milimetrach i określa, jak szerokie lub wąskie jest zdjęcie.


Ogniskowa obiektywu – obiektyw standardowy

Obiektyw standardowy to taki, przy którego użyciu uzyskiwany jest obraz z perspektywą zbliżoną do tej, jaką widzi ludzkie oko. Ogniskowa takiego obiektywu, uzależniona jest od wielkości klatki aparatu fotograficznego. Przyjmuje się, że obiektyw standardowy ma ogniskową zbliżoną do przekątnej klatki/matrycy, co w praktyce oznacza, że dla klatki filmu 35 mm (matrycy pełnoklatkowej), za obiektyw standardowy przyjmuje się obiektyw 50 mm, a dla matrycy typu APS-C 35 mm. Do każdego formatu klatki aparatu, jest niejako przypisana określona ogniskowa obiektywu standardowego. Zasady te dotyczą również obiektywów, które znajdują się w aparatach kompaktowych, a nawet w smartfonach, choć w tym ostatnim przypadku, o ogniskowej obiektywu niewiele się mówi. Matryca w kompaktach cyfrowych jest na ogół zdecydowanie mniejsza niż klatka 35 mm, na przykład 7,4×5,55 mm, albo 5,75×4,31 mm. Oznacza to, że ogniskowe obiektywów w tych aparatach, odpowiadają przekątnej tej małej matrycy.


Jeśli przyjmujemy, że obiektyw standardowy to przeważnie 50 mm, to musimy uświadomić sobie jeszcze jedną, bardzo istotną zasadę, którą rządzi się fotografowanie. Otóż zasada ta brzmi: im krótsza ogniskowa, tym szerszy kąt widzenia obiektywu. Przy ogniskowej 50 mm, kąt widzenia obiektywu standardowego wynosi 47 stopni, odpowiednio, kąt widzenia obiektywu o ogniskowej 18 mm to 100 stopni, a obiektywu 1200 mm – 2 stopnie. Na tej podstawie, możemy podzielić obiektywy według trzech kryteriów: ogniskowej, kąta widzenia i zastosowania obiektywu.

Obiektywy w naszej ofercie:

Ogniskowa obiektywu typu rybie oko

Mając ogniskową 7–16 mm, obiektyw obejmuje bardzo szeroki kąt, nawet do 220 stopni i duże zniekształcenia obrazu. Dzięki nieskorygowanej dystorsji, generuje okrągłe lub owalne obrazy, które zginają i zniekształcają krawędzie. Świetnie nadaje się on do uchwycenia szerokich panoram miejskich lub zginania linii horyzontu. Takie obiektywy można wykorzystać podczas fotografowania przyrody, architektury, a także na sesjach rodzinnych, ślubnych, czy reklamowych, jednak są one przeznaczone raczej dla miłośników niekonwencjonalnych kadrów. To optyka, która urozmaici fotografie i umożliwi uzyskanie naprawdę ciekawych efektów.

Ogniskowa obiektywu szerokokątnego

Dzięki ogniskowej w zakresie od 10 mm do 42 mm, obiektyw o kącie widzenia od około 100 stopni do 65 stopni, jest przydatny do szerokich ujęć krajobrazu lub dużych zdjęć grupowych. Obiektywy szerokokątne sprawdzą się także podczas fotografowania dużych obiektów z niewielkiej odległości, ciasnych wnętrz, czy też budynków na wąskiej ulicy.

Ogniskowa obiektywu standardowego

Taki obiektyw standardowy ma ogniskową równą 35 mm, 50 mm, 85 mm lub 100 mm (w zależności od wielkości matrycy). Obiektyw ten nie zmienia świata realnego – reprezentuje kąt widzenia oka w poziomie i nie zniekształca rzeczywistości, na którą patrzymy. Dlatego najczęściej znajduje on zastosowanie w fotografii ulicznej, reportażu, portretach, życia codziennego, fotografii studyjnej i martwej natury.

Ogniskowa teleobiektywu

Takie teleobiektywy mają zakres ogniskowych od 100 mm do 1200 mm, których kąt widzenia mieści się w granicach od 30 stopni do 2 stopni, dzięki czemu pozwalają uchwycić obiekty oddalone o setki metrów. Te obiektywy mocno skracają perspektywę, czyli „przybliżają” fotografowany obiekt. Jednakże ze względu na taki zakres, otrzymujemy wąskie pole widzenia, a robione zdjęcia mają płytką głębię obrazu.

Obiektywy o zmiennej ogniskowej

O ile wcześniej mowa była o obiektywach stałoogniskowych, trzeba jeszcze poświęcić chwilę na specyficzną grupę obiektywów, które potocznie nazywamy zoomami, a w rzeczywistości są to obiektywy o zmiennej ogniskowej. W tych obiektywach możliwa jest płynna regulacja długości ogniskowej, zwykle bez zmiany perspektywy i płaszczyzny ogniskowania. Zmiana ogniskowej realizowana jest przy pomocy grupy soczewek, które przesuwa się wzdłuż osi optycznej obiektywu. Dzięki takim właściwościom, obiektywy zmiennoogniskowe są bardzo często używane przez reporterów prasowych, czy fotografów podróżników.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756