Poradniki Eksperta

Jak robić zdjęcia pod słońce?


Zapewne słyszałeś uwagi pod Twoim adresem: „nie rób zdjęć pod słońce, nie wyjdą”. Być może nadal masz problemy z robieniem zdjęć, gdy słońce znajduje się za obiektem? Czy chcesz wiedzieć, jak fotografować pod słońce, nie robiąc irytująco ciemnych zdjęć przypominających sylwetki? Zwykle, gdy zaczniesz robić zdjęcia pod słońce, spotkasz się ze zjawiskiem, w którym główny obiekt jest bardzo ciemny (nazywamy to niedoświetleniem), podczas gdy tło jest bardzo jasne (znane również jako prześwietlone). Jak temu zaradzić?


Jak robić zdjęcia pod słońce


Pierwsza wskazówka jest dość prosta, ale niezbyt kreatywna – zostaw słońce poza kadrem. Gdy na zdjęciach brakuje kolorów i wydają się płaskie, może to wystarczyć. Dodatkowo powinieneś założyć osłonę obiektywu, a może nawet zablokować słońce przed obiektywem. Twoje zdjęcie stanie się bardziej nasycone, gdy zasłonisz źródło światła – nawet jeśli nie ma go w kadrze.


Nie zawsze musisz trzymać słońce poza kadrem. Nasze nieskończone źródło energii, to także świetny temat – na przykład promienie słoneczne. Na początku potrzebujesz małej przysłony. Im mniejsza przysłona, tym bardziej zdefiniowane są Twoje promienie słoneczne. Jeśli będziesz fotografował w pełnym słońcu przy f/22, nadal nie będą to najlepsze ujęcia. Dlatego, aby uzyskać najlepsze rezultaty, musisz częściowo zasłonić słońce. Może to zrobić drzewo, budynek, krawędź skały lub po prostu horyzont.


Możesz sprawić, aby słońce było widoczne w innych obiektach, nie umieszczając go w kadrze. Kiedy słońce jest już – lub jeszcze – nad obiektem i horyzontem, wciąż rozprowadza światło złotej godziny, nadal możesz łapać jego promienie.


Jeśli robisz zdjęcia pod słońce, napotkasz wiele problemów, poza problemem prześwietlenia-niedoświetlenia, dlatego warto przewidzieć je z wyprzedzeniem i wprowadzić zmiany, zanim zrujnują one Twoje zdjęcia.


Użyj kompensacji ekspozycji, aby rozjaśnić obiekt lub przyciemnić tło


Pierwsze podejście do robienia zdjęć ze słońcem za obiektem wymaga podstawowej znajomości ustawień aparatu. Musisz przełączyć aparat w tryb priorytetu przysłony (zwykle oznaczany przez Av lub A w aparacie), będziesz mógł wtedy rozjaśnić lub przyciemnić zdjęcia przed ich zrobieniem, za pomocą kompensacji ekspozycji.


Zasadniczo kompensacja ekspozycji pozwala z góry powiedzieć aparatowi, czy chcesz uzyskać jaśniejsze, czy ciemniejsze ujęcie. Jeśli dodasz dodatnią kompensację ekspozycji, uzyskasz jaśniejszy obraz – i odwrotnie – dodasz ujemną kompensację ekspozycji, uzyskasz ciemniejszy obraz. Chociaż mechanizm ten zależy od modelu aparatu, pamiętaj tylko, że często jest reprezentowany przez ikonę +/-.


Aparaty w naszej ofercie:



Jak uniknąć flary podczas robienia zdjęcia pod słońce?


Jeśli fotografujesz pod słońce i dostajesz flarę, dzieje się tak po prostu dlatego, że do obiektywu wpada rozproszone światło. Możesz się tego pozbyć, zacieniając obiektyw (za pomocą osłony przeciwsłonecznej lub dłoni). Możesz także zmienić kadr ujęcia, tak, aby słońce znajdowało się za obiektem na scenie; w ten sposób nie ma zabłąkanego światła słonecznego, które mogłoby dostać się do obiektywu.


I chociaż flarę można wykorzystać do uzyskania efektu artystycznego, często jest to tylko uciążliwość. Po pierwsze, może przesłonić ważne szczegóły. Może również zmniejszyć kontrast w twojej scenie, co ogólnie wygląda źle.


Jak uniknąć ciemnego obiektu podczas fotografowania pod słońce?


Jedną z metod jest użycie przetwarzania końcowego w celu wydobycia szczegółów poprzez usunięcie cieni. Możliwe jest uzyskanie przyzwoitych ekspozycji w aparacie, zwłaszcza jeśli jesteś precyzyjny z kompensacją ekspozycji. Zależy to również od obiektu, który chcesz uchwycić. Jeśli nie masz nic przeciwko bardziej dramatycznemu, artystycznemu ujęciu lub sylwetce, przetwarzanie końcowe jest mniej potrzebne. Jednak jeśli chcesz zrobić ujęcie z dobrze naświetlonym obiektem i dobrze naświetlonym tłem, będziesz musiał zmagać się z przetwarzaniem końcowym.


Silne sztuczne światło


Mniejsza przysłona wymaga użycia dodatkowych świateł. Pomaga to zrekompensować słabe światło, kontrolować cienie, a także zmniejszyć kontrast w całej scenie. Możesz użyć lampy błyskowej w aparacie, aby wypełnić cienie. Intensywność błysku można regulować za pomocą ustawień kompensacji błysku, aby mieć pewność, że światło lampy nie zniszczy obrazu. Możesz też użyć reflektora, by uniknąć niedoświetlenia głównego obiektu i odbić trochę światła na twarzy modela, żeby kontrolować cienie. Podczas gdy profesjonalni fotografowie używają srebrnych i złotych reflektorów do sesji portretowych, prosty arkusz akrylowy może również służyć jako dobry reflektor.


Użyj szarego filtra


Użyj filtra GND (Graduated Neutral Density), który pozwala stonować jaśniejsze obszary kompozycji i pomóc zrównoważyć ogólne światło w scenie. Filtry GND przydają się też do kontrolowania zakresu dynamicznego sceny.


Większość fotografów nie lubi fotografowania w słońcu, ale zawsze dobrym rozwiązaniem jest wszechstronność przy różnych rodzajach oświetlenia. Możesz naprawdę uzyskać kreatywne efekty świetlne podczas wykonywania zdjęcia pod słońce.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756