Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pierścień pośredni – co to jest?

 2023-10-11 

Pierścienie pośrednie do makrofotografii, to jedno z bardziej podstawowych narzędzi dla pasjonatów tego typu zdjęć. Pierścień montowany między aparat a obiektyw, zmienia skalę odwzorowania, czyniąc nawet ze standardowego obiektywu narzędzie do makrofotografii. Pierścień pośredni nie zawiera żadnych elementów szklanych, co pozwala zachować jakość obiektywu. Dzięki zwiększeniu odległości od matrycy (lub filmu), zmniejsza się najkrótsza odległość przedmiotowa – im więcej pierścieni, tym bardziej można zbliżyć się do fotografowanego obiektu. Najczęściej są to trzy pierścienie o różnej grubości: 13, 21 oraz 31 mm. Można łączyć je ze sobą tak, by uzyskiwać w sumie siedem różnych odległości: od 13 do 65 mm. Korzystając zatem ze wszystkich trzech pierścieni jednocześnie, ze stałoogniskowym obiektywem 50 mm f/1,8 uzyskamy skalę odwzorowania równą 1,3:1.Jeżeli chcesz zacząć przygodę z makrofotografią, to wybór pierścieni jest idealnym rozwiązaniem, gdyż ich koszt jest naprawdę niewielki, w porównaniu z obiektywem makro.

Najprostsze pierścienie pośrednie

Pierścienie pośrednie oprócz grubości, dzielą się na dwa typy – wykluczające komunikację pomiędzy aparatem a obiektywem oraz umożliwiające sterowanie nim z poziomu aparatu. Ten pierwszy typ jest zdecydowanie tańszy, ponieważ jest to jedynie odpowiednio wyprofilowany tubus, wyposażony w gwint lub bagnet. Brak możliwości użytkowania systemu AF nie jest dużym problemem, biorąc pod uwagę specyfikę makrofotografii. Jednakże dobrze jest, móc korzystać z tej funkcji w specyficznych sytuacjach.

Pierścień pośredni – automatyka pod kontrolą

Niektóre nowoczesne pierścienie pośrednie, zawierają elementy przekazujące mechaniczne i elektryczne połączenia między korpusem aparatu a obiektywem, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z automatycznej kontroli otwarcia przysłony, czy automatycznego ustawiania ostrości. Na przykład w aparatach Canon EOS, przysłona sterowana jest elektronicznie za pomocą styków na obiektywie – domyślnie jest otwarta maksymalnie, co oznacza, że bez problemu wyostrzymy, ale nie będziemy mogli sterować głębią ostrości. Podobnie jest w przypadku mocowania Nikon F – pierścień wyposażony jest w mechanizm przeniesienia sterowania przysłoną. Brak tego przeniesienia, może skutecznie uniemożliwić poprawne wyostrzenie obrazu. Trzeba brać też pod uwagę to, że pierścień pośredni powoduje spadek ilości światła, padającego na matrycę. W takiej sytuacji, trzeba odpowiednio zmodyfikować czas migawki lub czułość ISO.


Stosowanie pierścieni pośrednich, zmniejsza ilość światła docierającego do matrycy. W dużym uproszczeniu należy przyjąć, że stosując je, konieczne jest uwzględnienie nowej, efektywnej wartości przysłony. Oznacza to, że zmienia się jasność obiektywu. Poszczególne wartości można poznać, mnożąc wartości przysłony przez sumę długości użytych pierścieni i ogniskową, podzieloną przez tę ogniskową. Brzmi to może zbyt skomplikowanie, ale łatwo przygotować sobie tabelkę ze ściągawką, by w czasie fotografowania, w łatwy sposób odpowiednio ustawić parametry. W przypadku obiektywu 50 mm i zastosowanych pierścieni 12 mm, 20 mm i 36 mm, współczynnik redukcji jasności wyniesie (50+68)/50, czyli 2,36. Jasność takiego obiektywu będzie zatem równa 2,3*f/1,8, co daje f/4,2.


Pierścień pośredni lub cały zestaw, można stosować niemal ze wszystkimi obiektywami, dobierając oczywiście model pasujący do wykorzystywanego bagnetu. Co więcej – ich użycie nie wpływa na jakość uzyskiwanego obrazu i można je wykorzystywać, także z obiektywami makro w celu dodatkowego zwiększenia ich skali odwzorowania. Pierścienie pośrednie, działają najlepiej z obiektywami o krótkiej i średniej ogniskowej. Ponieważ mogą być używane z dowolnymi obiektywami i można je łączyć, tworząc różne długości i powiększenia, są bardzo elastycznymi akcesoriami.

Pierścień pośredni – odwrotne mocowanie

Pierścień odwrotnego mocowania, działa na nieco podobnej zasadzie jak pierścień pośredni. Ma on za zadanie oddalić środek pola obrazowania od matrycy, co doprowadzi do zwiększenia skali odwzorowania i zmniejszenia minimalnego dystansu ostrzenia. Pierścienie odwrotnego mocowania, podobnie jak pośrednie, nie mają elementów szklanych, w związku z czym nie wpływają bezpośrednio na jakość obrazu uzyskiwanego przez dany obiektyw. Pierścienie odwrotnego mocowania, mogą być łączone z pierścieniami pośrednimi, co przy odpowiedniej konfiguracji, pozwoli na dodatkowe zwiększenie skali odwzorowania.


Jest jeszcze inna możliwość, zastosowania pierścienia odwrotnego mocowania. Poprzez taki pierścień, który współpracuje ze wszystkimi korpusami aparatów Nikon z mocowaniem F, można podłączyć każdy obiektyw z gwintem filtra, a nie tylko obiektywy z mocowaniem Nikon F. Na przykład można zamontować obiektyw Canon EOS z gwintem 58 mm, na aparacie Nikon F Mount. Ponieważ do tego pierścienia nie są dodawane żadne inne elementy optyczne, obraz zachowuje oryginalne właściwości optyczne obiektywu. Jest to niedrogi i prosty sposób, na przekształcenie istniejących obiektywów w niedrogi obiektyw makro.


Technika odwróconego obiektywu 50 mm działa interesująco, ze względu na jego specyfikę. W standardowej fotografii, stałoogniskowy obiektyw 50 mm skupia światło z daleka, dzięki czemu obraz jest mniejszy – po odwróceniu obiektywu dzieje się odwrotnie, a obraz jest powiększany do niemal naturalnej wielkości. Jeśli mamy inny obiektyw oprócz 50 mm, można połączyć je ze sobą, aby stworzyć potężną konfigurację makro. Potrzebny jednak będzie do tego pierścień pośredni, służący do połączenia obu obiektywów. Ta technika będzie działać z dowolnym obiektywem, jako obiektywem głównym przymocowanym do aparatu i za odwróconym obiektywem 50 mm. Należy pamiętać, że im dłuższa będzie ogniskowa obiektywu głównego, tym większe będzie powiększenie. Najprościej będzie, jeśli oba obiektywy będą miały gwinty filtrów tego samego rozmiaru. Jeśli nie będzie takiej możliwości, zawsze można użyć pierścienia krokowego, aby je dopasować. Pierścień krokowy, przekształca rozmiar gwintu obiektywu w rozmiar gwintu dowolnego innego akcesorium. Szukając pierścieni pośrednich do makrofotografii, konieczne jest uwzględnienie bagnetu aparatu i obiektywu. Należy o tym pamiętać, aby sprzęt działał sprawnie i był dostosowany do naszych wymagań.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756