Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zdjęcia fajerwerków – jak je fotografować?

 2023-10-11 

Wykonanie dobrych zdjęć fajerwerków, jest bardzo trudne dla fotoamatora, ale przy odpowiednim sprzęcie i technice, będzie można zrobić wspaniałe fotografie fajerwerków. Zwłaszcza, że nie ma zbyt wielu okazji do ćwiczeń przez cały rok. Najważniejszym rekwizytem poza aparatem, jest solidny statyw. Najlepiej mieć taki z niezależnie ruchomymi nogami i stabilną głowicą, aby można było z niego elastycznie korzystać, ponieważ musisz ustawić długi czas otwarcia migawki. Sylwester, to oczywiście świetny sposób na zdjęcia fajerwerków. Jednak dopiero prawdziwe pokazy profesjonalnych pirotechników, robią piorunujące wrażenie. Gdziekolwiek chcesz sfotografować fajerwerki, zawsze musisz myśleć o własnym bezpieczeństwie.

Zdjęcia fajerwerków – gdzie się ustawić?

Krok pierwszy, to znalezienie optymalnej pozycji do późniejszych zdjęć. Podczas sylwestra w mieście, przy odrobinie organizacji można robić zdjęcia z wysokiego balkonu lub nawet z dachu domu. Ma to tę zaletę, że stoisz tam znacznie bezpieczniej i masz lepszy widok na fajerwerki. Dzięki podwyższonemu punktowi obserwacyjnemu, uniemożliwiasz widzom chodzenie przed aparatem. Z kolei dzięki efektownemu budynkowi, tworzysz punkt odniesienia dla widza Twoich zdjęć. Warto wcześniej, zrobić zdjęcia próbne z ustawieniami, które zastosujesz podczas ostatecznych zdjęć, aby zobaczyć, kiedy otoczenie jest dobrze naświetlone. Lokalizacja jest idealna, gdy osoby trzecie mogą później zobaczyć, gdzie zdjęcie zostało zrobione. Najlepiej więc mieć na zdjęciu znane i efektowne budynki miasta.


Zwykle nie wiadomo, gdzie wystrzeli większość fajerwerków, a wybuchają przecież na różnych wysokościach. Dlatego lepiej dodać trochę więcej przestrzeni kadru w wysokości, niż później narzekać na najpiękniejszą okrągłą kulę ognia, która jest odcięta u góry.


Najlepiej więc przyjść wcześniej na pokaz sztucznych ogni, by wszystko przygotować, jeśli chcesz mieć niezakłócony widok nieba nad miejscem startu fajerwerków. Uchwycenie pejzażu miejskiego lub akwenu na zdjęciach fajerwerków może sprawić, że będą bardziej przyciągać wzrok. Tafla wody jest piękna, gdy po drugiej stronie biegnie promenada. Dodatkowo sztuczne ognie odbijają się również w wodzie.


Następnie należy bezpiecznie zamocować aparat na statywie, a potem z grubsza skomponować zdjęcie. Trudność z fotografowaniem fajerwerków polega na tym, że nigdy nie wiadomo, gdzie wystrzeli następna rakieta.

Aparaty kompaktowe w naszej ofercie:

Zdjęcia fajerwerków – jak fotografować?

To, jakiego aparatu użyjesz do sfotografowania fajerwerków, jest tak naprawdę mniej ważne. Pamiętaj tylko, że musisz stosować długie czasy ekspozycji. W zasadzie można zastosować każdą cyfrową lustrzankę lub aparat bezlusterkowy. Czasem nawet zdarzają się aparaty kompaktowe, które zapewnią doskonałą jakość obrazu, przy czasie naświetlania 30 sekund. Powinieneś mieć dostępny tryb ręczny, aby można było dokonać wszystkich ustawień, a także powinny być możliwe dłuższe czasy ekspozycji około 15-30 sekund.

Ustawienia aparatu

Zdjęcia fajerwerków wymagają ręcznego ustawienia trzech wartości ekspozycji: przysłony, czasu otwarcia migawki i ISO. Aby to zrobić, przejdź do trybu ręcznego (M) aparatu. Jeśli wybierzesz tryb półautomatyczny, przysłonę lub ustawienie czasu, aparat jest zdecydowanie zdezorientowany ciemnym światłem otoczenia i jasnością fajerwerków. Dlatego rób zdjęcia w trybie ręcznym.


Wartość ISO reguluje czułość na światło. Wysoka wartość ISO, powoduje zakłócenia obrazu, czyli duże szumy, a tego powinieneś unikać. Ustaw ISO na najniższą wartość, jaką ma twój aparat (64, 100 lub 200).


Doświadczeni fotografowie twierdzą, że najkorzystniejsza wartość przysłony podczas zdjęć fajerwerków to f/9. Jeśli jesteś w miejscu, gdzie jest dużo światła (na przykład lampy uliczne, oświetlone okna budynków), zmniejsz przysłonę do f/13. Pamiętaj jednak, aby zrobić kilka zdjęć testowych i sprawdzić ekspozycję.


Najbardziej istotnym parametrem, który musisz ustawić, jest czas otwarcia migawki, inaczej czas naświetlania. W fotografii fajerwerków potrzebne są długie czasy naświetlania, aby uchwycić smugi świetlne rakiet. Długość ekspozycji zależy od otoczenia i przysłony. W każdym razie, potrzebujesz 10-30 sekund, często dłużej.


Nigdy nie używaj lampy błyskowej podczas fotografowania fajerwerków. Lampa błyskowa zagłusza kolory i jaskrawość fajerwerków na zdjęciach i może prześwietlić zdjęcie.


Wybierz obiektyw


Dłuższa ogniskowa rzadko jest opłacalna w fotografii fajerwerków, jeśli chcesz sfotografować cały pokaz sztucznych ogni, a nie poszczególne części. Rozbłyski fajerwerków szybko się zaczynają i równie szybko kończą. Ponieważ będziesz robił zdjęcia fajerwerków przy stosunkowo zamkniętej przysłonie, jakość, a zwłaszcza szybkość obiektywu, nie jest tak ważna. Ogniskowa powinna mieścić się w przedziale od 35 do 200 mm. Wiele zależy od tego, jak daleko jesteś od fajerwerków. Można powiedzieć tak: im krótsza ogniskowa, tym mniejsze fajerwerki na zdjęciu. Dzięki obiektywowi zmiennoogniskowemu (35-200 mm), możesz dobrze uchwycić fajerwerki i zbliżyć je do siebie. Natomiast jeśli chcesz uzyskać więcej tła na zdjęciu, wybierz obiektyw szerokokątny.


Jak ustawić ostrość


Automatyczne ustawianie ostrości spowalnia, ponieważ aparatowi trudno jest ustawić ostrość na poruszających się obiektach, takich jak fajerwerki. Możesz tego uniknąć, jeśli ustawisz autofokus podczas pierwszego pokazu fajerwerków, a następnie przełączysz się w tryb ręczny do końca pokazu.


Użyj zdalnego wyzwalania migawki


Aby uzyskać ostre zdjęcia fajerwerków, potrzebujesz zdalnego wyzwalania lub co najmniej 2-sekundowej funkcji samowyzwalacza aparatu. Wyłącz też stabilizator obrazu, bo to też powoduje lekkie wstrząsy, a zdjęcia robisz ze statywu, więc nie potrzebujesz stabilizatora.


Wybierz odpowiednią temperaturę barwową


Jeśli robisz zdjęcia w formacie RAW, a takie właśnie powinieneś robić, o balans bieli nie musisz się specjalnie martwić, bo możesz go później zmienić w programie do edycji zdjęć. Jeśli jednak robisz zdjęcia w formacie JPEG, balans bieli jest bardzo ważny, ponieważ chcesz mieć zdjęcie bez żółtej poświaty. Ustaw balans bieli przy sztucznym świetle.


Zdjęcia fajerwerków, to ogromne wyzwanie. Perfekcyjne kadrowanie bezpośrednio podczas robienia zdjęcia byłoby najlepsze, ale sylwestrowe fajerwerki są na to po prostu zbyt nieprzewidywalne. Baterie fajerwerków, to Twoi najlepsi przyjaciele – jeśli widzisz, że jeden jest uruchomiony, masz kilka sekund na ustawienie aparatu, a następnie możesz w spokoju zwolnić migawkę.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756