Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zoom optyczny a cyfrowy – jakie są różnice?

 2024-03-15 

Gdy zastanawiasz się, jakie są różnice między sposobami przybliżenia fotografowanego obiektu, musisz wiedzieć, na czym polega ich działanie. Zoom optyczny a cyfrowy, to dwa różne sposoby przybliżania obiektu na zdjęciu. Zmieniając ogniskową, fotograf może sprawić, że obiekty będą wydawały się większe i zmieszczą się w pełnej ramce zdjęcia.

Zoom optyczny a cyfrowy

Jak wiadomo, w fotografii istnieją dwa podstawowe sposoby przybliżania: zoom optyczny i zoom cyfrowy. Zoom optyczny polega na fizycznym przesuwaniu elementów obiektywu, co umożliwia zmianę ogniskowej i powiększenie obiektu. Aby przybliżyć (powiększyć) fotografowany obiekt, obiektyw odsuwa się od przetwornika obrazu, a scena jest przybliżana.

Jak działa zoom optyczny

Zoom optyczny powiększa obiekt mniej więcej od 2 do 24 razy w stosunku do rzeczywistego rozmiaru. Kompaktowe aparaty cyfrowe i większość smartfonów z aparatem, wyposażone są w trzykrotny (3x) zoom optyczny. Są też takie aparaty, które mają ten współczynnik na poziomie 10x. Jak przełożyć taką informację na zakres ogniskowych posiadanego obiektywu? Najczęściej używany obiektyw kitowy w lustrzankach, to 18-55 mm. Chcąc wyliczyć wartość współczynnika zooma, trzeba podzielić długą ogniskową przez krótką, czyli 55/18, co daje wynik 3,05. Czyli zoom w przypadku tego obiektywu, wynosi 3x. Popularny obiektyw zmiennoogniskowy, tak zwany spacerniak, czyli 70-200 mm, ma współczynnik zooma tylko 2,85x. Takie wyliczenia współczynnika zooma dotyczą aparatów klasycznych, na film małoobrazkowy i aparatów cyfrowych, wyposażonych w matrycę pełnoklatkową.

 

Gdy podłączymy obiektywy do aparatu z matrycą pełnoklatkową, dla którego współczynnik krop wynosi 1, nic się nie zmieni, ponieważ wymiary matrycy światłoczułej są takie same jak wymiary klatki filmu 35 mm, używanego do rejestracji obrazu w lustrzankach analogowych. Jednak inaczej przekładają się wartości współczynnika zooma w przypadku matryc o mniejszej przekątnej. Współczynnik przycięcia – Crop – mierzy stosunek przekątnej standardowej klatki filmu 35 mm do przekątnej przyciętego czujnika. Jeśli umieścisz obiektyw 50 mm na korpusie z matrycą APS-C, uzyskasz mniej więcej taki sam kąt widzenia w wizjerze, jak w przypadku umieszczenia obiektywu 80 mm na korpusie pełnoklatkowym. Zoom optyczny, a cyfrowy – jak działa ten drugi?

Zoom optyczny a cyfrowy – jak działa ten drugi?

Jednym z atutów aparatów cyfrowych, jest funkcja zooma cyfrowego, która polega na przycinaniu i powiększaniu obrazu za pomocą oprogramowania. Aby przybliżyć obraz, kamera przycina jego środek. Obraz jest przycięty, a następnie cyfrowo powiększany poprzez dodawanie pikseli. Wygląda to tak, jakby obiektyw przybliżał obiekt, ale w rzeczywistości efekt jest czysto programowy i nie ma nic wspólnego z optyką. Algorytm oblicza nowe wartości dla przyciętych pikseli, aby uzyskać zdjęcie pełnoklatkowe.

 

Jednak jakość obrazu w przypadku zoomu cyfrowego jest niższa niż w przypadku zoomu optycznego, ponieważ powiększanie cyfrowe wprowadza zniekształcenia i utratę szczegółów. Załóżmy, że masz aparat z matrycą światłoczułą o rozdzielczości 10 megapikseli. Zoom cyfrowy zapisuje tylko środkową część tego, co obiektyw rzucił na czujnik, przechwytując mniej pikseli – powiedzmy 6 megapikseli. Procesor aparatu skaluje mniejszy obraz, rozciągając te 6 megapikseli i „interpolując” (wymyślając) brakujące piksele, aby przywrócić rozdzielczość zdjęcia do 10 megapikseli. Oprogramowanie wypełnia puste przestrzenie nowymi pikselami, które jako kolor i jasność przyjmują średnią wartość pikseli znajdujących się wokół nowo utworzonej pustej przestrzeni. Jednak te zmyślone piksele nie pokażą tych samych dokładnych szczegółów, co prawdziwe. Zoom cyfrowy jest mniej skuteczny i powoduje utratę jakości obrazu, ale może być użyteczny w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do zoomu optycznego. W rzeczywistości jest to jednak „wirtualny” zoom obsługiwany przez wbudowane oprogramowanie. 

 

Zoom optyczny a cyfrowy – który lepszy? Zoom optyczny a cyfrowy, to dwie bardzo różne rzeczy. Można nawet powiedzieć, że jeden jest prawdziwy, a drugi fałszywy. Zoom optyczny odnosi się do sytuacji, w której szklane elementy obiektywu faktycznie poruszają się w przód i w tył, aby naprawdę powiększać i pomniejszać. Zoom optyczny zapewnia lepszą jakość obrazu, o ile obiektyw jest ostry. Zoom cyfrowy odnosi się do całkowicie elektronicznej formy powiększania lub pomniejszania. Jedyne powiększanie, które się dzieje, odbywa się w oprogramowaniu i przetwarzaniu aparatu: obraz jest przycinany w celu powiększenia lub odcinany, aby go pomniejszyć.

Zoom optyczny a cyfrowy w smartfonach

W smartfonach nie ma miejsca na zoom optyczny, ale często można znaleźć dwa, a nawet trzy aparaty z tyłu smartfona. Zazwyczaj w konfiguracji z trzema kamerami znajduje się aparat z teleobiektywem, obiektywem szerokokątnym i obiektywem ultraszerokokątnym. Kiedy przybliżymy lub oddalimy obraz na ekranie, telefon automatycznie przełączy się na aparat z obiektywem, który da żądane ujęcie. W praktyce nie jest to faktyczny zoom optyczny. Tu króluje zoom cyfrowy ze wszystkimi jego wadami.

Lustrzanki cyfrowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756