Poradniki Eksperta

Najlepsza deska do prasowania – ranking [TOP10]

 2023-04-04 

W sklepach Media Expert kupisz deskę, która będzie Ci najbardziej pasowała, zarówno do wzrostu, jak też wielkością w ogóle i wyposażeniem. Najlepsza deska do prasowania bowiem tylko z pozoru jest prostym urządzeniem, do którego nie należy przywiązywać żadnej wagi. Wprawdzie prasowanie nie należy do ulubionych czynności, jednak wysoka temperatura żelazka „zabija” szereg bakterii, zwłaszcza znajdujących się na bieliźnie. Dobrze jest jednak wiedzieć, że najlepsza deska do prasowania powinna sięgać mniej więcej do bioder osoby ją obsługującej. Chodzi o to, byś nie musiał ani podnosić rąk (gdy jest zbyt wysoka), ani też się do niej schylać (gdy jest za niska). Jeśli prasujesz zaledwie kilka rzeczy nie jest to takie ważne, ale kiedy przyjdzie uprasować więcej dla całej rodziny, brak dopasowania deski do wzrostu można zacząć odczuwać. 

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Podział desek do prasowania

Deski, zwłaszcza te dobrze wybrane, są niezwykle pomocne przy prasowaniu. Powinieneś wiedzieć, że w sklepach Media Expert kupisz zawsze produkty markowe, co w tym przypadku znaczy znane na rynku, a nie przypadkowe. Deska do prasowania? Ranking najlepiej to obrazuje.


Zasadniczy podział dotyczy ich wyposażenia. Kierując się tym można je podzielić na urządzenia nieelektryczne i elektryczne. Dostępne w sprzedaży są jeszcze tzw. rękawniki, ale te jak wskazuje sama nazwa, służą wyłącznie od prasowania długich rękawów i można je dokupić osobno, jeśli wydają się niezbędne. Są one wąskie na tyle, by zmieścił się rękaw i niewielkie, a najczęściej pokryte bywają bawełną, chociaż blat mogą mieć z płyty (w tym metalowej lub wiórowej), z pianki czy z siatki metalowej.

Deski nieelektryczne

Można o nich także powiedzieć zwykłe. Służą do prasowania, mają najczęściej ok. 120 cm długości i ok. 30 cm szerokości. Te deski mają regulowaną wysokość, najlepiej dopasować ją do własnego wzrostu. Są jednak modele bez regulowanej wysokości, a można je postawić na blacie kuchennym, na stole czy gdziekolwiek chcecie. Tego typu deski są składane, a trzyczęściowy pokrowiec sprawia, że nie ma to żadnego wpływu na jakość prasowania. Mają one ponadto wieszaki i po skończonej pracy można odwiesić odzież.


Deski nieelektryczne wyposażone bywają różnego typu pokrowce, głównie uszyte są z bawełny. Te należy zmieniać, gdy są np. przetarte. A znając wymiary deski nie jest skomplikowane, tym bardziej, że pokrowiec łatwo jest dopasować, gdyż zazwyczaj jest ściągany sznureczkiem. Tego typu deska do prasowania może też mieć podstawkę do odstawiania żelazka, gdyż czasami musisz od deski odejść w trakcie pracy.

Deski elektryczne

Od razu trzeba zaznaczyć, że są droższe, gdyż lepiej wyposażone. Mówi się o nich także – aktywne, czyli z dodatkowymi udogodnieniami. Ich wymiary oraz regulacja wysokości są podobne jak i nieelektrycznych. 


Jeśli deska jest przewiewna od dołu, to nie gromadzi wilgoci. Jest to ważne, jeśli prasujemy z parą – za pomocą żelazka parowego albo stacji pary. Wilgoć powinna dotrzeć w głąb tkaniny, by ją rozprostować, ale jej nie powinna przemaczać prasowanej rzeczy. Deski elektryczne wyposażone są nie tylko podstawkę pod żelazko, ale także nierzadko w gniazdo elektryczne (pozwala podłączyć żelazko) oraz w antenkę podtrzymującą przewód żelazka. Niektóre z nich mają również półki na wyprasowana bieliznę czy też uchwyt na wieszaki, na których można powiesić wyprasowaną bluzkę lub koszulę.


Niektóre modele desek są tak skonstruowane, że para wodna nawet ze stacji pary nie gromadzi się w tkaninach. Pomaga w tym m.in. funkcja podgrzewania deski, która nadmiar wody odprowadza. Ich pokrowiec jest też nadmuchiwany, więc lekko się unosi, co ułatwia dotarcie żelazkiem do różnych zakamarków, jak też przytrzymuje prasowaną rzecz, która z deski nie spada. Na tego typu modelach wystarczy przejechać żelazkiem tylko po jednej stronie prasowanej rzeczy. Mało tego, gdy prasujemy np. narzuty czy zasłony, mogą one być złożone, a i tak zostaną wyprasowane.

Co brać pod uwagę kupując deskę?

Jeśli chcesz kupić deskę, to znaczy, że sporo prasujesz i ma dla Ciebie znaczenie, w jakim stanie masz rzeczy – tak do ubrania, jak i tkaniny domowe (pościel, zasłony, serwety itp.). W tej sytuacji zwróć uwagę na:

  • sposób składania – czy deska łatwo i szybko się składa oraz rozkłada, to bardzo ułatwia i przyspiesza pracę;
  • do jakiej wysokości się rozkłada – to dosyć ważne byś mógł ją dostosować do wysokości na jakiej znajdują się Twoje biodra, najczęściej wynoszą one: do 89, 90-99 i od 100 cm;
  • wielkość blatu – jej szerokość wynosi ona średnio od 30 do 50 cm, zaś długość waha się w przedziale 105 do 130 cm, te wielkości są istotne dla rzeczy, które będziesz prasować;
  • stabilność urządzenia – niemal każda najlepsza deska do prasowania ma antypoślizgowe nóżki albo specjalnie na nie zakładane w tym celu nakładki;
  • z czego ma blat – ma to spory wpływ na wagę modelu, wiadomo, że siateczka, nawet metalowa, jest lżejsza od litej deski, ma to oczywiście spory wpływ na ciężar;
  • waga deski – jeśli mieszkasz sama musisz ją sobie nie tylko rozstawić, ale najpierw przynieść, więc to, ile ona waży, będzie miało na pewno znaczenie, zwłaszcza, jeżeli jesteś osobą starszą.

Wymieniliśmy tylko elementy podstawowe, które warto wziąć pod uwagę kupując deskę do prasowania musisz zwrócić też uwagę na to, na czym Ci najbardziej zależy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756