Poradniki Eksperta

Ranking wentylatorów [TOP10]

 2023-05-22 

Jednym wystarcza mały, na biuro, inni wolą duże, chłodzące całe wnętrze. W Media Expert znajdziesz na pewno odpowiedni dla siebie, a mamy przeszło 360 produktów blisko 70 marek. Wystarczy wejść na stronę albo osobiście udać się do sklepu, Może jednak najpierw warto prześledzić nasz ranking wentylatorów?

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Ranking wentylatorów – jak się dzielą?

Kto ma w pracy klimatyzację, ten nie może się nadziwić, jak można w upał wytrzymać w mieście. Kiedy wraca więc do domu, w którym klimatyzacji nie ma, otwiera okna, by powstał przeciąg, ale to nie jest dobre rozwiązanie. Do mieszkania wpada bowiem gorące powietrze z nagrzanych murów. Podobnie jest z wypijaniem zamrożonych, zwłaszcza słodkich płynów, ponieważ pobudzają one jeszcze bardziej pragnienie. Tymczasem właściwe wietrzenie pomieszczeń i zakrywanie okien ciemnymi roletami w upalny dzień, zwłaszcza, gdy operuje słońce, jest w stanie nieco obniżyć temperaturę. Podobnie działa wypijanie około 2 l nieco schłodzonej wody mineralnej. Mimo wszystko, nie rozwiąże to problemu upału. Staje się więc, przed koniecznością zakupu wentylatora. Chcąc Ci pomóc w wyborze przygotowaliśmy ranking wentylatorów.


Od tego trzeba zacząć. Jeśli chcesz dobrze wybrać, musisz przejrzeć parę parametrów. To z pewnością rzuci pewne światło na wspomniany wybór. Zacznij od początku, czyli od tego, jak się dzielą te urządzenia. Zasadniczy podział to:

  • wiatraczki śmigłowe lub łopatkowe – ich podstawowe części nazywane są łopatkami (popularne śmigła). To silnik. wprowadza łopatki w ruch i dzięki temu powstaje podmuch. Jednak nie znaczy to, że powietrze jest chłodne, bo urządzenie tylko przyspiesza ruch jego cząsteczek. Uczucie chłodu to wynik ruchu powietrza. Wszystkie modele śmigłowe działają w ten sam sposób. 
  • bezśmigłowe, inaczej bezłopatkowe – one nie przypominają wiatraków, a powietrze zasysane jest przez silnik w podstawie wentylatora. Następnie powietrze jest wypuszczane przez szczelinę i wprowadzane w ruch wirowy. Wypuszczany strumień jest jednolity i nie tworzy żadnych podmuchów. Te urządzenia są droższe.

Wśród wiatraczków

Mogą być duże oraz małe. Stawiane na stole albo burku, a nawet na podłodze. Dobrze jest o tym wiedzieć, zanim dokona się wyboru. Ranking wentylatorów zwiera modele:

  • wentylatory biurkowe – potrzebują niewiele energii elektrycznej (średnio wynosi to ok. 7-10 W). Długość ich śmigieł (łopatek) jest mała (ok. 30 cm), a obsługują zwykle 3 m powierzchni. Można postawić je na biurku lub na stoliku, a niektóre wyposażone są w wieszaki, pozwalające umieścić wentylator na ścianie. Mogą mieć funkcję regulacji prędkości;
  • wentylatory ścienne – długość ich śmigieł (łopatek) dochodzi do ok. 10–15 cm, zwykle służą są do montażu przy kanale wentylacyjnym w łazience, WC lub w kuchni przy wyciągu;
  • wentylatory podłogowe – mają najczęściej regulowaną wysokość, zaś długość śmigieł dochodzi do ok. 40-50 cm. Ich podmuch potrafi dotrzeć na sporą odległość, nawet kilku metrów. Wpływa na to także kąt rozprowadzania, zwłaszcza gdy wynosi 360 stopni, bo zwykle jest to ok. 120 stopni. Istotna tu jest też możliwość regulacji prędkości nawiewu – zależnie od modelu;
  • wentylatory kolumnowe – też stojące. Różnią się od podłogowych budową. Są smukłe i wszystkie ich części znajdują się w obudowie. Tak więc w miejscu jednego dużego (trzy- czy pięcioramiennego) śmigła, mają kilka małych, ułożonych jedno pod drugim. W ich podstawie jest zwykle mechanizm obrotowy. Wyposażone są w są w kilkustopniową – średnio trzy-, ale są modele i z dziesięciostopniową regulacją prędkości;
  • wentylatory sufitowe – urządzenia z największą rozpiętością śmigieł, których liczba, wynosi od dwóch do sześciu, a długość łopatek jest w przedziale 100 – 150 cm. Pracując nie wzniecają kurzu, a z uwagi na miejsca montażu, najczęściej sterowane są pilotem.

Zasilanie wentylatorów i pobór energii

W zasadzie są trzy rodzaje zasilania: sieciowe i to cieszy się dużym powodzeniem, gdyż co prawda plączemy się w kablach, ale nie trzeba pamiętać o ładowaniu. Drugi typ zasilany jest akumulatorowo, a to oznacza, że praca wentylatora nie jest związana z miejscem. Jednak w końcu akumulatory się wyczerpują i wymagają naładowania. Na szczęście niemal wszystkie modele akumulatorowe mają ładowarkę lub kabel USB. Są też modele akumulatorowo-sieciowe, czyli łączące oba typy ładowania. Pobór energii nie jest zbyt duży. Klimatyzatory, zależnie od typu, pracują z mocą od 2,5 W i tych jest najmniej. Warto dodać, że korzystamy z nich tylko w upalne dni, a temperatura otoczenia jest przez ludzi odbierana różnie. Dla starszych 30 stopni C, to, co innego niż dla młodzieży.

Jak pracują wentylatory?

Warto o tym wiedzieć, jeśli mamy dokonać wyboru. Od tego w dużej mierze zależy, czy urządzenie dobrze chłodzi. Tutaj patrzymy na:

  • poziomy pracy – są wentylatory, które chłodzą zawsze z tą samą mocą, ale mogą być i takie, w których można ustawić, dwa, a nawet trzy i więcej poziomów;
  • szybkość obrotów – zazwyczaj ustawia się na drugim, trzecim poziomie, ale są urządzenia, w których jest ich znacznie więcej. 
  • chłodzenie i odstraszanie – jest model wentylatora podłogowego, przeznaczony też do zwalczania komarów.

Dodatkowe funkcje

Są modele sterowane za pomocą pilota i te wyposażone są zwykle w wyświetlacz LCD. Można zaprogramować ich włączenie w określonym czasie. Wiele urządzeń pracuje też w nocy, dlatego tzw. tryb nocny ma wiele urządzeń, które nie dość, że chłodzą, to w dodatku robią to cicho. W niektórych modelach jest funkcja pod nazwą – cicha praca – to ważne, gdy wentylator pracuje, gdy śpi małe dziecko, w nocy albo, gdy ktoś z domowników pracuje intelektualnie i każdy szmer mu przeszkadza.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756