Wentylatory - sposób na upały
Wentylatory to urządzenia chłodzące, które z racji na zmieniający się klimat, stają się podstawą wyposażenia każdego domu. Wyróżnia się wentylatory stojące (wiatraki domowe), które sprawdzą się w dużych pomieszczeniach oraz wentylatory biurkowe, które świetnie zdadzą egzamin w biurach. Wentylator jest urządzeniem, które w łatwy sposób przynosi orzeźwienie - przy pomocy śmigła (zazwyczaj trzy- lub czteroramiennego) wprawia powietrze w ruch
, czego rezultatem są chłodne podmuchy powietrza.
Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry: moc, liczbę modułów, głośność pracy, regulację kąta nachylenia, dodatkowe funkcje w postaci sterowania pilotem, timer (np. ustawienie wentylatora na specjalny tryb nocny, który włączy się o określonej godzinie), podświetlenie LED etc. Równie istotny jest jednak także odpowiedni design. Wentylator dopasowany, pod względem wizualnym do wnętrza może stać się dodatkowym jego atutem, a ciekawych rozwiązań jest naprawdę wiele - standardowe modele wykonane z plastiku, metalowe futurystyczne rozwiązania, czy też wentylatory stworzone z bambusowych, ekologicznych materiałów.
Wentylator stojący, biurkowy, kolumnowy - który wybrać?
Każdy rodzaj wentylatora ma swoje plusy. Wiele zależy przede wszystkim od naszych potrzeb, wnętrza, w którym wentylator będzie pracował oraz od dostępnego budżetu. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który wentylator jest najlepszy - niewątpliwie warto rozpatrzyć każdą z możliwych opcji:
- Wentylator stojący - jest to najbardziej klasyczna wersja wentylatora. Przybiera zazwyczaj większe gabaryty niż wentylator biurkowy, ale pozostaje przy tym urządzeniem mobilnym, które łatwo przenieść w najbardziej odpowiadające nam miejsce. Przy wyborze wentylatora stojącego, warto sprawdzić, czy jego wysokość jest regulowana.
- Wentylator biurkowy - jest bardziej kompaktowy i nieco mniejszy niż wentylator stojący, przeważnie niższa jest także jego cena. Co ciekawe, źródłem zasilania wcale nie musi być w tym przypadku standardowy kontakt, ale np. podłączenie do komputera poprzez kabel USB.
- Wentylator kolumnowy - od pozostałych typów wentylatorów różni się od przede wszystkim budową. Nie posiada jednego dużego śmigła, ale kilka mniejszych, które ukryte są w pionowej obudowie (jak sama nazwa wskazuje, wyglądem przypomina kolumnę). Tego typu wentylatory są zazwyczaj dość wysokie: mają około 50-100 cm wysokości, co siłą rzeczy sprawia, że są mniej mobilne. Swoim designem potrafią jednak doskonale wpasować się w określony wystrój wnętrza - zwłaszcza tam, gdzie nie ma wiele miejsca na instalację wentylatora.
Wentylator, klimator, cyrkulator - który najlepszy?
Klimator (nie mylić z przenośnym klimatyzatorem) to urządzenie, które bazuje na nasączonych wodą wkładach - absorbują one ciepłe powietrze, a „oddają” chłodny powiew. Urządzenie pomaga dodatkowo nawilżyć powietrze (spełnia funkcje podobne do nawilżaczy powietrza), jest ekologiczne i stosunkowo tanie w eksploatacji.
Jeśli zaś chodzi o cyrkulator, jest on sprzętem wprawiającym w ruch powietrze w całym pomieszczeniu - idąc tropem nazwy, doprowadza do jego cyrkulacji, co ma na celu wyrównanie temperatury (inna jej wartość panuje w górnych partiach pomieszczenia, odmienna w dolnych). Cyrkulator sam w sobie nie ma więc zadania chłodzenia, co więcej - świetnie sprawdzi się także zimą, jeśli chcemy rozprowadzić po domu cieplejsze podmuchy (pomocne mogą być w tym okresie także termowentylatory lub kurtyny powietrzne).
Czy da się zatem jednoznacznie określić, który ze sprzętów jest najlepszy? Nie, ponieważ każdy z nich spełnia de facto inne funkcje - grunt to rozpoznać swoje potrzeby i wybrać sprzęt, który jest zgodny z indywidualnymi preferencjami, a jego cena mieści się w zaplanowanym budżecie.