Poradniki Eksperta

Cyrkulator powietrza - jak wybrać najlepszy?

Różnego rodzaju urządzenia, które są wykorzystywane do cyrkulacji powietrza lub wentylacji, stanowią chętnie nabywany produkt, głównie w okresie letnim. Wówczas upały często dają się we znaki. Cyrkulator powietrza stanowi ciekawą alternatywę dla wentylatora, gdyż nie tylko wytwarza strumień powietrza, lecz także doprowadza do jego wymiany. Może przyczynić się także do poprawy wydajności centralnego ogrzewania. Dlaczego warto stać się posiadaczem takiego urządzenia i jak wybrać najlepszy model?


cyrkulator powietrza jakiJak działa cyrkulator i czym różni się od wentylatora?


Rosnąca temperatura sprawia, że rozpoczyna się poszukiwanie sposobów na ochłodę w domu lub biurze. Najszybszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie urządzenia, którym jest cyrkulator. Jego zaletą jest fakt, że nie tylko pomaga w komfortowym przetrwaniu upałów, lecz także przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Cyrkulator powietrza ma szersze działanie od klasycznego wentylatora. Zasada działania cyrkulatora powietrza opiera się na wprowadzaniu go w ruch. Dzięki temu urządzenie świetnie sprawdza się latem, ale i zimą. Cyrkulacja powietrza jest istotnym czynnikiem, mającym wpływ na zdrowie osób znajdujących się w pomieszczeniu. Przyczynia się również do zwiększenia wydajności centralnego ogrzewania w okresie zimowym, co w rezultacie pozwala na generowanie oszczędności. W przeciwieństwie do wentylatorów cyrkulator podłogowy nie posiada właściwości chłodzących, bo nie służy do punktowego chłodzenia.Zalety cyrkulatorów powietrza


Cyrkulator jest urządzeniem wprawiającym powietrze w obieg. Z tego też powodu może być z powodzeniem wykorzystywany przez cały rok. Charakteryzuje się bardzo szeroką funkcjonalnością. Jego zastosowanie pozwala na wyrównanie temperatury w całym pomieszczeniu. Dodatkowo można go zastosować również na powierzchniach chłodzonych klimatyzacją i ogrzewanych za pomocą różnych źródeł ciepła. Jest to więc znakomite rozwiązanie na przykład do biur. Dodatkowo jego praca nie będzie powodować rozrzucania po biurze kartek i dokumentów.

Do zalet można zaliczyć między innymi takie elementy, jak:

  • stosunkowo niską cenę,

  • łatwość montażu,

  • niski koszt związany z eksploatacją,

  • możliwość wykorzystania zarówno latem, jak i zimą.


Nie bez znaczenia pozostają również kwestie zdrowotne. Brak prawidłowej cyrkulacji powietrza może w negatywny sposób odbić się na samopoczuciu. Oprócz mogącego się pojawić długotrwałego bólu głowy, dochodzi również do bólu mięśni i stawów, problemów z oddychaniem lub zapalenia zatok. O odpowiednią cyrkulację należy zadbać przede wszystkim w tych pomieszczeniach, które są pozbawione okien lub charakteryzują się bardzo słabą wentylacją. Nie można tego lekceważyć, ponieważ zastane powietrze skutkuje uczuciem osłabienia i zmęczenia. W skrajnych przypadkach może nawet dochodzić do omdleń i zasłabnięć.


Jak ustawić cyrkulator powietrza, żeby jego działanie było prawidłowe? Należy przy tym zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim właściwie dostosować prędkość do wielkości pomieszczenia, w którym znajdzie się urządzenie. W przypadku możliwości regulowania wysokości głowicy, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustawienie jej ku górze, w celu poruszenia najwyżej zawieszonego powietrza. Jeśli na wyposażeniu pomieszczenia znajduje się również klimatyzator, warto rozważyć ustawienie cyrkulatora przy źródle zimnego powietrza. Tego typu sytuacja analogicznie dotyczy również okresu zimowego, gdy cyrkulator dobrze sprawdzi się przy źródle ciepła, przyczyniając się do jego rozproszenia.


Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy zakupie cyrkulatora?


Dostępne na rynku cyrkulatory charakteryzują się odmiennymi parametrami. Warto zwrócić uwagę na taki element, jak moc urządzenia. Co do zasady, powinna być większa wraz ze wzrostem powierzchni pokoju, w którym się znajdzie. Dobrze jeśli cyrkulator posiada regulowaną prędkość. Wówczas w lepszym stopniu można dostosować jego parametry do indywidualnych preferencji. Do większych pomieszczeń najlepiej sprawdzi się cyrkulator podłogowy. Istotnym parametrem jest także poziom generowanego hałasu. Zbyt głośne urządzenie może na przykład przeszkadzać w godzinach nocnych podczas spoczynku. Hałaśliwy cyrkulator ustawiony blisko miejsca pracy może znacznie utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków służbowych. Innym elementem jest również estetyka wykonania poszczególnych modeli oraz ich jakość. Urządzenie powinno dobrze się prezentować, a także posiadać wytrzymałą obudowę i stabilną podstawę. Dzięki temu zachowa wystarczającą odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne i będzie służyć przez długi okres. Warto dokonywać zakupu w sprawdzonych miejscach. Wówczas zyskuje się gwarancję, że znajdujące się w ofercie wentylatory oraz cyrkulatory spełnią stawiane przed nimi oczekiwania.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert