Poradniki Eksperta

Grzejniki elektryczne – ranking [TOP10]

 2023-09-06 

W chłodniejsze dni, poza sezonem grzewczym czy w miejscach gdzie nie ma możliwości zastosowania centralnego ogrzewania, o komfort termiczny można zadbać korzystając z grzejników elektrycznych. Oczywiście wiele osób rezygnuje z tego typu urządzeń, w obawie przed wysokimi rachunkami. Aby ich uniknąć, najlepiej zdecydować się na energooszczędne grzejniki elektryczne. Ranking produktów, który przygotowaliśmy, zawiera praktyczne rady, informujące o tym, w jaki sposób wybrać odpowiedni produkt.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Jaki wybrać grzejnik elektryczny – ranking urządzeń?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów urządzeń grzewczych, gdy omawiamy energooszczędne grzejniki elektryczne. Ranking zestawia ich najpopularniejsze rodzaje. Przed zakupem możesz zdecydować się na wybór termowentylatora, grzejnika konwekcyjnego, olejowego lub panelu grzewczego emitującego podczerwień. Każda z tych konstrukcji ma swoje zalety i wady. Wybór konkretnej, zależy od Twoich potrzeb oraz miejsca użycia. Przyjrzyjmy się zatem, co one oferują.

Szybki sposób na zimno – termowentylator

Przystępna cena i niewielkie rozmiary to największe atuty termowentylatorów. Z transportem i przenoszeniem sprzętu poradzi sobie każdy. Urządzenie może pełnić dwie funkcje, termowentylatora oraz tradycyjnej grzałki elektrycznej, gdy moduł grzewczy jest wyłączony. Termowentylatory nie dysponują dużą mocą, ale efektywnie rozprowadzają ciepło. Grzałka nagrzewa się, a moduł wentylatora rozprasza ciepłe powietrze po pomieszczeniu. Dzięki temu szybko odczujesz poprawę komfortu termicznego w pomieszczeniu. Zarówno moc grzałek, jak i prędkość nadmuchu można zazwyczaj regulować Niestety zdolność magazynowania ciepła jest niewielka, więc zaraz po wyłączeniu urządzenia, temperatura zacznie spadać. Ze względu na wprawianie powietrza w ruch, termowentylatory nie są również najlepszym wyborem dla alergików.


Bardziej zaawansowane termowentylatory wyposażone są w grzałkę ceramiczną typu PTC. Materiał ten szybko się nagrzewa oraz dłużej utrzymuje ciepło. Oprócz tego, sprzęt może automatycznie regulować zapotrzebowanie na energię elektryczną, dostosowując je do temperatury otoczenia. Tym samym taki termowentylator będzie zużywał mniej energii.

Grzejniki konwektorowe do domu

Technologia konwektorowa jest ciekawym wyborem, gdy chcesz kupić energooszczędne grzejniki elektryczne. Ranking prezentuje te modele, ponieważ cieszą się one dużą popularnością. Z pewnością do ich atutów należy zaliczyć wygląd. Dostępne są bowiem standardowe grzejniki z metalowymi obudowami, jak i modele w formie szklanych paneli. Te ostatnie prezentują się bardzo stylowo. Mogą zostać zawieszone na ścianie i nie zajmują dużo miejsca. Proste i estetyczne wzornictwo sprawią, że sprzęt będzie stanowił ozdobę pomieszczenia. Urządzenie zasysa chłodne powietrze od dołu, które ogrzane, unosi się ku górze. Tym sposobem sprzęt dosyć efektywnie radzi sobie z szybkim dogrzewaniem pomieszczeń. Co ważne, grzejniki konwektorowe powodują wysuszanie powietrza, czyli zmniejszenie jego wilgotności. Są więc dobrym wyborem np. do łazienki czy pomieszczeń kuchennych, gdzie najczęściej panuje zwiększona wilgotność. Zbyt suche powietrze jest niestety niekorzystne dla układu oddechowego. Wbudowany wentylator ułatwia rozpraszanie powietrza w pomieszczeniu, jednakże również wprawia je w ruch, co nie jest polecane alergikom.

Energooszczędne grzejniki elektryczne, olejowe

Jeśli preferujesz tradycyjne wzornictwo i zależy Ci na dużej efektywności, możesz zdecydować się na olejowy grzejnik elektryczny. Ranking wyjaśni Ci dlaczego taki sprzęt może być dobrym wyborem. W metalowej obudowie grzejnika umieszczony jest olej, który świetnie nadaje się do kumulacji ciepła. Wysoka temperatura wrzenia sprawia, że może on magazynować dużą ilość ciepła, a po podgrzaniu nagrzewa ścianki obudowy grzejnika. Brak takich elementów jak wentylator sprawia, że sprzęt jest bezgłośny i nie wznieca kurzu. Czyni go to dobrym wyborem dla alergików i do pomieszczeń sypialnych. Urządzenie nagrzewa się jednak stosunkowo wolno, a następnie musi jeszcze oddać ciepło do otoczenia. Potrzeba nawet kilkunastu minut, aby odczuć ciepło po włączeniu grzejnika. Jednak z drugiej strony, grzejnik również dosyć wolno wychładza się po odłączeniu od zasilania. Dzięki temu, urządzenie przez długi czas oddaje ciepło, a taka konstrukcja gwarantuje mniejsze zużycie energii. Warto dodać, że grzejniki olejowe są dosyć ciężkie. Masa większych modeli to nawet ponad 15 kg. Dlatego standardowo, praktycznie każdy grzejnik ma kółka, które ułatwiają jego przemieszczanie.

Panele grzewcze na podczerwień

Ciekawą opcję w przypadku dogrzewania pomieszczeń, stanowią panele grzewcze na podczerwień. To produkt nieco droższy niż tradycyjne grzejniki, jednak sama forma płaskiego panelu, który można zamontować na ścianie lub suficie sprawia, że warto zainteresować się tym, jeśli zależy nam także na estetyce. Taki sprzęt może korzystać z technologii konwekcyjnej oraz wspomnianej podczerwieni. Konwekcja opiera się na naturalnym ruchu powietrza, z kolei dzięki podczerwieni, ciepło jest rozprowadzane równomiernie. Urządzenie nagrzewa się bardzo szybko, dzięki czemu efekty jego pracy są wyczuwalne już po chwili.

Funkcje w grzejniku elektrycznym

Czym charakteryzują się energooszczędne grzejniki elektryczne? Ranking prezentuje różne modele, a część z nich ma rozbudowane funkcje, które sprawiają że możesz łatwiej oszczędzać energię. Standardowym rozwiązaniem jest np. termostat. Wyłącza on automatycznie grzejnik po osiągnięciu zadanej temperatury i włącza go, gdy ta spadnie poniżej określonego poziomu. Tym samym w pomieszczeniu utrzymujemy na bieżąco komfort termiczny, jednocześnie oszczędzając energię. W podstawowych modelach grzejników, temperaturę regulujemy za pomocą pokrętła. Jednak najwygodniejszym rozwiązaniem jest wyświetlacz cyfrowy, na którym możemy wskazać konkretną wartość i ją utrzymywać.


Standardem w większości grzejników jest opcja regulacji mocy. Możemy włączyć np. wszystkie grzałki lub tylko część. W ten sposób ograniczysz zużycie energii, gdy masz duży grzejnik, ale korzystasz z niego tymczasowo w mniejszym pomieszczeniu. Bardzo przydatną opcją jest także timer. Dzięki niemu ustawisz po jakim czasie grzejnik ma się sam wyłączyć, np. aby zapewnić komfort w pomieszczeniu na czas snu. Pamiętaj, że na efektywność energetyczną grzejnika, a zatem i koszty ogrzewania, ma wpływ również jego ustawienie. Wszelkie przeszkody jak meble czy grube zasłony, będą ograniczać rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Najlepiej, aby w odległości ok. 50 cm nie znajdowały się żadne przedmioty zaburzające ruch powietrza. Oprócz tego, budynek powinien być właściwie zaizolowany. Eliminacja mostków termicznych, którymi ciepło będzie uciekać, znacznie zmniejszy koszty ogrzewania w takim pomieszczeniu. Dobry grzejnik powinien być również wyposażony w funkcje ochronne, takie jak wyłączenie w razie przewrócenia, czy zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Grzejnik elektryczny z Wi-Fi

Urządzenia smart w naszych domach powszednieją. Zazwyczaj jednak są nieco droższe od tradycyjnych. Tymczasem okazuje się, że sterowanie za pomocą aplikacji to rozwiązanie, które może pomóc zużywać mniej prądu. Dlatego warto wziąć pod uwagę jego obecność, gdy potrzebne Ci są energooszczędne grzejniki elektryczne. Ranking tych urządzeń zawiera różne propozycje, a powodów przydatności opcji Wi-Fi jest kilka. Przede wszystkim, sprzęt może w aplikacji pokazywać aktualne zużycie energii oraz dane z konkretnego okresu pracy. Wystarczy więc kilka chwil, abyś wiedział ile kosztuje Cię jego eksploatacja.


Kolejnym atutem jest możliwość łatwej konfiguracji harmonogramu pracy. Szybko ustawisz timer, więc sprzęt automatycznie się wyłączy. Możesz także skonfigurować, do jakiej temperatury ma być ogrzewane pomieszczenie i będzie ona automatycznie utrzymywana. Ustawisz także w jakich godzinach ma pracować ogrzewanie. Wreszcie sterowanie za pomocą Wi-Fi, to także komfort. Wracając przemoknięty, np. z grzybów do domku na działce, możesz kilka minut wcześniej włączyć grzejnik zdalnie, aby pomieszczenie było już przyjemnie nagrzane, gdy dotrzesz na miejsce.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756