Zdaniem eksperta
Gdy za oknem hula wiatr, a temperatura powietrza w naszych mieszkaniach wynosi zaledwie kilkanaście stopni Celsjusza, zaczynamy odczuwać niezbyt przyjemny chłód. Szukamy rozwiązań, by temu zaradzić. Jest to dosyć uciążliwe, zwłaszcza, gdy jeszcze nie rozpoczął się sezon grzewczy lub część z naszych grzejników szwankuje. Warto wtedy mieć pod ręką urządzenie, które przywróci w Twoim mieszkaniu ciepło. Wśród licznych sprzętów na uwagę zasługują grzejniki – powstaje jednak zawsze pytanie: grzejnik konwektorowy czy olejowy. Obydwa ogrzeją pomieszczenia i zapewnią Ci optymalne warunki do relaksu po całym dniu pracy. Czym różnią się te dwa urządzenia? Które z nich wybrać? Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.
Grzejnik konwektorowy czy olejowy? Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem przekazywania ciepła. Pierwszy z nich działa na zasadzie konwekcji i często zamiennie nazywany jest konwekcyjnym. Zimne powietrze tłoczone jest od dołu i ogrzewane jest wewnątrz urządzenia. Następnie to ogrzane powietrze górą wydostaje się na zewnątrz i ogrzewa pomieszczenie. W ten sposób działająca cyrkulacja powietrza stopniowo wymienia powietrze zimne na ciepłe. Grzejnik konwektorowy zaczyna swoją pracę po podłączeniu do prądu. Nie trzeba więc czekać, aż się nagrzeje, gdyż bardzo szybko oddaje ciepło i efekt podwyższonej temperatury jest odczuwany niemal natychmiast. Niestety po odłączeniu od prądu temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu bardzo szybko spada, gdyż urządzenie to nie zatrzymuje ciepła. Jeśli więc chcesz np. szybko nagrzać łazienkę przed kąpielą Twojego dziecka, grzejnik konwektorowy będzie idealnym wyborem.
Dodatkowym atutem tych urządzeń jest szeroka paleta kolorów, kształtów i duża różnorodność stylistyczna, a także możliwość ich ustawienia w dowolnym miejscu, gdyż są stosunkowo lekkie i łatwo je przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego. Niektóre modele grzejników konwektorowych mogą być montowane na ścianie, co jest dodatkowym udogodnieniem.
Podejmując decyzję o rodzaju grzejnika pytanie, czy wybrać grzejnik olejowy czy konwektorowy zawsze się pojawi. Warto więc zapoznać się również z zasadą działania grzejnika olejowego. Otóż urządzenie to działa nieco inaczej niż grzejnik konwektorowy. Wewnątrz wypełnione jest olejem. Po podłączeniu do prądu specjalnie umieszczone w nim grzałki ogrzewają olej, który oddaje ciepło metalowej obudowie. Dzięki temu temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu się podwyższa i zaczynamy odczuwać przyjemnie rozchodzące się ciepło. Grzejniki olejowe znacznie dłużej się nagrzewają. Po ich włączeniu nie uzyskasz więc natychmiastowego efektu ciepła. Mają jednak zdolność do akumulacji ciepła. Oznacza to, że nawet po odłączeniu grzejnika od zasilania oddaje on ciepło jeszcze przez długi czas. Wpływa to na oszczędność energii elektrycznej. Ponadto cechą charakterystyczną tego urządzenia jest to, że nie wydmuchuje ono ciepłego powietrza na zewnątrz. Nie odbywa się więc tu ruch powietrza, które unosi pyłki, kurz czy bakterie. Jest to istotne zwłaszcza dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.
Grzejnik olejowy swym wyglądem przypomina kaloryfer i jest nieco cięższy niż grzejnik konwektorowy. Praktycznym rozwiązaniem zastosowanym przez producentów w wielu modelach jest poręczny uchwyt lub kółeczka ułatwiające przeniesienie sprzętu do innego pomieszczenia. To bardzo efektywne i wydajne urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z ogrzaniem nawet większych pomieszczeń np. dwudziestometrowych czy domków letniskowych.
Niezależnie czy to grzejnik konwektorowy czy olejowy, wybierając określony model warto zwrócić uwagę na jego parametry. Bardzo ważna jest moc urządzenia, która gwarantuje odpowiednią ilość ciepła. Im większą powierzchnię chcesz ogrzać, tym większa powinna być moc (analogicznie, im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsza moc). Wielu producentów podaje minimalne i maksymalne wartości mocy. Jeśli tego nie znajdziesz w opisie produktu lub instrukcji obsługi, warto przyjąć, że dla domów jednorodzinnych to ok. 90-120 W/m. kw., a dla mieszkań w bloku 60-90 W/m. kw. Wartości te są jedynie przybliżone i zależą od jakości ocieplenia ścian czy termiki okien.
Drugi istotny parametr to gabaryty urządzeń. Niektóre z nich są mniejsze, łatwiejsze do przeniesienia i zajmujące niewiele miejsca. Inne natomiast są nieco większe i cięższe. Jednak zastosowane w nich praktyczne rozwiązania również umożliwiają ich przeniesienie.
Zobacz także: Grzejnik olejowy – wady i zalety
Nowoczesną technologią występującą w obu rodzajach grzejników jest termostat, który pozwala na ustawienie mocy grzania. Grzejniki mogą być wyposażone np. w 3 stopnie grzania. Po osiągnięciu określonej temperatury urządzenie samoczynnie może się wyłączyć. Wpływa to na znaczną oszczędność energii. Dużym udogodnieniem jest funkcja umożliwiająca zaprogramowanie czasu działania grzejnika. Możesz więc wybrać godzinę, o której urządzenie zacznie ogrzewać pomieszczenie. Te nowoczesne urządzenia mogą posiadać również dotykowy ekran LED, czy pilot do zdalnego sterowania. W wielu modelach, niezależnie czy to grzejnik konwektorowy czy olejowy, zastosowano zabezpieczenia przed przegrzaniem, przed przewróceniem, blokadę przycisków regulujących ustawienie i temperaturę urządzenia czy też funkcję zapobiegająca zamarzaniu.
169,99 zł | Cena przed kodem |
139,99 zł | Najniższa cena |
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756