Zdaniem eksperta
Jesienne i zimowe dni kojarzą nam się z chłodem. Spada temperatura powietrza, a my ubieramy się cieplej. W naszych domach dbamy o to, aby nie marznąć. Włączamy ogrzewanie, palimy w kominkach, używamy innych urządzeń dających ciepło. Dogrzane wnętrze daje nam uczucie komfortu zwłaszcza, gdy za oknem plucha. Warto znaleźć rozwiązanie na sytuacje awaryjne, gdy np. instalacja grzewcza szwankuje albo sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a w mieszkaniach chłód. Idealnym rozwiązaniem mogą być grzejniki olejowe, które zapewnią odpowiedną temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu. Jak działają grzejniki olejowe? Zalety i wady tych urządzeń poznasz czytając poniższy poradnik.
Zasada działania grzejników olejowych
Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Grzejnik swą budową przypomina tradycyjny kaloryfer. Wypełniony jest olejem, który po podłączeniu sprzętu do prądu nagrzewa się i przekazuje ciepło metalowej obudowie. Dzięki temu w ogrzewanym pomieszczeniu zaczyna rozchodzić się ciepłe, przyjemne powietrze. W związku z tym, że olej wolno stygnie nawet po wyłączeniu urządzenia, oddaje ono ciepło przed długi czas. Jeśli wybierzesz grzejnik z timerem, w prosty sposób zaprogramujesz czas jego działania, biorąc pod uwagę swoje potrzeby. Możesz więc ustawić godzinę, o której grzejnik ma się włączyć, tak aby wrócić do ciepłego pomieszczenia i odpocząć po dniu pracy. Dużym udogodnieniem zastosowanym w wielu modelach jest możliwość sterowania urządzeniem poprzez Bluetooth za pomocą telefonu. Pozwoli to uruchomić grzejnik olejowy z dowolnego miejsca, w którym się znajdujesz.
Dobór grzejnika do wielkości pomieszczenia
Wybierając grzejnik olejowy zwróć uwagę na jego moc, która powinna być odpowiednio dobrana do wielkości pomieszczenia. Można przyjąć, że dla domów wynosi ona od 90 do 120 W/m. kw., a dla mieszkań od 60 do 90 W/m. kw. Oczywiście są to rozważania nieco teoretyczne, bowiem wszystko zależy od rodzaju ocieplenia domu czy przenikalności okien.
Producenci zwykle podają maksymalną i minimalną moc urządzenia np. 2000/800 W i przybliżony metraż lub kubaturę ogrzewanego pomieszczenia. Bez wątpienia większa liczba żeberek to większa moc ale i efektywność (skuteczność) grzejnika. Przydatna jest przy tym funkcja regulacji mocy, np. 3 stopnie regulacji. Grzejnik olejowy z termostatem jest rozwiązaniem umożliwiającym nagrzanie urządzenia do określonej temperatury, a następnie samoczynne wyłączenie. Moc grzania może być więc dostosowana do temperatury otoczenia. Jeśli temperatura powietrza spadnie, wtedy moc grzania będzie większa. To duże udogodnienie, zwłaszcza, gdy używasz grzejnika olejowego w nocy.
Gwarancja bezpieczeństwa
Producenci zadbali o to, by ich urządzenia były bezpieczne. W wielu modelach został zamontowany automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa, który zapobiega przegrzaniu. W razie potrzeby automatycznie odetnie prąd. Niektóre grzejniki olejowe zostały wyposażone dodatkowo w możliwość chwilowego wyłączenia, gdy temperatura wokół grzejnika osiągnie 100 stopni Celsjusza bądź wyłączenia na stałe, gdy temperatura wokół grzejnika osiągnie 140 stopni Celsjusza. Inną funkcją gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania grzejnika jest możliwość zablokowania przycisków, które regulują ustawienia i temperaturę urządzenia. Jest to praktyczne, zwłaszcza, gdy w domu są dzieci.
Przydatne rozwiązania stosowane w grzejnikach olejowych
Urządzenia te są ciche, można więc korzystać z nich w nocy, gdyż nie zakłócą Twojego snu. Niektóre z nich zostały wyposażone w czytelny wyświetlacz LCD z którego z łatwością odczytasz interesujące Cię parametry sprzętu grzewczego. Do grzejnika może być również dołączony pilot umożliwiający sterowanie urządzeniem bez konieczności wstawania z kanapy. Praktycznym rozwiązaniem są również kółka (np. 2 lub 4 sztuki) oraz uchwyt czy zwijacz kabla. Dzięki temu bezproblemowo przeniesiesz grzejnik do innego pomieszczenia. Jest to dosyć istotne z tego względu, że urządzenia te są nieco większe gabarytowo w porównaniu z innymi rozwiązaniami służącymi do ogrzewania pomieszczeń.
Wady i zalety grzejników olejowych
Jeśli zastanawiasz się, czy kupić grzejniki olejowe, zalety i wady tych urządzeń będą ważnymi aspektami do rozważenia przed podjęciem decyzji. Urządzenia te na pewno są ciężkie, mało mobilne i wolno się nagrzewają. Są za to skuteczne, długo oddają ciepło nawet po odłączeniu od prądu. Są też zalecane alergikom, bowiem nie mają wymuszonego obiegu powietrza, a co za tym idzie, są najmniej pyłogenne.
Do pomieszczeń o dużej powierzchni powinieneś wybrać grzejnik o większej mocy. Niestety wiąże się to z nieco wyższymi rachunkami za prąd. Grzejniki olejowe są dosyć duże i ciężkie. Możesz więc mieć problem z przeniesieniem ich do innych pomieszczeń. Rozwiązaniem są tu modele z kółkami, które znacznie ułatwią tę czynność. Niektóre urządzenia posiadają żeberka o większych wcięciach, co może utrudniać ich czyszczenie. Niewątpliwym atutem grzejników olejowych jest ich wydajność i nowoczesne technologie. Są bezpieczne, ciche i praktyczne (nie musisz wymieniać oleju). Mogą być używane przy alergikach, gdyż ciepłe powietrze jak wspomnieliśmy nie jest wydmuchiwane i nie roznosi np. roztoczy. Grzejniki olejowe są przyjazne naszemu środowisku. Poza tym te praktyczne urządzenia mają nowoczesny wygląd i różnorodną kolorystykę. Bez problemu dobierzesz więc model do swojego mieszkania. Ciepło i komfort zapewnią Ci grzejniki olejowe. Zalety i wady? Te pierwsze niewątpliwie przewyższają drugie. Warto więc rozważyć zakup tego przydatnego urządzenia.