Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Zdaniem eksperta

Grzejnik olejowy – wady i zalety

Mariusz Bielski
Data dodania: 21-03-2025

Jesienne i zimowe dni kojarzą nam się z chłodem. Spada temperatura powietrza, ubieramy się cieplej i dbamy, by nie zmarznąć w domu. Co zrobić jednak, kiedy instalacja zawiedzie i mieszkanie przeszyje chłód? Ratunkiem może być grzejnik olejowy. Zalety i wady tych urządzeń przedstawiamy w tym poradniku.

Zasada działania grzejników olejowych

Jak działa grzejnik olejowy? Zalety i wady tego urządzenia sprowadzają się do kilku jego najważniejszych cech. Pod tym względem warto nadmienić, iż budową przypomina on tradycyjny kaloryfer. Wypełniony jest olejem, który po podłączeniu sprzętu do prądu nagrzewa się i przekazuje ciepło metalowej obudowie. W związku z tym, że jest to ciecz, która wolno stygnie, grzejnik oddaje ciepło przez długi czas już po wyłączeniu go.

Grzejniki olejowe w naszej ofercie:

Dobór grzejnika do wielkości pomieszczenia

Aby dobrać odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb, należy zwrócić uwagę na jego moc. Jak to obliczyć? Można przyjąć, że dla domów będących oddzielnymi budynkami optymalnie powinna wynosić od 90 do 120 watów na metr kwadratowy, a dla mieszkań w blokach od 60 do 90 W/m. kw. To jednak tylko uśrednione wartości. Mogą się one zmieniać w zależności od wielu czynników, między innymi rodzaju ocieplenia budynku czy przenikalności okien.


Producenci zwykle podają maksymalną i minimalną moc urządzenia np. 2000/800 W i przybliżony metraż lub kubaturę ogrzewanego pomieszczenia. Bez wątpienia większa liczba żeberek to większa moc, ale i efektywność (skuteczność) grzejnika. W tym aspekcie przydatna bywa funkcja regulacji. 

Rozwiązania, które gwarantują bezpieczeństwo

Producenci zadbali o to, by ich urządzenia były bezpieczne. W wielu modelach został zamontowany automatyczny wyłącznik, który zapobiega przegrzaniu. W razie potrzeby samodzielnie odetnie prąd.


Dodatkowo niektóre grzejniki olejowe zostały wyposażone w możliwość chwilowego wyłączenia, gdy temperatura wokół grzejnika osiągnie 100 stopni Celsjusza bądź wyłączenia na stałe, kiedy osiągnie 140 stopni. Inną funkcją gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania jest możliwość zablokowania przycisków, które regulują ustawienia i temperaturę urządzenia. Jest to przydatne, zwłaszcza gdy w domu są dzieci.

Godne uwagi rozwiązania stosowane w grzejnikach olejowych

Pod względem praktycznych rozwiązań również warto zwrócić uwagę na grzejnik olejowy. Zalety i wady tego sprzętu odnoszą się bowiem także do jego cech funkcjonalnych. Tych pierwszych jest jednak znacznie więcej.


Warto podkreślić np., iż urządzenia te są ciche. Można więc korzystać z nich w nocy, gdyż nie zakłócają snu. Niektóre z nich zostały wyposażone w czytelny wyświetlacz LCD, z którego z łatwością odczytasz interesujące cię parametry. Do grzejnika może być również dołączony pilot umożliwiający sterowanie nim bez konieczności wstawania z kanapy. 


Praktycznym rozwiązaniem są również kółka (np. 2 lub 4 sztuki) oraz uchwyt czy zwijacz kabla. Dzięki temu bezproblemowo przeniesiesz grzejnik do innego pomieszczenia. Jest to dosyć istotne, ponieważ urządzenia te są nieco większe gabarytowo w porównaniu z innymi rozwiązaniami tego typu. Dla niektórych może to stanowić istotną przeszkodę.


Dużym atutem grzejnika olejowego może być natomiast timer. Dzięki niemu da się ustawić godzinę, o której sprzęt ma się włączyć lub wyłączyć. W kwestii regulacji temperatury znakomicie sprawdza się także termostat. Moc grzania dopasowywana jest wówczas do temperatury otoczenia. To duże udogodnienie, zwłaszcza gdy chce się używać tego urządzenia w nocy. Niektórzy docenią również opcję łączenia się przez Bluetooth. To pozwoli np. uruchomić sprzęt z dowolnego miejsca w jego pobliżu.

Grzejnik olejowy – zalety i wady

Jeśli zastanawiasz się, czy kupić grzejnik olejowy, zalety i wady tych urządzeń będą ważnymi aspektami do rozważenia przed podjęciem decyzji. Kłopot może sprawiać choćby kwestia transportu i przenoszenia ich. Są one bowiem ciężkie i mało mobilne. Problem z przemieszczeniem sprzętu mogą mieć zatem między innymi osoby starsze. Rozwiązaniem w tym aspekcie byłby zakup modelu wyposażonego w kółka.


Decydując się na zakup grzejnika olejowego, należy mieć na uwadze również szybkość nagrzewania się. Niestety, aby tego typu urządzenie ociepliło powietrze do oczekiwanej temperatury, trzeba nieco odczekać. Z drugiej strony fakt, iż wolno się ono ochładza stanowi sporą zaletę. Ciepło oddawane jest bowiem jeszcze przez pewien czas po odłączeniu grzejnika od prądu. Dodatkowo grzejnik olejowy nie ma wymuszonego obiegu powietrza. Nie jest zatem pyłogenny, więc sprzyja alergikom.


Poza tym to urządzenie często ma nowoczesny wygląd i różnorodną kolorystykę. Bez problemu da się dobrać model pasujący do wystroju mieszkania.

Grzejniki w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756