Poradniki Eksperta

Jaki wentylator kolumnowy – ranking [TOP10]

 2023-07-17 

Wentylator kolumnowy to tylko jeden z wielu typów wentylatorów, a służy przede wszystkim do chłodzenia powietrza w upały, chociaż sam chłodnego powietrza nie wytwarza. Nie jest bowiem klimatyzatorem. W sklepach Media Expert możesz kupić tego typu urządzenia i to w różnych wielkościach, dostępne są produkty blisko 30 firm. I właśnie, gdy chodzi o wentylator kolumnowy, ranking mówi o charakterystyce tych urządzeń, z niego się dowiecie, jaki jest najlepszy wentylator kolumnowy.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Wentylator kolumnowy – ranking urządzeń

Gdy chcesz znaleźć odpowiedni wentylator kolumnowy, ranking trzeba zacząć od budowy tego typu urządzenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż jest on odmianą modelu stojącego, tyle że nieco się różni od niego. Najlepszy wentylator kolumnowy bowiem, w miejscu jednego dużego śmigła, ma kilka małych wiatraczków, umieszczonych jeden nad drugim, tworzących kolumnę lub wręcz wyglądające niczym wąski prosty „patyk” umieszczony w podstawie.


Kolumny mogą mieć różne wymiary (są wyższe i niższe), ale w każdej z nich, w ich podstawie znajduje się mechanizm obrotowy, który zresztą jest podobny do tego z klasycznych modeli wentylatorów. Trzeba jednak dodać, że wentylator kolumnowy jest bardziej zaawansowany technologicznie od tradycyjnego, co wyjaśniamy niżej.


Wentylator kolumnowy, a więc i kolumna może być mała o wysokości 35 cm, stawiana na sole lub biurku, jak też wysoka, stojąca zwykle na podłodze, a taka może mieć ponad jeden metr wysokości. Wymiar kolumny oczywiście zależy od tego, jakie pomieszczenie zamierzamy ochłodzić, powinieneś zatem pytać sprzedawców, jaką kubaturę jest w stanie schłodzić dany model wentylatora kolumnowego. Również kolor kolumny dobierzesz do mebli. Zwykle kolumny są białe i czarne, tych jest najwięcej, ale mogą też być złote, srebrne czy brązowe – jest w czym wybierać. Taki wentylator nie potrzebuje dużo miejsca, postawisz go wszędzie, a w dodatku jest estetyczny.

Zasilanie i moc

Przeważająca większość tego typu urządzeń jest zasilana z sieci – czyli energią elektryczną pobieraną za pomocą kabla. Moc w dużej mierze związana jest z tym, jak duża jest kolumna, czyli jakie ma wymiary. Na pewno wpływ mają też funkcje dodatkowe, akie jak wyświetlacz czy timer. Kupisz więc kolumnę niską w sam raz na biurko, która pobiera zaledwie 9 W albo wyższą, 110 cm, pobierającą ok. 65 W. Urządzenia te mogą pobierać do 100 W, więc niewiele. Nie musisz się martwić, że rachunki za energię elektryczną znacząco się podniosą, zwłaszcza że taki wentylator nie pracuje na okrągło dzień i noc, a producenci podają jego moc maksymalną.

Funkcja oscylacyjna

Ich wielkim plusem jest to, że mogą schładzać nawet całe pomieszczenie. A to dzięki funkcji oscylacyjnej, która znajduje się niemal w każdej takiej kolumnie. Działanie polega na po pierwsze schładzaniu powietrza poprzez jego rozpraszanie, a po drugie na rozprowadzaniu go dzięki obrotom wiatraków, znajdujących się w obudowie. Za ich sprawą duszne stojące powietrze w pomieszczeniu zostaje wprawione w ruch. A wszystko dzieje się za pomocą małych wirników.

Regulacje nawiewu i sterowanie

Jeśli chodzi o tryby pracy w urządzeniach typu wentylator kolumnowy, ranking wyszczególni kilka trybów: standardowy – włączany, gdy jest bardzo gorąco; tryb imitujący naturalny ruch powietrza (delikatny wiaterek) i wreszcie ruch łagodny dla tych, którzy śpią przy włączonym wentylatorze. Masz tu do czynienia z regulacją prędkości nawiewu oraz regulacją mocy nawiewu.


W pierwszym przypadku zwykle są dwie albo cztery prędkości i to one są regulowane, w zależności od tego, czy mamy mniejsze czy większe potrzeby chłodzenia. Czasem zamiast cyfr jest rodzaj suwaka, który wystarczy dotknąć. W drugim przypadku może być jeden lub nawet dziewięć poziomów mocy. To, z jaką prędkością oraz z jaką siłą ma pracować urządzenie zwykle ustawia się na zakończeniu kolumny, czyli na górze lub (zależnie od kształtu) w podstawie.


Związane jest ono z modelem. Te najbardziej zaawansowane sterowane są pilotem, to nim można ustawiać poszczególne poziomy. Zrobisz to jednak również dotykowo albo za pomocą pokręteł. Najczęściej jednak wentylatory kolumnowe wyposażane są w pilota, czyli sterowane są elektronicznie.

Ranking wentylatorów kolumnowych - dodatkowe funkcje

Na pewno mają one wpływ na cenę urządzenia. Im jest ich więcej, tym cena wyższa. Najmniejsze urządzenie można już kupić za około 100 zł. Może on mieć zarówno jeden jak i trzy poziomy mocy. Funkcji dodatkowych w wentylatorach kolumnowych jest wiele. Spoglądając na wentylator kolumnowy ranking nie waha się podkreślać, że warto wybrać model, który ma ich najwięcej. Poniżej omówimy je po kolei.


Wentylator kolumnowy z oczyszczaczem powietrza (może być to nawet filtr HEPA) pochłania unoszące się cząsteczki zanieczyszczeń, np. kurzu. Wtedy też wentylator powietrza działa jak jego oczyszczacz.


Mówi się, że wentylatory kolumnowe wyposażone w tę funkcję wpływają korzystnie na alergików. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – one nie tylko usuwają dodatnie jony z otaczającego powietrza, ale także dodają nieco jonów ujemnych, przez co pozostałe powietrze staje się nieco świeższe. Taki jonizator w wentylatorze usuwa też kurz i roztocza (alergogenne czynniki). Ogranicza także rozwój wirusów oraz bakterii. Wielu osobom poprawia to, jakość życia, zwłaszcza tym z trudnościami oddechowymi. W nocy jest to szczególnie istotne.


Cicha praca jest niejako wpisana w ich cechy. Nie mniej emitowany hałas, to jeden z najważniejszych parametrów, przy wyborze wentylatora. Należy na to zwracać uwagę, gdyż im szybciej pracuje urządzenie i z większą mocą, tym zwykle jest głośniejsze. Jeśli chcesz zatem stawiać go w sypialni, musisz wybierać cichy wentylator kolumnowy. Zwykle emitują one maksymalnie od 40 do 60 dB i to Ty powinieneś zdecydować, który wybrać. Trzeba też brać pod uwagę, że to, jaki emituje hałas, zależy, z jaką mocą ma pracować.


Tryb nocny wentylatora wiąże się bezpośrednio z głośnością pracy. Wentylator wyposażony w tę funkcję jako dodatkową, będzie na pewno pracował zdecydowanie ciszej niż podczas pracy standardowej. Wybór takiego modelu jest niezwykle ważny, dla wszystkich, którzy chcą go używać w nocy. W tym trybie cichy, podobnie jak wentylator biurkowy, wentylator kolumnowy emituje coś w rodzaju białego szumu, co pomoże Ci w spokojnym śnie.

Wyświeltacz i timer

Timer też się przydaje. To właśnie urządzenie potrzebne jest zwłaszcza osobom, które chcą, by wentylator kolumnowy włączył się o określonej godzinie, np. wtedy, gdy wracasz z pracy, a na dworze jest gorąco. Dzięki tej funkcji wentylator może się włączyć sam w określonym przez Ciebie momencie. Sam się też wyłączy, gdy jego praca nie będzie już potrzebna. Musisz zwrócić uwagę jak długo działa timer.


Jeśli nie pamiętasz, z jaką mocą pracuje dany model albo chcesz, żeby ktoś z domowników zobaczył, jaka moc jest najlepsza, wtedy z pomocą przychodzi wyświetlacz LED. Pokaże on tryb pracy, a nawet temperaturę otoczenia. Dodatek, który podniesie komfort użytkowania wentylatora.

Wybierz najlepszy wentylator kolumnowy do swoich potrzeb!

Przedstawiliśmy niemal wszystkie cechy tego typu wentylatorów, więc teraz zależy tylko od Was, na który model się zdecydujecie. Wiecie, o co pytać sprzedawców i na co zwrócić uwagę wybierając wentylator kolumnowy. Ranking będzie na pewno dla Was bardziej czytelny.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756