Poradniki Eksperta

Rower magnetyczny czy mechaniczny?

Zastanawiasz się nad zakupem nowego sprzętu do ćwiczeń w domu? Co warto wybrać – rower stacjonarny magnetyczny, czy mechaniczny? Już za chwilę dowiesz się, jakie są najważniejsze różnice między tymi urządzeniami oraz na co należy zwrócić uwagę przed zakupem.


Rower magnetyczny czy mechaniczny


Bezpieczny wysiłek w Twoim domu


Rowery stacjonarne od lat są jednym z najczęściej spotykanych urządzeń do ćwiczeń w pomieszczeniu. Czym zasłużyły sobie na taką popularność? Przede wszystkim, wymagają od nas bardzo dobrze znanej aktywności ruchowej. W zależności od modelu, użytkowanie roweru stacjonarnego może być wręcz identycznym przeżyciem, jak używanie klasycznego sprzętu. Większość z nas, z rozmarzeniem myśli o spokojnych, przyjemnych wycieczkach rowerowych. Sporo osób traktuje jazdę na rowerze jako sport i z roku na rok starają się pobić swoje rekordy przejechanych kilometrów, czy prędkości przejazdu. Rowery stacjonarne świetnie odwzorowują tę aktywność, przy okazji dbając o nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. Niepodważalną zaletą posiadania roweru stacjonarnego, jest uniezależnienie się od pogody. Zimowa aura czy deszcz, potrafią skutecznie pokrzyżować plany nawet najbardziej zapalonych miłośników jazdy na dwóch kółkach. Problem ten znika, gdy wyposażymy się w rower stacjonarny. Co więcej, wielu profesjonalnych cyklistów decyduje się na regularne treningi na rowerach stacjonarnych, aby podtrzymać swoją formę i przygotować się do sezonu. Zalet korzystania z rowerów stacjonarnych jest naprawdę dużo – pora dowiedzieć się więc, jaki rodzaj urządzenia powinieneś wybrać – rower magnetyczny czy mechaniczny, by być w pełni usatysfakcjonowanym.


Rowery magnetyczne w naszej ofercie:



Rower magnetyczny, czy mechaniczny – podstawowa różnica


Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym właściwie różnią się między sobą rowery stacjonarne magnetyczne i ich mechaniczne odpowiedniki. Choć sposób użytkowania obu rodzajów urządzeń jest właściwie identyczny, ogromna różnicę w jakości pracy tworzy sposób tworzenia oporu. Opór jest bardzo ważnym elementem działania roweru stacjonarnego. Koło zamachowe musi być poddane działaniu jakiejś siły, która to z kolei stworzy wysiłek dla naszych nóg. Gdyby rower nie stawiał oporu, pedałowanie na rowerze stacjonarnym przypominałoby kręcenie pedałami do tyłu w klasycznym rowerze. I właśnie to w rodzaju wytwarzania oporu, leży różnica między rowerami magnetycznymi, a mechanicznymi. Jak łatwo jest się domyślić, pierwsze z wymienionych rodzajów urządzeń korzysta z sił magnetycznych, by utrudnić wprowadzenie koła zamachowego w ruch. Rowery stacjonarne mechaniczne z kolei, korzystają z różnorodnych systemów (na przykład linkowych, rolkowych, czy taśmowych). Aby jednak w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj urządzenia wybrać – rower magnetyczny czy mechaniczny, przejdźmy do szczegółowego omówienia każdego z rozwiązań.


Rowery mechaniczne


Zaczniemy od rowerów mechanicznych, gdyż są z zasady dużo prostsze w konstrukcji. Rower składa się zazwyczaj z prostej ramy, kierownicy, ewentualnego wyświetlacza, koła zamachowego oraz systemu tworzącego opór. Dużą zaletą wielu modeli rowerów mechanicznych jest ich kompaktowość. Nie dość, że zazwyczaj są dużo lżejsze od swoich magnetycznych odpowiedników, to często są też mniejsze. Co więcej, niektóre modele posiadają funkcję składania urządzenia, dzięki czemu spokojnie możemy je na co dzień przechowywać choćby w szafie, jeśli nie mamy w planach codziennych treningów. Kolejnym atutem tego rodzaju sprzętu, jest jego atrakcyjność cenowa. Mechaniczna metoda wytwarzania oporu jest przeważnie mniej skomplikowana od magnetycznej, co wprost przekłada się na ostateczną cenę produktu.


Wspomnieć warto również o prostocie obsługi rowerów mechanicznych. Wynika to jednak nie tyle z zaawansowanych rozwiązań stosowanych przez producentów, lecz po prostu niewielkiego rozbudowania technicznego urządzeń. Jakie są wady tego typu rozwiązania? Jak już wspomnieliśmy, najczęściej rowery mechaniczne nie posiadają dość skomplikowanej budowy, przez co trudniej jest wymagać od nich dokładnej regulacji natężenia stawianego oporu. Tańsze modele będą też pozbawione takich udogodnień jak pomiar prędkości, czy przejechanej odległości. Problemem może okazać się również sama praca mechanizmu. Koło zamachowe, w zależności od rodzaju zastosowanego „hamulca”, może grzać się przy dłuższym treningu, co prowadzi do uszkodzenia sprzętu. Niektóre rowery cechują się również dość głośną pracą, co może stanowić spory problem.


Rowery mechaniczne w naszej ofercie:



Rowery magnetyczne


Rowery magnetyczne, jak już wspomnieliśmy, do stawiania oporu wykorzystują magnesy, które w bezkontaktowy sposób oddziałują na koło zamachowe. Dzięki temu, pozbywamy się problemu ewentualnego przegrzania, czy wysokiej głośności pracy. Zyskujemy przy tym znacznie większą kontrolę nad regulowaniem stopnia stawianego oporu. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, możemy liczyć również na liczne dodatkowe udogodnienia, które znacznie poprawią jakość treningu. Jakie są wady rozwiązania, jakim jest rower magnetyczny? W oczy od razu rzuca się różnica cenowa między modelami mechanicznymi i magnetycznymi, na niekorzyść tych drugich. Płacąc jednak więcej, zyskujemy urządzenie wyższej klasy, które może okazać się świetną alternatywą dla innych sportów. Niestety, rowery magnetyczne zazwyczaj są też dużo cięższe i mniej kompaktowe, co może sprawić problem w małych mieszkaniach.


Ciekawym rozwiązaniem są również modele elektromagnetyczne, gdzie opór stawiany kołu zamachowemu jest kontrolowany przez skomplikowane systemy elektroniczne. Rozwiązanie to znacznie ułatwia kontrolę treningu, a także pozwala na ustawianie specjalnych „tras” wysiłkowych. Wiele osób uważa, że rowery magnetyczne będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które wymagają od siebie i urządzenia więcej. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rowerami stacjonarnymi lub nie planujesz intensywnych, częstych treningów, rower z oporem mechanicznym powinien być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Teraz powinieneś już dobrze wiedzieć, czy wybrać rower magnetyczny, czy mechaniczny.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756