Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Trenażer, czy rower stacjonarny – co wybrać?

 2023-07-28 

Jazda na rowerze ma ogromną rzeszę zwolenników, którzy upatrują w tej formie wysiłku fizycznego nie tylko przyjemność, ale także dbanie o własną kondycję i zdrowie. Niestety w dzisiejszych czasach, mamy coraz mniej czasu na to, aby poświęcić choćby chwilę na pedałowanie, co ma dla nas negatywne skutki. Jesienno-zimowa aura, tym bardziej odbiera chęć wyjścia, nawet na krótką przejażdżkę, ale jest pewien sposób, by temu zaradzić. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do ćwiczeń w domu, ale tutaj rodzi się pytanie, co lepiej wybrać: trenażer, czy rower stacjonarny? W naszym poradniku postaramy się przedstawić wszystkie plusy i minusy tych urządzeń.

W trosce o zdrowie

Bez względu na to, czy jazdę na rowerze traktujemy wyłącznie jako przyjemny wypad za miasto, podczas którego możemy zwiedzić na naszym jednośladzie nowe i ciekawe miejsca, czy jako formę treningu, nie można nie zauważyć pozytywnych tego skutków. Nasze ciało wymaga ciągłej stymulacji, pracy i ćwiczeń, aby było w dobrej kondycji. Nie każdy ma niestety czas, aby udać się trzy razy w tygodniu na siłownie, dlatego spore grono osób wybiera najprostsze rozwiązanie, czyli jazdę na rowerze. Dzięki temu nasze mięśnie stają się silniejsze, a tkanka tłuszczowa nie ma większych szans na to, aby nagromadzić się w niepożądanych miejscach. Wysiłek fizyczny to w zasadzie najlepsza i zarazem najprostsza forma dbania o nasze zdrowie, dlatego nie powinniśmy odkładać tego w czasie. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na przejażdżkę rowerową wyłącznie w weekend, czy podejmiemy bardziej radykalne kroki, jak np. wybór roweru jako główny środek transportu, możemy być pewni, że nasz organizm prędzej czy później nam za to podziękuję i odwdzięczy się dobrym samopoczuciem. 


Podczas wzmożonego wysiłku, nasz mózg uwalnia do naszego ciała endorfiny, które nazywane są hormonem szczęścia. W ten sposób, podświadomie, nagradzamy samych siebie za podjęcie wysiłku fizycznego. Wśród sportowców, jest to nazywane pozytywnym zmęczeniem, które daje wysokie poczucie satysfakcji z wykonanej pracy. Dokładnie tego samego możemy doświadczyć po zejściu z roweru, nawet jeśli była to tylko krótka sesja treningowa, albo nawet wycieczka do pobliskiego sklepu spożywczego. 


Problem jednak w tym, że w dzisiejszym świecie, coraz mniej osób ma czas na to, aby wybrać się rowerem na przejażdżkę. Wybieramy zamiast tego samochody lub komunikację miejską, która gwarantuje nam o wiele szybsze dotarcie do celu, bez potrzeby wysilania się i narażania na działanie warunków atmosferycznych. Jeśli mimo tego, chcemy dbać o własną kondycję, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno trenażera lub roweru stacjonarnego. Czym jest jedno i drugie oraz jakie są pomiędzy nimi różnice i co lepiej sprawdzi się dla nas?

Trenażer – co to jest i jak działa?

Trenażer, to mówiąc najogólniej urządzenie służące do jazdy na rowerze w domu. Jest to prosta w konstrukcji platforma, którą możemy ustawić w dowolnym miejscu naszego mieszkania, a następnie umieścić na niej tylne koło naszego roweru. Pozwoli nam to na wygodne pedałowanie bez poruszania się, a co ważniejsze, doskonale będzie imitować prawdziwą jazdę, gdyż wykorzystujemy do tego przecież prawdziwy rower. Główną zaletą trenażera jest jego niewielka waga i rozmiar. Z powodzeniem możemy go zatem przechowywać w szafie lub pod łóżkiem, nie obawiając się, że zajmie zbyt wiele przestrzeni w naszym domu lub mieszkaniu. Nie mniej istotną jego cechą, jest prostota obsługi. Podstawowe modele nie wymagają od użytkowników w zasadzie żadnej ingerencji, poza ustawieniem na platformie roweru. Większość trenażerów jest kompatybilnych z niemal każdym typem rowerów, pozwalając na używanie ich naprzemiennie, bez potrzeby dodatkowych regulacji ustawień. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą pozostawać aktywne fizycznie, ale nadal robić to rekreacyjnie. Jeśli interesują nas bardziej rozbudowane modele trenażerów, bez problemu znajdziemy również takie modele, które pozwolą nam na kontrolę siły oporu, a także monitorowanie licznych pomiarów naszej aktywności. Będziemy mogli tego dokonać, nawet poprzez odpowiednią aplikację na telefon lub komputer.

Rower do zadań specjalnych

Rower stacjonarny, to o wiele bardziej popularne i częściej wybierane rozwiązanie w naszych domach. Urządzenia te są popularne od bardzo długiego czasu i część osób jest do nich po prostu przywiązana i nie ma się tutaj czemu dziwić, biorąc pod uwagę, jakie funkcje oferuje podczas ćwiczeń. Możliwość regulacji siły oporu, wybór programu treningowego dostosowanego do naszych aktualnych potrzeb, pomiar prędkości i spalonych kalorii, to tylko niewielka część tego, co może nam zaoferować rower stacjonarny. Dużą zaletą jest również sama konstrukcja rowerów treningowych, która już na pierwszy rzut oka znacznie różni się od klasycznych rowerów, na których przemierzamy ulice i polne drogi. Przyczyną tego jest nastawienie, na jak najmniejsze obciążenie kręgosłupa podczas wykonywania ćwiczeń. Pozycja ta pozwala zatem na bezpieczne ćwiczenia, skierowane na spalanie kalorii i zrzucanie zbędnych kilogramów. Osoby starsze, również mogą bezpiecznie z nich korzystać, nie bojąc się o swoje delikatne stawy, a co za tym idzie, będą mogły zachować kondycję na długie lata. Oczywiście rowery stacjonarne możemy podzielić na kilka podstawowych modeli. 


Opisywany powyżej, to rower pionowy, który doskonale nadaje się dla osób szukających urządzenia, które pozwoli im zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną w podstawowym wymiarze ćwiczeń. Jeśli szukamy czegoś bardziej zaawansowanego, warto zwrócić uwagę na modele stosowane przez sportowców. Rowery spinningowe, stworzone zostały w celu jak najlepszej imitacji prawdziwych rowerów. Cały system oporu został zatem skonstruowany w odmienny sposób, od zwykłych rowerów stacjonarnych. Koło zamachowe znajduje się w nich z przodu, a nie z tyłu i napędzane jest przez łańcuch lub pasek. Ten rodzaj rowerów stacjonarnych, służy utrzymywaniu wysokiej kondycji poprzez regularny i częsty trening.

Które urządzenie wybrać?

Co zatem wybrać: trenażer, czy rower stacjonarny? Jak zwykle odpowiedź na tego typu pytanie, powinna zależeć wyłącznie od naszych preferencji i oczekiwań. Porównajmy zatem oba urządzenia, w celu znalezienia najistotniejszych różnic, które mogą wpłynąć na ich korzystanie i ćwiczenia treningowe.


Trenażer, to zdecydowanie bardziej przystępne cenowo rozwiązanie, które dodatkowo nie sprawi nam żadnych większych problemów w aspekcie przechowywania. Do ćwiczeń używamy tak naprawdę normalnego roweru, co jest sporą zaletą dla osób szukających jak najlepszej imitacji prawdziwej jazdy na tym jednośladzie. Bardziej rozbudowane modele, pozwolą nam dodatkowo na kontrolę pomiarów, jak przebyty dystans, spalone kalorie i prędkość. Wyjątkowo prosta obsługa, nie powinna sprawić problemu nawet osobom początkującym w kwestii użytkowania tych urządzeń. Największym minusem jest jednak samo korzystanie z trenażera. Osoby niezaznajomione z tym rozwiązaniem, mogą mieć na początku problemy z utrzymaniem równowagi, szczególnie przy większych prędkościach.


Rower stacjonarny zdobywa przewagę w dyskusji, co wybrać: trenażer, czy rower stacjonarny, jeśli przyjrzymy się, jakie oferuje nam funkcje dodatkowe. Nawet podstawowe modele, jak rowery pionowe, oferują ogromną ilość programów, które pomogą nam skupić się na wybranym celu, którym może być spalanie kalorii, zwiększanie wytrzymałości, zrzucenie zbędnych kilogramów, czy przebycie wyznaczonej odległości. Dodatkowym ich atutem, jest przyjazna kręgosłupowi konstrukcja. Warto też zwrócić uwagę no to, że na rynku obecnych jest wiele modeli, przystosowanych do różnych potrzeb użytkowników, od rekreacyjnego utrzymywania kondycji, po profesjonalne ćwiczenia ukierunkowane dla bardzo osób zaawansowanych, a nawet sportowców. Wybierając rower stacjonarny, musimy także mieć świadomość, że wiązać się to będzie z większym wydatkiem. W przeciwieństwie do trenażerów, urządzenie to zajmuje więcej miejsca i nie da się go tak łatwo schować.


Niezależnie od tego, co wybierzemy: rower stacjonarny czy trenażer, w obu przypadkach możemy być pewni, że będzie to wybór dobry, bo służący naszemu zdrowiu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756