Decydując się na zakup laptopa pragniemy, aby jak najdłużej móc z niego korzystać. W celu dokonania dobrego zakupu, ważne jest dobrze określić potrzeby. W przeciwieństwie do zakupu komputera stacjonarnego, laptop jest urządzeniem trudnym w przyszłej rozbudowie. Z tego powodu warto jest zdecydować się na produkt o wyższej klasie, który będzie posiadał zapas mocy obliczeniowej, ponieważ różnego rodzaju oprogramowania stale się rozwijają i zwiększają swoje wymagania.
Jednym z najważniejszych podzespołów w laptopach - bez względu co na nim będziesz robił - jest procesor. W specyfikacji różnych procesorów, znajdziemy kilka istotnych parametrów, gdzie różnice w liczbach pomiędzy poszczególnymi modelami mogą być niewielkie, a różnice w wydajności spore. Nowsze generacje są wydajniejsze i szybsze, w stosunku do swoich poprzedników. Warto zwrócić uwagę ile procesor ma rdzeni, ponieważ jest to ilość operacji jakie jest w stanie wykonać jednocześnie. Dodatkowo dobrze jest posiadać procesor gdzie jego taktowanie jest w zakresie od – do, ponieważ w sytuacji kiedy potrzebuje wykonać skomplikowane obliczenia ma dodatkową moc, którą jest w stanie użyć, aby urządzenie zachowało swoją stabilność.
Istotna w laptopie jest również pamięć RAM. Jest to podzespół, który przechowuje wszystkie dane, które obecnie wykorzystujemy podczas pracy komputera. Wielkość i taktowanie powinno być adekwatne do procesów jakie wykonujemy na sprzęcie w tym samym czasie. Jeśli będziemy mieli za mało pamięci RAM w swoim laptopie będziesz mógł zaobserwować spowolnienie jego pracy, i brak stabilności w takich sytuacjach jak: uruchamianie wielu kart w przeglądarce internetowej, przeglądanie arkuszy kalkulacyjnych z wieloma danymi, uruchomienie kilku aplikacji na raz – program do słuchania muzyki, przeglądarka internetowa, dokumenty tekstowe, komunikatory. Przy takich czynnościach, aby zachować stabilność warto szukać produktów, które posiadają 8GB RAM. Przy bardziej zaawansowanych pracach celuj w pamięć RAM na poziomie 16GB. Jeśli zajmujesz się grafiką komputerową 32GB będzie najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli chciałbyś wpłynąć na szybsze uruchamianie się systemu oraz pozostałych programów szukaj laptopów, które posiadają dyski SSD. Dyski te są szybsze dzięki czemu system oraz aplikacje uruchamiają się mgnieniu oka patrząc przez pryzmat standardowych dysków. Dodatkowo konstrukcyjne są one mniej narażone na awarie np. nie istnieje ryzyko zepsucia ich w sytuacji, gdy przenosimy uruchomiony sprzęt.
Jeśli grasz, montujesz filmy, streamujesz, korzystasz z programów graficznych, ważne aby nowy sprzęt był wyposażony w dedykowaną kartę graficzną. Przy jej wyborze zwrócić uwagę na pamięć karty graficznej, ponieważ ona będzie pomostem wysokiej jakości i stabilności urządzenia. Różne modele kart graficznych przy tej samej wartości ich pamięci, mogą mieć duże różnice w wydajności pomiędzy nimi.