Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Orbitrek czy bieżnia – co lepsze?

 2023-05-01 

Szukasz nowego sprzętu do ćwiczeń, ale nie wiesz, który pomaga osiągnąć najlepsze efekty? Zastanawiasz się, czy lepiej zainwestować w orbitrek, czy jednak bieżnię? A może kusi Cię stworzenie swojej prywatnej siłowni i zastanawiasz się, czy warto kupić do niej oba te urządzenia? Sprawdź i zdecyduj, które z nich powinno znaleźć się w Twoim domu!

Bieżnia czy orbitrek - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zawsze jest dobry moment na zadbanie o swoją sprawność fizyczną. Do najpopularniejszych sportów bez wątpienia należą bieganie, jeżdżenie na rowerze czy piesze wędrówki. To sporty, które najczęściej uprawia się na zewnątrz, dlatego w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda nie dopisuje, łatwo się zniechęcić i z nich zrezygnować. Dobrą alternatywą jest zakupienie odpowiedniego sprzętu i zainstalowanie go w swoim domu lub mieszkaniu. 


Urządzenie do ćwiczeń wbrew pozorom nie zajmuje aż tyle miejsca, a korzystać z niego można nawet oglądając telewizor, czytając książkę czy słuchając muzyki. To także znakomita opcja dla osób, które nie mają w okolicy przestrzeni do ćwiczeń na zewnątrz, nie przepadają za wizytami na siłowniach pełnych ludzi lub wstydzą się aktywności przy innych osobach. Mając urządzenie do ćwiczeń we własnym domu lub mieszkaniu, możesz korzystać z niego o dowolnej porze. Sprzęty można kupić w różnych cenach, a także skorzystać z zakupu na raty, dlatego to inwestycja na niemal każdą kieszeń, która na pewno się opłaci! 


Jeśli zastanawiamy się, co wybrać: orbitrek czy bieżnia, sprawdźmy czym powinien charakteryzować się właściwy model. Jak się jednak zdecydować na właściwy model? Tuta warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. Przykładowo płynność ruchów oraz możliwość ustawienia oporu w orbitreku zależy od wagi koła zamachowego. Pamiętajmy jednak, że czym on cięższy, tym ćwiczenia będą trudniejsze. Ciężkie koła zamachowe mogą być więc utrudnieniem dla kobiet, osób niskich lub dopiero rozpoczynających przygodę z cardio. W takim przypadku lepiej jest wybrać koło zamachowe o średniej wadze, na przykład 10 kg 

Model orbitreka

Waga koła zamachowego

Maksymalne obciążenie

Parametry

7 kg

120 kg

Napęd tylny, pomiar tętna, pomiar prędkości, pomiar przebytego dystansu, waga 26,5kg

12 kg

110 kg

Napęd tylny, pomiar tętna, pomiar prędkości, pomiar przebytego dystansu, pomiar spalanych kalorii, 12 programów treningowych

Z kolei przy wyborze bieżni, miejmy na uwadze długość i szerokość pasa. Osoby o wysokim wzroście powinni zdecydować się na bieżnię 140x50 cm. Nie bez znaczenia jest także moc silnika. Jeśli będzie ona mniejsza niż 2KM, trening cardio nie będzie skuteczny. Jaką więc wybrać bieżnię, która będzie wygodna? Najlepiej o elektrycznym silniku, z rozbudowanym programem treningowym oraz parametrami dostosowanymi do naszej wagi oraz wzrostu.

Model bieżni

Wymiary

Maksymalne obciążenie

Parametry

48x121 cm

120 kg

Brak regulacji kąta nachylenia, prędkość maksymalna 12km/h, opcje dodatkowe: 2 programy treningowe, Czas, Licznik kroków, Prędkość, Przebyty dystans, Spalane kalorie, Szybki start.

40x120 cm

110 kg

Regulacja kąta nachylenia, prędkość maksymalna 12km/h, funkcje dodatkowe; 12 programów treningowych, Pomiar czasu, prędkość, przebyty dystans, spalane kalorie, klucz bezpieczeństwa, system amortyzacji, uchwyty neoprenowe.

Więc jaki sprzęt wybrać? Orbitrek czy bieżnia?

Orbitreki czy bieżnie to najpopularniejsze ćwiczenia cardio. Które z nich wybrać? Bieżnie sprawdzą się najlepiej dla osób, które lubią spacerować i biegać. Zależnie od modelu, bieżnia treningowa może osiągać różną prędkość, można też dopasowywać kąt jej nachylenia, a dzięki temu sprawdzi się znakomicie dla osób, które lubią biegać w terenie, raz pod górę, raz z górki. Dla fanów wspinaczek i spacerów po górach, a także entuzjastów nordic walking najlepszym urządzeniem treningowym będzie orbitrek. Przez uchwyty, które użytkownik trzyma w trakcie ćwiczeń, trening pobudza więcej mięśni niż bieg. Przez wykonywane rękami ruchy bardziej zaangażowane są także mięśnie brzucha, o których napinaniu łatwo zapomnieć w trakcie biegu.

Po co w ogóle ćwiczyć cardio?

W dobie mody na bycie fit i dbania o swoje zdrowie ćwiczenia cardio są jednymi z najważniejszych, które powinny się znaleźć w Twoim planie treningowym. To właśnie one pomagają poprawić kondycję i pozbyć się nieznośnej zadyszki już po przebiegnięciu kilku metrów. Jak działa cardio? To przede wszystkim ćwiczenia angażujące jak największą ilość mięśni w ciele i poprawiające ogólną wytrzymałość organizmu. 


W jaki sposób? Przyspiesza krążenie krwi w ciele – do każdej komórki dostaje się większa ilość tlenu, wypełniającego płuca z każdym głębszym oddechem. Dzięki temu dotlenia się mózg i narządy wewnętrzne, przyspiesza metabolizm, ale także poprawia się nastrój, pamięć i koncentracja. Decydując się na cardio, nawet takie trwające tylko kilka lub kilkanaście minut, zadbasz o swoje ciało, dotlenisz nawet najmniejszą komórkę. W efekcie przede wszystkim lepiej się czujesz, a smukła sylwetka to tylko dodatkowy, przyjemny gratis. Podobnie jak podkręcenie metabolizmu i obniżenie złego cholesterolu. Regularne ćwiczenia zapewniają same korzyści!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756