Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Orbitrek czy rower stacjonarny? Co jest skuteczniejsze?

Data dodania: 20-07-2023

Przychodzi moment, przeważnie wraz z nowym rokiem lub na wiosnę, kiedy postanawiamy „wziąć się za siebie” i chcemy zacząć ćwiczyć. Czy to dla lepszej sylwetki, czy dla poprawienia swojej kondycji. Nie zawsze chcemy od razu iść na siłownię, czy aerobik – niektórzy potrzebują do tego trochę odwagi, inni dużo pracują i nie mają na to czasu. Trzeba jednak sobie jakoś z tym poradzić i od czegoś zacząć.

Własna sala treningowa

Jednym z rozwiązań, jest trening w zaciszu własnego domu, który ma też swoje zalety. Podczas niego, nie narażamy się na przeziębienie w złą pogodę, nie dokuczają nam alergie, co na pewno przydarzyłoby się podczas biegania, czy jazdy na rowerze na świeżym powietrzu, spędzamy więcej czasu z bliskimi i jednocześnie możemy oglądać ulubiony serial bądź zaległy film. Może nawet uda nam się jednocześnie poćwiczyć i popracować, podczas wykonywania pracy zdalnej. Jednymi z bardziej popularnych urządzeń do ćwiczeń domowych, od których warto zacząć, jest orbitrek i rower stacjonarny. Trening na obu urządzeniach pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów, wymodelowanie sylwetki oraz podniesienie naszej wydolności.


Codzienna dawka ćwiczeń, to zastrzyk endorfin, a także droga do zdrowia, bowiem zwiększa się wydolność układu oddechowego i krwionośnego. Ruch pozwala wyrzucić z siebie stres, napięcie i negatywną energię kumulowaną w ciągu dnia. Kupno obu urządzeń, to raczej spory wydatek, a także sporo zajętego miejsca w domu. Co więc kupić, orbitrek czy rower stacjonarny?

Rower treningowy

Rower stacjonarny, to urządzenie znane prawie wszystkim. Pewnie każdy w jakimś stopniu, gdzieś się z nim zetknął. Imituje jazdę na rowerze w warunkach domowych. To sprzęt świetny do treningu aerobowego. Zwiększa tętno, angażuje wiele partii mięśni, szczególnie kończyn dolnych. Intensywna jazda, sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej oraz poprawieniu krążenia, jak i zbudowaniu ogólnej kondycji.


Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rowerka treningowego? Wśród najważniejszych kryteriów, jakimi powinniśmy się kierować, winna być jak największa ilość możliwych regulacji, aby dopasować rowerek maksymalnie do swojej sylwetki. Na pewno regulacji podlegać powinna wysokość kierownicy, czy siodła, ale są rowerki, w których możemy też regulować inne parametry, takie jak odległość siodła, czy nachylenie kierownicy. Głównym elementem, również największym i najcięższym w rowerze stacjonarnym, jest koło zamachowe. Im jest ono większe i cięższe, tym rowerek będzie bardziej stabilnie pracował, ale będzie też miał większy zakres regulacji. Regulacja obciążenia w rowerze, to tak zwany system hamulcowy, który wytwarza opór podczas pedałowania. To on symuluje jazdę na ciężkich biegach, czy podjazdy pod górki. W zależności od rodzaju roweru, można mieć do czynienia z systemem mechanicznym, magnetycznym lub elektromagnetycznym. Mechaniczny, to rozwiązanie najstarsze, dające najmniej możliwości. System magnetyczny, to cichsza praca, a przede wszystkim mechanizm mało awaryjny, natomiast elektromagnetyczny, to rozwiązanie najmniej awaryjne i dające najwięcej możliwości regulacji i ustawień obciążenia.

Orbiterk


Orbitrek, to z kolei sprzęt imitujący bieganie lub z racji wyżej uniesionych rąk bieg narciarza. Zadanie ma podobne, do rowerka stacjonarnego. Na nim również wykonuje się ćwiczenia areobowe, nastawione na spalanie tkanki i budowanie ogólnej kondycji. Wybierając orbitrek również zacznijmy od sprawdzenia, jakie ma możliwości regulacji, aby maksymalnie dopasować go do swojej sylwetki. O ile osoby o przeciętnym wzroście i budowie ciała, nie będą miały problemu z wyborem, to osoby wysokie lub z nadwagą, już ten problem mogą mieć. Osoby wysokie powinny zwrócić uwagę na to, czy orbitrek ma możliwość ustawienia długości kroku, natomiast osoby z nadwagą, muszą sprawdzić maksymalną dopuszczalną nośność urządzenia.


Tak samo jak w rowerze stacjonarnym, tutaj też głównym elementem, jest koło zamachowe. Oczywiście im większa jest jego średnica oraz waga, tym lepiej. Większe koło, to większa bezwładność, która ma wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale też na większy zakres regulacji obciążenia. Tu też mamy do czynienia z systemami stawiania oporu, jak w rowerze stacjonarnym: mechanicznym, magnetycznym i elektromagnetycznym. Ten pierwszy stosowany jest w najprostszych modelach i posiada mały zakres regulacji oporu. Drugi wyróżnia się cichą i bezawaryjną pracą, zaś ostatni, oprócz wspomnianych wcześniej dwóch zalet, charakteryzuje się mnogością ustawień oporu, a tym samym dużą liczbą programów treningowych.

Dla kogo rower stacjonarny?


Rower stacjonarny to urządzenie praktycznie dla wszystkich, zarówno starszych jak i młodszych, dla aktywnych fizycznie, jak i osób, które dopiero „wstają z kanapy” i szukają urządzenia, dzięki któremu pozbędą się nadwagi i odzyskają formę. To również wspaniałe urządzenie rehabilitacyjne, jak i służące do rozgrzewki, przed innymi, bardziej zawansowanymi treningami. Ze względu na ruch wykonywany nogami, nietrudno się domyśleć, że w ćwiczenie angażują się przede wszystkim dolne partie ciała, choć aktywowane są także mięśnie brzucha. Największą zaletą rowerka stacjonarnego jest to, że nie obciąża stawów i kości, więc trening na nim jest bezpieczny dla ludzi starszych, wracających do zdrowia po chorobie, czy osób mających problem z otyłością. 


To również urządzenie dobre, dla osób mających problemy z kręgosłupem. Wystarczy poszukać roweru stacjonarnego poziomego, który umożliwia aktywność w pozycji leżącej oraz półleżącej, jak i korzystniejsze usytuowanie pedałów. Dzięki właśnie takim rozwiązaniom, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym są bezpieczne dla wszystkich.

Dla kogo orbitrek?

Orbitrek to urządzenie angażujące prawie 90 proc. mięśni ciała. Urządzenie to, dzięki połączeniu rowerka stacjonarnego z bieżnią i stepperem, umożliwia pobudzenie podczas treningu wielu części ciała. Oprócz mięśni nóg i pośladków, angażowane są również mięśnie brzucha oraz rąk, a to dzięki temu, że składa się nie tylko z ruchomych platform, ale również drążków, dzięki którym również ręce wprawiane są w ruch. Ponieważ ćwiczenia na orbitreku angażują więcej części ciała jednocześnie, dlatego też są bardziej wymagające i męczące. To z tego powodu, orbitrek zapunktuje wśród osób szukających odpowiedzi na pytanie, które urządzenie będzie miało lepszy wpływ na spalanie tłuszczu – orbitrek czy rowerek? Orbitrek z racji wykonywanego zmiennego ruchu eliptycznego, przynosi korzyści większej grupie mięśni. Ruchy wykonywane na tym urządzeniu, są płynne i nie obciążają zbytnio stawów.

Co wybrać – orbitrek czy rower stacjonarny?

Które urządzenie wybrać – orbitrek, czy rower, gdy chcemy poćwiczyć w domu? Czy któreś z urządzeń jest lepsze od drugiego? Wszystko zależy zarówno od naszych osobistych preferencji, jak i od tego, co chcemy osiągnąć. Musimy też zawsze brać pod uwagę naszą kondycję fizyczną i stan zdrowia. Pamiętajmy, że ćwiczenia na orbitreku, angażują do aktywności więcej mięśni i są przez to bardziej efektywne, jeśli chodzi o zrzucanie kilogramów, czy budowanie masy mięśniowej w różnych partiach naszego ciała, ale są też bardziej męczące. Modelują równomiernie naszą sylwetką, ale nie każdy, szczególnie na początku, może mieć tyle sił, aby dać sobie radę. Ćwiczenia na rowerku z kolei, gdzie siedzimy na siodełku, również pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy i pomogą zdobyć lepszą kondycję, ale przy tym mniej obciążają stawy i kości, co na pewno będzie korzystne, w przypadku ludzi starszych i otyłych. Łatwiej też będzie zacząć na nim ćwiczyć i wejść w nawyk trenowania, nawet kilka razy w tygodniu. 


Czy jeszcze ktoś zastanawia się, co wybrać: orbitrek czy rowerek? Na brzuch i jego wygląd, tak szczególnie ważny podczas wakacyjnego plażowania, wpłyną korzystnie z pewnością ćwiczenia na jednym, jak i drugim urządzeniu. Pamiętajmy, że orbitrek modeluje dodatkowo mięśnie rąk i pośladków oraz wzmacnia kręgosłup, zaś rower stacjonarny pozwala na wykonywanie bardziej intensywnych ćwiczeń, z większym obciążeniem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756