Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

HDMI eARC – co to jest? Czym się różni od HDMI ARC?

 2023-08-10 

HDMI to dobrze znany standard, który jest wykorzystywany od wielu lat. Służy podłączaniu urządzeń zewnętrznych do telewizora lub komputera. Od momentu premiery tej technologii sporo się zmieniło. Duży postęp odnotowano w momencie zaprezentowania HDMI eARC. Co to takiego? Wyjaśniamy poniżej.

Do czego służy złącze HDMI i co je  charakteryzuje?

HDMI zostało zaprojektowane na początku XXI wieku. Złącze zostało wprowadzone na rynek mniej więcej w 2003 roku, trafiając na wyposażenie telewizorów i sprzętu audio/video. Kluczową zaletą interfejsu HDMI jest możliwość przesyłania sygnału dźwiękowego i wizualnego bez potrzeby kompresji. Dla użytkownika oznacza to przede wszystkim o wiele lepszą jakość wizji i fonii. Obecnie HDMI jest wykorzystywane w większości urządzeń multimedialnych. Spotkasz je w telewizorach, laptopach, komputerach stacjonarnych, zestawach audio, projektorach, a zminiaturyzowane wersje również w tabletach czy smartfonach


Oferta dostępnych kabli HDMI jest tak szeroka, jak paleta urządzeń RTV. Możesz wybierać spośród wielu wariantów długości, różnych materiałów izolacyjnych oraz zastosowanych do produkcji styków. Oczywiście wiele elementów składa się na ostateczną jakość przesyłanych multimediów, o czym warto pamiętać. Po wytłumaczeniu na czym polega HDMI eARC przypomnimy także, na co zwracać uwagę podczas zakupu przewodu.

HDMI eARC – co to takiego?

HDMI eARC to ulepszona wersja rozwiązania HDMI ARC. Ta druga technologia powstała jako pierwsza i została zaprezentowana w 2009 roku. ARC jest skrótem od Audio Return Channel. W wolnym tłumaczeniu oznacza to zwrotny kanał audio. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które ułatwiło podłączanie zestawów nagłośnienia do telewizorów. Domyślnie, dźwięk był zawsze odtwarzany przez głośniki umieszczone w telewizorze. Aby dźwięk był słyszalny z zewnętrznego urządzenia, konieczne było wykorzystywanie przewodu optycznego. Po prowadzeniu kanału zwrotnego, dodatkowy kabel stał się zbyteczny. Żeby wykorzystać ARC, należy użyć odpowiedniego portu w urządzeniach. Jest najczęściej oznaczony dedykowanym symbolem, aby nie pomylić go z innymi, zwykłym HDMI. ARC nie było jednak rozwiązaniem idealnym. Ograniczało możliwość korzystania z kodeków dźwięku. Oznacza to brak kompatybilności na przykład z Dobry TrueHD czy DTS. Przez to dźwięk na pewno nie był tak dobrej jakości, jak spodziewać mogli się użytkownicy odtwarzaczy Blu-Ray, oglądający filmy w rozdzielczości 4K.


Rozwiązaniem tego problemu okazało się wprowadzenie eARC. To ulepszony standard kanału zwrotnego, który znajduje się we wszystkich przewodach zaprojektowanych zgodnie ze standardem HDMI 2.1. Co dokładnie poprawiono? Przede wszystkim różnic można oczekiwać w przypadku przepustowości i szybkości przesyłania danych. Pozwala to na odtwarzanie lepszej jakości dźwięku przez sprzęt audio podłączony do telewizora. Co ciekawe, eARC umożliwia korzystanie z nawet 32 kanałów. To robi wrażenie, skoro większość sprzętów Hi-Fi oferuje standard 5.1, ewentualnie 7.1. Nie ma także problemu z kodekami dźwiękowymi. Użytkownik może liczyć na maksymalną jakość fonii. Warunkiem jest oczywiście wyposażenie w złącze HDMI 2.1 obydwu urządzeń – tego nadającego sygnał (telewizor), jak i odbierającego (zewnętrzny sprzęt audio).

Kilka ważnych informacji na temat eARC

Aby wykorzystać potencjał technologii eARC, konieczne jest stosowanie przewodów o specyfikacji Ultra High Speed. Jakość kabla HDMI ma bardzo duży wpływ na ostateczną jakość dźwięku, ale również obrazu. Żeby mieć pewność, że wszystko będzie działać, jak należy, proponujemy sięgać tylko po przewody zaprojektowane w standardzie 2.1. Co ważne, rozszerzony kanał zwrotny audio nie jest wstecznie kompatybilny. Jeśli Twoje urządzenia posiadają różny standard złącza, dźwięk będzie jakości oferowanej przez ARC. W tym wypadku nie dojdzie do poprawy jakości dźwięku na wyższy pułap.

Zakup przewodów HDMI – wybierz dobrze

Staraj się unikać wątpliwej jakości kabli HDMI. Dla ostatecznej jakości dźwięku i obrazu znaczenie ma naprawdę wiele czynników. Staraj się wybierać takie przewody, które cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników. Oczywiście nie tylko marka jest wyznacznikiem jakości. Postaw na przewody w oplocie, jeśli chcesz zapewnić dobrej jakości izolację i unikać plątania. Znacznie ma oczywiście również sama wtyczka. Warto wybierać te pozłacane, gdyż oferują najlepszą transmisję. Zwróć uwagę na przepustowość i szybkość przesyłu danych – to bardzo ważne w przypadku jakości dźwięku.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756