Poradniki Eksperta

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?


W ostatnich latach obserwujemy coraz częstsze i mocniejsze wichury, które bywają tragiczne w skutkach. W takich okolicznościach, warto posiadać agregat. Przyda się on także na budowie, gdy nie podłączono jeszcze energii elektrycznej. Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać? Podpowiadamy! Zachęcamy do lektury.


Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego


Kiedy agregat prądotwórczy może się przydać?


Zanim odpowiemy na pytanie, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać, zastanówmy się, do jakich celów może zostać on użyty. Zadaniem każdego takiego urządzenia jest wyprodukowanie energii elektrycznej, która może być użyta w momencie, gdy korzystanie z sieci energetycznej nie jest możliwe. Bardzo często agregaty prądotwórcze są obecne na budowach, gdzie jeszcze nie doprowadzono prądu, a konieczne jest używanie elektronarzędzi. Taki sprzęt można zabrać także na działkę, gdzie nie jest obecna sieć energetyczna. Z pomocą agregatu, można więc nie tylko użyć narzędzi ogrodowych, ale także zagotować wodę na kawę lub włączyć oświetlenie po zmierzchu. Ze sprzętu korzystają także miłośnicy wypraw outdoorowych, którzy lubią spędzać czas poza domem, ale z wszystkimi dostępnymi wygodami


.

Dzięki agregatom prądotwórczym, możliwe jest również zapewnienie ciągłości pracy urządzeń elektrycznych, które są w danym momencie potrzebne. Choć awarie sieci energetycznych zdarzają się coraz rzadziej, bywają i takie dni, gdzie infrastruktura zawodzi. Wichury bywają nieobliczalne, łamiąc na swojej drodze wszystko, co popadnie. Jeśli linia energetyczna zostanie przerwana, agregat może między innymi zapewnić pracę kotłów centralnego ogrzewania, pomp wody, lodówek, czy oświetlenia.


Agregaty prądotwórcze w naszej ofercie:



Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Jedno- czy trójfazowy?


Nie wiesz, jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu jednorodzinnego lub na budowę? Właśnie dlatego postanowiliśmy Ci pomóc. Jednym z ważniejszych aspektów technicznych, jest ilość faz agregatu. Do obsługi prostszych narzędzi, które nie wymagają dużej mocy, wystarczy model jednofazowy, który pracuje z napięciem 230 voltów. Agregaty trójfazowe są wyczulone na równomierne obciążenie każdej z faz. Jeśli zdarzy się zbyt duży wzrost natężenia prądu, może dojść do uszkodzenia odbiornika i samego generatora. Nie ma więc sensu, kupować trójfazowego agregatu do obsługi urządzeń używanych w domu na co dzień. Jeśli jednak używasz sprzętu wymagającego napięcia 400 voltów, wtedy konieczne jest wyposażenie się w generator trójfazowy. Zazwyczaj taki sprzęt trafia do zakładów przemysłowych, obiektów użyteczności publicznych lub na budowy, gdzie używane są maszyny o dużej mocy – jak na przykład betoniarka. 


Jaki agregat prądotwórczy? Na pewno bezpieczny dla odbiorników


Decydując się na zakup agregatu, na pewno powinieneś sprawdzić, czy sprzęt jest bezpieczny dla odbiorników korzystających z jego pracy. Jednym z zabezpieczeń jest system AVR, czyli Automatic Voltage Regulation. W wolnym tłumaczeniu, chodzi o automatyczną regulację napięcia. Podczas pracy agregatu, może dochodzić do skoków poziomu woltażu. Takie zjawisko może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, który podłączyłeś do generatora prądu. W takim wypadku moduł AVR działa zbawiennie. Zapewnia bowiem napięcie na mniej więcej stałym poziomie, który waha się jedynie w bezpiecznym zakresie od 210 do 230 voltów. Najlepsze agregaty są wyposażone w AVR sprzężony z regulatorem obrotów silnika generatora. W takim wypadku, gdy napięcie niebezpiecznie spadnie, motor przyspieszy. Jeśli szukasz budżetowego agregatu prądotwórczego, upewnij się, że producent wyposażył go w takie zabezpieczenie, gdyż nie zawsze jest to normą.


Jaką moc powinien mieć agregat do domu jednorodzinnego?


W przypadku agregatu prądotwórczego używanego w domku jednorodzinnym, należy także zwrócić uwagę na jego moc. Tę należy dobrać do ilości watów odbiorników, które planujesz podłączyć do generatora. Ważny jest także rodzaj obciążenia, gdyż mimo podobnej mocy, sprzęty mogą cechować się różną mocą na innych etapach swojej pracy. Mowa tu na przykład o urządzeniach wyposażonych w silniki elektryczne, które potrzebują większej mocy do rozruchu.


Ile watów powinien więc mieć agregat? Warto szukać urządzenia, które posiada 25-procentowy zapas mocy wobec odbiornika. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli planujesz używać na przykład wyrzynarki o mocy 500 watów, powinieneś szukać 600-watowego generatora prądu. Warto wspomnieć, że w przypadku agregatów trójfrazowych, zapas ten powinien być większy. W takim wypadku wybierz generator, którego moc jest o 40 procent wyższa, niż odbiornik. To ważne, aby sprzęt mógł pracować stabilnie i bezpiecznie.


Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując agregat do domu?


Poszukując agregatu prądotwórczego do domu, powinieneś także sprawdzić czas pracy na zbiorniku paliwa. Producent podaje taką informację w specyfikacji każdego urządzenia. To ważne, bo pozwoli określić wymagany do zagwarantowania zapas mieszanki. Najbardziej zaawansowane modele, mogą pracować na jednym zbiorniku nawet powyżej 13 godzin. Warto także sprawdzić maksymalne zużycie paliwa, podawane w litrach na godzinę pracy. Oczywiście, im mocniejszy sprzęt, tym większy pobór mieszanki. Rzadko kiedy jest to jednak poziom powyżej 3 litrów. Dobry agregat powinien być także wyposażony w czujnik oleju, który ostrzeże przed niskim poziomem smarowidła. To ważne, gdyż chroni silnik przez zatarciem i zbyt szybkim zużyciem.


Interesuje Cię cichy agregat prądotwórczy do domu? W takim razie musisz sprawdzić ilość decybeli generowanych podczas pracy urządzenia. Każdy generator będzie trochę hałasował, co jest nieuniknione. Poszczególne modele różnią się jednak ilością decybeli, więc warto sprawdzić to przed zakupem. Agregaty są raczej podobnej konstrukcji, choć niektóre wyposażone mogą być w dodatkowe uchwyty, ułatwiające przenoszenie urządzenia. To istotne, gdyż generatory prądu są zazwyczaj ciężkie. Waga najmniejszych agregatów, to co najmniej kilkanaście kilogramów. Takie modele mogą mieć formę walizki, którą łatwo transportować.


Dobrze byłoby sprawdzić, ile gniazd sieciowych posiada urządzenie. Warto, aby były to co najmniej dwa wyjścia energetyczne, abyś mógł jednocześnie oświetlać dane miejsce, a także korzystać z narzędzi elektrycznych. Funkcjonalnych agregatów w ofercie nie brakuje. Są to urządzenia produkcji różnych marek. Niektóre z nich świetnie sprawdzą się w użytku domowym, ale nie brakuje również generatorów, które mogą być wykorzystywane profesjonalnie. Pamiętaj, aby nie zasłaniać agregatu podczas jego pracy, gdyż urządzenia te są chłodzone powietrzem. Jeśli poszukujesz generatora prądu o określonych parametrach, możesz poprosić o pomoc naszych doradców, by pomogli Ci w wyborze właściwego modelu. 


Sprawdź również:

Jaki agregat prądotwórczy na działkę?

Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu?

Jaki agregat prądotwórczy do pompy ciepła?

Jaki agregat prądotwórczy do pieca CO?

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756