Poradniki Eksperta

Często jeździmy na działkę po to, aby odpocząć od wszędobylskiej elektroniki i innych urządzeń w naszym domu. Nie oznacza to jednak, że dostęp do prądu w takich miejscach się nie przydaje. Dlatego z naszego poradnika dowiesz się, jaki agregat prądotwórczy na działkę wybrać i które cechy są istotne przy zakupie sprzętu.

Po co mi agregat na działce?


Przed wyborem urządzenia, powinieneś przede wszystkim określić jego przeznaczenie. Jeśli nie masz dużych potrzeb i wymagasz jedynie czasowego zasilenia, np. energooszczędnych źródeł światła, niewielkiej lodówki, telewizora czy innych sprzętów, to wcale nie potrzebujesz dużej mocy. Bez problemu wystarczy Ci mały agregat prądotwórczy na działkę. Przy jego pomocy, bez trudu np. naładujesz akumulatory bezprzewodowych narzędzi ogrodniczych. W tym przypadku, moc nie jest tak ważna, jednak bardzo duże znaczenie ma zapewnienie stabilnego napięcia, które nie wpłynie na jakość pracy urządzeń.


Sytuacja wygląda inaczej, gdy np. szukasz sprzętu na działkę, który będzie użytkowany na budowie. Możesz np. oczekiwać na przyłącze elektryczne, a jednocześnie nie chcesz opóźniać zaplanowanych prac. W takiej sytuacji, warto wybrać wydajniejszy agregat prądotwórczy o mocy czynnej większej niż 2 kW. Pozwoli on na zasilenie wydajnych elektronarzędzi, jak np. wiertarki, młota udarowego czy betoniarki o dużej pojemności. W praktyce więc, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki agregat prądotwórczy na działkę wybrać i wszystko zależy od Twoich wymagań.


Agregaty prądotwórcze w naszej ofercie:

Mały agregat prądotwórczy na działkę – jaki wybrać?

Możesz kupić mały agregat prądotwórczy na działkę z kilku powodów. Przede wszystkim, są to oczywiście rozmiary. Urządzenie takie waży zazwyczaj nie więcej niż 15 kg, a sama obudowa nie jest duża. Możesz je więc bez problemu zmieścić np. w bagażniku auta, jeśli na działce nie ma gdzie go przechowywać i obawiasz się, że np. zostanie skradzione. Do tego sprzęt zazwyczaj jest wyposażony w wygodny uchwyt, dzięki któremu z łatwością go przeniesiesz. Warto zdecydować się na urządzenie z systemem stabilizacji napięcia AVR. Zapewnia on odpowiednie zasilanie dla wrażliwych na jakość prądu urządzeń elektronicznych, jak komputery czy sprzęt AGD, a nawet ładowarki do akumulatorów. Pamiętaj jednak, że niewielkie rozmiary to także wady. Przede wszystkim, mamy na myśli niedużą pojemność zbiornika paliwa, zazwyczaj do ok. 3 l. To sprawia, że przy intensywnym użytkowaniu musisz częściej pamiętać o tym, aby tankować sprzęt.


Jaką moc powinien mieć agregat prądotwórczy na działkę?

Zastanawiając się, jaki agregat prądotwórczy na działkę wybrać, zwróć uwagę przede wszystkim na taki parametr jak moc ciągła. Oznacza ona maksymalne dopuszczalne obciążenie generatora. Sumaryczna moc urządzeń podłączonych do generatora prądu, nie powinna przekraczać wartości mocy ciągłej, aby urządzenie pracowało stabilnie. Warto pamiętać, że podczas pracy np. z elektronarzędziami, pobór mocy może chwilowo gwałtownie wzrosnąć, np. podczas wymagających zadań, dlatego kupując agregat prądotwórczy, weź pod uwagę pewien margines wydajności i nie podłączaj sprzętów, które obciążają go w pełni. Podobnym przykładem jest również prąd rozruchowy urządzenia. Normalną sytuacją jest, że podczas uruchomienia sprzęt pobiera znacznie więcej mocy, niż w trakcie pracy i również to obciążenie powinien uwzględniać wybrany agregat prądotwórczy.


Jednofazowy czy trójfazowy agregat prądotwórczy na działkę?

To jaki agregat prądotwórczy na działkę powinieneś wybrać, zależy od urządzeń, które będziesz podłączał. Jeśli planujesz korzystanie jedynie ze sprzętów zasilanych z sieci o napięciu 230 V, to wystarczy Ci model jednofazowy. Bez problemu poradzi on sobie z domową elektroniką, czy większością elektronarzędzi. Trójfazowy generator znajdzie zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie istotne jest zapewnienie zasilania dla urządzeń 400 V. Mogą to być np. pompy ciepła, czy płyty indukcyjne. Jeśli na Twojej działce zdarzają się przerwy w dostawie energii to taki sprzęt będzie dobrym wyborem, aby zapewnić awaryjne zasilanie dla większości sprzętów.


Pozostałe ważne cechy generatora

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, zastanawiając się jaki agregat prądotwórczy na działkę wybrać? Przede wszystkim są to parametry eksploatacyjne. W agregatach prądotwórczych stosuje się silniki spalinowe, dlatego są one dosyć głośne. Jednak niektórzy producenci w specyfikacji podają poziom hałasu, dzięki czemu możesz sprawdzić czy użytkowanie sprzętu, który zamierzasz kupić, będzie dokuczliwe. Kolejną kwestią jest wybór pomiędzy silnikiem dwusuwowym, a czterosuwowym. Ten pierwszy ma prostszą konstrukcję. Jest jednak mniej ekologiczny i musisz przygotować samodzielnie mieszankę paliwową benzyny oraz oleju. W silnikach czterosuwowych wystarczy pamiętać o okresowej wymianie i kontroli poziomu oleju, podobnie jak w samochodzie. Częstotliwość kontroli i wymiany określa instrukcja obsługi. Inne ważne cechy to zużycie paliwa przez agregat oraz pojemność zbiornika. Uwzględnij je, biorąc pod uwagę jaki cykl pracy sprzętu przewidujesz.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756