Poradniki Eksperta

Coraz częściej występujące gwałtowane burze i wichury, powodują nierzadko awarie sieci energetycznej. Z tego powodu, coraz więcej osób zastanawia się, jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu, aby zapewniał on awaryjne zasilanie. To oraz jakie cechy urządzenia wziąć pod uwagę, dowiesz się z przygotowanego przez nas poradnika.

Po co podłączać agregat prądotwórczy do domowej sieci?


Pierwszym powodem, dla którego możesz rozważać, jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej, jest oczywiście wspominane wcześniej zapewnienie awaryjnego zasilania w wypadku złych warunków pogodowych. Inna opcja, to uzyskanie dostępu do energii elektrycznej w miejscu, w które ona nie dociera. Kolejnym z rozwiązań jest zaś, zapewnienie awaryjnego zasilenia kluczowych systemów w domu pod naszą nieobecność, np. systemu alarmowego, który będzie chronił posesję w odludnym miejscu przed włamaniem. Nowoczesny dom ma wiele urządzeń, w przypadku których takie zasilanie jest niemal niezbędne. Mogą to być chociażby: brama wjazdowa, pompa ciepła, czy system wentylacyjny. W takim wypadku, agregat prądotwórczy jest niezbędnym elementem instalacji elektrycznej i należy go uwzględnić już na etapie jej projektowania.

Agregaty prądotwórcze w naszej ofercie:

Formalności związane z podłączeniem agregatu prądotwórczego

Możemy wyróżnić dwa rodzaje sposobu użytkowania agregatu prądotwórczego. Pierwszym z nich jest użytek doraźny, co oznacza korzystanie ze sprzętu w przypadkach awarii do podłączenia niektórych urządzeń elektrycznych. W takiej sytuacji, uruchamiasz więc agregat i podłączasz sprzęt, którego aktualnie potrzebujesz. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie wymaga ono projektowania instalacji oraz zgłoszenia do Twojego dostawcy energii elektrycznej.


W praktyce jednak, domowe urządzenia coraz częściej wymagają ciągłości zasilania. Dlatego chcemy, aby agregat elektryczny był integralnym elementem instalacji i włączał się automatycznie w przypadku przerwy w dostawie energii. Takie rozwiązanie jest praktyczne oraz bardzo wygodne. Instalację urządzenia powinniśmy więc zgłosić do swojego dostawcy energii elektrycznej. Sieć w Twoim domu powinna być wyposażona w system załączania rezerwy, z którym będzie współpracował agregat prądotwórczy. Jak podłączyć urządzenie, będzie wiedział zaś elektryk z odpowiednimi uprawieniami, który w razie potrzeby przeprojektuje i wykonana odpowiednie przeróbki w instalacji. 


Oprócz tego, dopełni on wszelkich formalności, jak np. przygotowanie stosownej dokumentacji technicznej. Dzięki temu, będziesz miał pewność, że system zasilania rezerwowego będzie bezpieczny dla Ciebie i Twojej rodziny oraz nie będzie powodował zakłóceń pracy sieci. Po wykonaniu instalacji zgodnie ze sztuką, zakład energetyczny sprawdzi jej sprawność, zastosowane zabezpieczenia oraz dokona odbioru, który powinien być formalnością, a Ty będziesz mógł cieszyć się pełnym bezpieczeństwem energetycznym.

Jak wybrać agregat prądotwórczy do domu?

Skoro wiesz już, jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu, to możesz przystąpić do wyboru odpowiedniej jednostki. Z pewnością na samym początku będziesz zastanawiał się, ile powinna wynosić moc ciągła urządzenia, a to zależy od kilku czynników, a przede wszystkim urządzeń stosowanych w Twoim domu. W celu określenia zapotrzebowania na energię elektryczną, przydatny będzie prosty miernik podłączony do gniazdka. Dzięki niemu, możesz sprawdzić jakie jest zużycie energii kilku najważniejszych urządzeń w domu, np. lodówki, telewizora, czy komputerów. Pamiętaj, że niektóre urządzenia mogą mieć chwilowo większy pobór mocy, np. podczas rozruchu. Przykładem takiego produktu jest zmywarka. Znaczenie ma także to, czy w domu korzystasz np. z płyty gazowej czy indukcyjnej, która wymaga zasilania trójfazowego. Jeśli np. gotujesz na gazie i na czas przerwy w dostawie energii możesz zrezygnować ze zmywarki, to wystarczy Ci agregat prądotwórczy o mniejszej mocy, np. 3 kW.


Jeśli jednak w domu pracuje np. pompa ciepła, niezbędne jest zasilenie również bramy garażowej czy wjazdowej oraz innych wymagających urządzeń, to warto wybrać agregat prądotwórczy o większej mocy. To jak wydajna jednostka jest Ci potrzebna, możesz skonsultować z elektrykiem, który będzie wykonywał zmiany w instalacji. Domowe urządzenia RTV i AGD, jak np. telewizor czy komputery, również są wrażliwe na jakość dostarczanego prądu. Dotyczy to stabilności napięcia. Dlatego agregat prądotwórczy do domu powinien być bezwzględnie wyposażony w układ AVR, czyli system automatycznej regulacji napięcia wyjściowego. Nie powinno zabraknąć także systemu ATS – automatycznego załączania rezerwy, który włączy agregat, gdy wystąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej.


Ze względów praktycznych, możesz zwrócić również uwagę na zużycie paliwa oraz pojemność zbiornika. Jeśli wybierzesz zbyt mały agregat prądotwórczy, to będziesz musiał go często tankować, co może być bardzo dokuczliwe.


Gdzie umieścić agregat prądotwórczy?

Pamiętaj, że kwestia instalacji urządzenia nie ogranicza się tylko do tego, jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu. Ważne jest również umiejscowienie urządzenia. Z racji zastosowania w agregacie silnika spalinowego, występują przede wszystkim dwa problemy. Pierwszym z nich jest dosyć wysoki poziom hałasu, a drugim zapewnianie odpowiedniego obiegu powietrza, w celu odprowadzenia spalin oraz chłodzenia. Pomieszczenie na agregat prądotwórczy powinno go chronić przed warunkami atmosferycznymi. Ewentualnie możesz zdecydować się na umieszczenie go na zewnątrz, w specjalnie zaprojektowanej obudowie, która będzie również tłumić hałas. Już na etapie zakupu warto zwrócić uwagę na to, jaki jest poziom natężenia dźwięku generowanego przez sprzęt. Bardzo często agregat prądotwórczy jest instalowany w okolicach rozdzielni elektrycznej. Wynika to oczywiście ze względów praktycznych i łatwości wykonania takiego połączenia. Zalecamy, abyś już na etapie projektowania sieci w domu lub wykonywania jej przeróbek, dobrze przemyślał lokalizację generatora prądu, tak, aby podczas eksploatacji nie dokuczał Ci wysoki poziom hałasu, czy też spaliny.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756