Skoro wiesz już, jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu, to możesz przystąpić do wyboru odpowiedniej jednostki. Z pewnością na samym początku będziesz zastanawiał się, ile powinna wynosić moc ciągła urządzenia, a to zależy od kilku czynników, a przede wszystkim urządzeń stosowanych w Twoim domu. W celu określenia zapotrzebowania na energię elektryczną, przydatny będzie prosty miernik podłączony do gniazdka. Dzięki niemu, możesz sprawdzić jakie jest zużycie energii kilku najważniejszych urządzeń w domu, np. lodówki, telewizora, czy komputerów. Pamiętaj, że niektóre urządzenia mogą mieć chwilowo większy pobór mocy, np. podczas rozruchu. Przykładem takiego produktu jest zmywarka. Znaczenie ma także to, czy w domu korzystasz np. z płyty gazowej czy indukcyjnej, która wymaga zasilania trójfazowego. Jeśli np. gotujesz na gazie i na czas przerwy w dostawie energii możesz zrezygnować ze zmywarki, to wystarczy Ci agregat prądotwórczy o mniejszej mocy, np. 3 kW.
Jeśli jednak w domu pracuje np. pompa ciepła, niezbędne jest zasilenie również bramy garażowej czy wjazdowej oraz innych wymagających urządzeń, to warto wybrać agregat prądotwórczy o większej mocy. To jak wydajna jednostka jest Ci potrzebna, możesz skonsultować z elektrykiem, który będzie wykonywał zmiany w instalacji. Domowe urządzenia RTV i AGD, jak np. telewizor czy komputery, również są wrażliwe na jakość dostarczanego prądu. Dotyczy to stabilności napięcia. Dlatego agregat prądotwórczy do domu powinien być bezwzględnie wyposażony w układ AVR, czyli system automatycznej regulacji napięcia wyjściowego. Nie powinno zabraknąć także systemu ATS – automatycznego załączania rezerwy, który włączy agregat, gdy wystąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej.
Ze względów praktycznych, możesz zwrócić również uwagę na zużycie paliwa oraz pojemność zbiornika. Jeśli wybierzesz zbyt mały agregat prądotwórczy, to będziesz musiał go często tankować, co może być bardzo dokuczliwe.