Poradniki Eksperta

Zarówno gwałtowne zjawiska pogodowe jak i zimowa aura mogą powodować w niektórych regionach kraju przerwy w dostawie energii elektrycznej. Aby w razie awarii nie zostać bez ogrzewania w domu, warto wiedzieć, jaki agregat prądotwórczy do pieca CO należy kupić. W wyborze odpowiedniego modelu pomoże ci nasz poradnik.

Czym się różnią agregaty prądotwórcze?


Przeglądając ofertę Media Expert z pewnością zwrócisz uwagę, że dostępnych jest wiele modeli agregatów. Główne różnice pomiędzy nimi to przede wszystkim typ zasilania – jednofazowe lub trójfazowe – oraz moc i zastosowane rozwiązania. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na model z silnikiem benzynowym lub diesla. To najpowszechniej stosowane agregaty prądotwórcze do użytku domowego. 


Zastanawiając się, jaki agregat prądotwórczy do pieca CO należy wybrać, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Pierwszą z nich jest z pewnością jakość prądu, czyli stabilność napięcia. Ważnym rozwiązaniem jest obecność autostartu. Wreszcie agregat powinien oferować odpowiednią moc, która uwzględni nie tylko zasilanie kotła centralnego ogrzewania, ale także pozostałe niezbędne domowe urządzenia.

Agregaty prądotwórcze w naszej ofercie:

Agregat prądotwórczy z funkcją AVR

Niezależnie od tego, czy wybierasz agregat prądotwórczy do pieca gazowego, czy innego, to obecność funkcji AVR jest kluczowa. Jest to układ odpowiadający za regulację napięcia zasilającego. W tradycyjnych agregatach, bez tego rozwiązania w zależności od obciążenia agregatu mogą pojawiać się spadki lub wzrosty napięcia zasilającego. To duży problem, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie podłączonych urządzeń, które są wrażliwe na jakość prądu lub ich niestabilną pracę.


Dotyczy to nie tylko elektroniki pieca CO, ale również np. urządzeń AGD czy RTV w domu . Układ AVR ma za zadanie utrzymać napięcie na odpowiednim poziomie. Dzięki temu możesz bez pobaw podłączać wymagające urządzenia, które nie zostaną w ten sposób uszkodzone. Jeśli posiadasz już generator prądu bez AVR, możesz zastosować dodatkowy zewnętrzny układ stabilizacji napięcia w celu podłączenia go do pieca CO.

Agregat prądotwórczy z autostartem

Przerwy w dostawie energii mają to do siebie, że są zazwyczaj nagłe i trudno je przewidzieć. Rozwiązaniem idealnym jest, gdy w przypadku awarii zasilania generator prądu uruchamia się automatycznie i podtrzymuje pracę niezbędnych urządzeń. Dlatego zastanawiając się, jaki agregat prądotwórczy do pieca CO wybrać, warto pomyśleć o modelu z funkcją autostartu. Powinien on być zintegrowany z systemem zarządzania rezerwą. Dzięki temu w przypadku braku prądu agregat uruchomi się samoczynnie. Gdy zasilanie zostanie przywrócone urządzenie automatycznie się wyłączy. Jeśli nie ma tej funkcji, to będziesz musiał podłączyć agregat do pieca i włączyć go samodzielnie za każdym razem, gdy wystąpi problem z zasilaniem.

Moc agregatu prądotwórczego

Wbrew pozorom agregat prądotwórczy do pieca CO wcale nie musi mieć dużej mocy. W większości wypadków niezależnie od stosowanego paliwa, czy jest to gaz czy np. ekogroszek, pobór mocy powinien zamknąć się w ok. 200 W i to z dużą nadwyżką. Wynika z tego, że nawet przystępne cenowo generatory prądu poradzą sobie z zasileniem takiego urządzenia. W praktyce jednak często decydujemy się na agregaty prądotwórcze o większej mocy. Z czego to wynika? Otóż instalacja elektryczna już na etapie projektowania powinna uwzględniać montaż agregatu i zastosowanie zasilania rezerwowego. Generator prądu będzie więc dostarczał energię nie tylko do pieca, ale i innych niezbędnych elementów wyposażenia domowego. Podtrzyma zasilanie np. oświetlenia, lodówki, wybranych urządzeń AGD i RTV, ale również systemu monitoringu czy domowej automatyki, dlatego ich zużycie energii również należy uwzględnić, gdy zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy do pieca CO kupić.


Taka instalacja ma jeszcze jedną zaletę. Generatory prądu są urządzeniami dużymi, które pracują dosyć głośno oraz emitują spaliny. Dzięki temu możesz znaleźć najodpowiedniejsze miejsce na montaż takiego sprzętu, aby jego eksploatacja była jak najmniej kłopotliwa zarówno dla Ciebie jak i domowników. Oczywiście może być tak, że zależy Ci na tym, żeby agregat był rozwiązaniem mobilnym i możesz go stosować do zasilania różnych maszyn. W takim przypadku należy zrezygnować z rozwiązań automatycznych i po prostu zdecydować się na kompaktowy model o mocy ok. 1 kW. Bez problemu poradzi sobie on z zasileniem kotła CO.

Cechy agregatu prądotwórczego

Kwestia tego, jaki agregat prądotwórczy do pieca CO wybrać, nie ogranicza się tylko do parametrów i funkcji, ale również walorów użytkowych. Jak wiesz, maszyna jest wyposażona w silnik spalinowy. Generatory na benzynę są zazwyczaj tańsze niż te wykorzystujące olej napędowy. Zużywają jednak więcej paliwa. Dlatego warto poświecić chwilę na obliczenia i sprawdzić, który wariant jest lepszym wyborem pod względem ekonomicznym. Oprócz tego musisz również wiedzieć, jak długo sprzęt działa na pełnym zbiorniku. Zazwyczaj jest to maksymalnie kilkanaście godzin. Oczywiście w razie potrzeby możesz przechowywać zapasy paliwa. Pamiętaj, żeby używać do tego celu jedynie wyprodukowanych z myślą o tym zbiorników. Trwałość benzyny jest szacowana nawet na rok, a w przypadku oleju napędowego są to nawet 2 lata. W praktyce paliwo z czasem traci swoje właściwości, więc warto je zużywać na bieżąco, w przypadku benzyny można np. wykorzystywać ją również do napędzania maszyn ogrodniczych.


Zanim kupisz agregat prądotwórczy do pieca CO, warto zwrócić uwagę także na jego głośność. Niektórzy producenci w specyfikacji podają informację jaki jest poziom generowanego hałasu. Jeśli sprzęt ma być transportowany, zwróć również uwagę na obecność dużych kółek i chwytów, które ułatwią przewożenie agregatu. Jak widać, wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest trudny. Większość modeli agregatów w sklepie Media Expert bez problemu poradzi sobie z zasileniem pieca CO. Warto jednak zwrócić uwagę na pozostałe cechy, aby wybrać sprzęt, który będzie praktyczny i wygodny w użyciu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756