Poradniki Eksperta

Najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy – ranking [TOP5]

 2023-04-14 

Piekarniki do zabudowy to urządzenia, które kupujemy na co najmniej kilka lat. Powinny służyć bez problemów przez możliwie jak najdłuższy czas. W poniższym tekście opisujemy najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy. Poznaj kluczowe cechy i dowiedz się jak dokonać właściwego wyboru.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

Najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy – jak wybrać właściwy model?

Najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy mają wiele wspólnych cech, bez względu na markę lub rodzaj urządzenia. Jeśli uwzględnisz wszystkie istotne parametry sprzętu AGD, posłuży Ci on przez wiele lat. To nie cena lub producent są wyznacznikiem jakości i funkcjonalności. Z pomocą piekarnika będziesz przygotowywał różne dania. W wielu domach to właśnie to urządzenie jest najczęściej używane w kuchni. Dlatego zakup powinien być przemyślany, aby czas spędzony w kuchni był kojarzony z przyjemnością. Do dzieła!

Dostępne rodzaje piekarników do zabudowy

Wybór piekarnika do zabudowy powinieneś zacząć od uwzględnienia odpowiedniego typu sprzętu. W ofercie dostępne są urządzenia: piekarniki parowe, piekarniki z mikrofalą oraz piekarniki gazowe.


Najpopularniejsze są modele elektryczne. Możesz kupić urządzenia do zabudowy, ale także wolnostojące. Podłączenie piekarnika do gniazda sieci elektrycznej wystarczy, aby zasilić sprzęt. Wystarczy zwykłe napięcie 230 Voltów. Obsługa takiego piekarnika jest prosta, a jego praca bezpieczna. Modele elektryczne nie zużywają wcale dużo prądu. Wystarczy wybrać urządzenie o odpowiedniej klasie energetycznej. Montaż piekarnika elektrycznego może być wykonany samodzielnie. Nie potrzebna tutaj angażowania specjalisty.


Coraz popularniejsze są elektryczne piekarniki parowe. Taki sprzęt pozwala dodatkowo gotować z wykorzystaniem pary. Ma to wpływ na przygotowywanie jeszcze pyszniejszych potraw. Są idealnie spieczone z zewnątrz i bardzo delikatne w środku. Mięso, warzywa lub zapiekanki smakują znakomicie. To w zasadzie identyczny piekarnik jak elektryczny, ale dysponuje specjalnym zbiornikiem na wodę, która jest zamieniana w parę. A jak wiadomo – gotowanie na parze jest dużo zdrowsze!


Ciekawostką na pewno są urządzenia dodatkowo wyposażone w mikrofalę. Jak to działa? Przede wszystkim oszczędzasz miejsce, które zajmowałaby mikrofalówka. Możesz łączyć klasyczne pieczenie z pracą mikrofal, dzięki czemu czas przygotowania posiłku skraca się nawet o 50 procent. Taki sprzęt pozwala podgrzać szybko potrawy, które dotąd lądowały na talerzu kuchenki mikrofalowej. To zdecydowanie pełnoprawny piekarnik, który dodatkowo zastępuje mikrofalówkę.


W ofercie znajdują się również modele gazowe. Do ich pracy używany jest gaz, choć konieczne jest także podłączenie do prądu. Popularność takich urządzeń spada, choć wiele osób nadal chętnie z nich korzysta. Zaletą na pewno jest stabilność temperatury wewnątrz piekarnika, choć modele elektryczne nie wypadają w tej kwestii źle. Możesz zasilać ten sprzęt z butli LPG lub gazem ziemnym, doprowadzając instalację do miejsca montażu piekarnika.

Najważniejsze parametry piekarników do zabudowy

Znasz już dostępne rodzaje piekarników do zabudowy, a więc przyszedł czas na wskazanie kluczowych parametrów technicznych. Ich znajomość pozwoli ocenić jakość sprzętu, a ostatecznie dokonać wyboru urządzenia. Na pewno powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić wymiary piekarnika. Modele do zabudowy występują w kilku wariantach wielkości. Powinieneś sprawdzić wysokość, głębokość i szerokość urządzenia. To bardzo ważne także podczas urządzania nowej kuchni. Jeśli zlecasz projekt wykonania mebli do zabudowy, powinieneś znać już rozmiary urządzeń, aby stolarz wiedział jaką lukę wygospodarować na montaż piekarnika. Oczywiście wymiary piekarnika mają duży wpływ na jego ostateczną pojemność. Nie jest to jednak regułą, bo wiele zależy od konstrukcji wewnętrznej, która może być lepiej zagospodarowana. Jeśli chodzi o pojemność, to dostępne są modele mieszczące do 49, od 50 do 56, a także powyżej 63 litrów. Czy to ważne? Zdecydowanie tak. Szczególnie, jeśli korzystasz z piekarnika często i przygotowujesz jedzenie dla wielu osób. Niektóre modele pozwalają przygotowywać różne potrawy w jednym momencie. To duża oszczędność czasu.


Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na zakres temperatury i dostępne funkcje. Większość piekarników elektrycznych pozwala na pieczenie w maksymalnej temperaturze około 250 stopni Celsjusza. Jeśli zależy Ci na jeszcze wyższej wartości, powinieneś dopytać o to sprzedawcę. Wyższa temperatura może przydać się na przykład podczas pieczenia pizzy. Producenci wdrażają wiele ciekawych funkcji, które mają na celu ułatwienie przygotowywanie potraw. Jedną z nich jest właśnie tryb pizzy, który zmienia ustawienia pracy piekarnika tak, by ciasto wyrosło idealnie. Funkcja podwójnego pieczenia pozwala przygotować dwie potrawy w tym samym czasie. To bardzo pomocne, szczególnie przed organizowaną imprezą. Bardzo przydatnym dodatkiem jest bez wątpienia termosonda, która pozwala sprawdzić dokładną temperaturę wewnątrz przygotowywanych potraw. To szczególnie istotne w przypadku pieczenia mięs. Bardzo lubianymi trybami są grill i rożen. Z ich pomocą możesz przygotować chrupiące przysmaki, które są idealnie spieczone z wierzchu. 


Funkcje mogą dotyczyć nie tylko pieczenia, ale także bezpieczeństwa i czyszczenia. Może to być na przykład automatyczne wyłączanie. Piekarnik, który będzie zbyt długo pracował bez interwencji użytkownika, wyłączy się samodzielnie. Blokada drzwi przed otwarciem pozwala uchronić domowników przed oparzeniem się parą. Praca z wysoką temperaturą pieczenia sprawia, że wytwarza się jej dużo. Po otwarciu drzwi następuje jej wyrzut, który może oparzyć użytkownika. Takich zabezpieczeń producenci stosują znacznie więcej. Może to być choćby chłodny front. Polega to na ochronie szyby przed nagrzewaniem podczas pieczenia. Nawet, jeśli dziecko lub ktoś nieświadomy dotknie piekarnika, nie oparzy się.


Mycie urządzenia nie jest łatwe. Przypalony tłuszcz i inne zanieczyszczenia są bardzo uciążliwe w usuwaniu. Producenci mają na to jednak rozwiązanie. Dostępne są nie tylko rozwiązania konstrukcyjne, które uniemożliwiają przywieranie, ale także dedykowane tryby. Zabrudzenia mogą być usuwane z pomocą pary lub bardzo wysokiej temperatury pracy. Koniecznie zwróć na to uwagę przed zakupem.


Powinieneś także sprawdzić rodzaj prowadnic zastosowanych w piekarniku. Najczęściej stosowane są drabinkowe i teleskopowe. Przede wszystkim chodzi o to, abyś mógł komfortowo i bezpiecznie wysunąć blachę lub kratkę, na której umieszczone są potrawy. Wytłaczane prowadnice nie są takie praktyczne. Teleskopowa konstrukcja uchodzi za najlepsze rozwiązanie, gdyż dodatkowo zabezpiecza blachę przed wypadnięciem.

Bezawaryjne piekarniki do zabudowy – co jeszcze jest istotne?

Bardzo ważną informacją dla klienta powinna być klasa energetyczna urządzenia. Im wyższa, tym niższe zużycie prądu. To z kolei pozytywnie wpłynie na wysokość rachunków za energię elektryczną. Warto wybrać piekarniki o klasie A++ lub chociaż A+. Nowoczesne urządzenia oferują wysoką moc pracy przy jednoczesnym ograniczeniu poboru prądu. Jeśli weźmiesz to pod uwagę w przypadku wszystkich urządzeń znajdujących się w Twoim domu, w ciągu roku możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na rachunkach!


Coraz więcej sprzętów kuchennych wpisuje się w ideę smart home. Co to oznacza? Piekarnik może być sterowany z poziomu smartfona. Wystarczy zainstalowanie odpowiedniej aplikacji mobilnej i sparowanie urządzenia. W ten sposób zyskasz możliwość monitorowania pracy piekarnika, będąc w innym pomieszczeniu. Możliwe będzie także zdalne zmienianie ustawień, na przykład czasu pieczenia lub temperatury pracy. Prawda, że to wygodne? Większość sprzedawanych obecnie modeli jest sterowanych z poziomu elektronicznego panelu. Cyfrowy wyświetlacz informuje o temperaturze i czasie pracy. Wystarczy wybrać odpowiedni program za pomocą pokrętła. Jednak nie brakuje również piekarników sterowanych mechanicznie. Jeśli chodzi o kolor urządzeń, to w tej kategorii produktowej wachlarz jest dość szeroki. Oczywiście najpopularniejsze są piekarniki czarne. Na drugim miejscu znajdują się modele srebrne, tak zwane INOX. Nie może naturalnie zabraknąć również piekarników białych. Jeśli szukasz innego wariantu kolorystycznego, także powinieneś być zadowolony. Jest ich całkiem sporo. Dostępne są także piekarniki retro, które będą pasować do designerskich kuchni stylizowanych na przykład na lata sześćdziesiąte.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756