Czy czyszczenie parowe usuwa zabrudzenia z szyby piekarnika?
W asortymencie naszego sklepu, są modele piekarników wyposażone w czyszczenie parowe. Nazywane są one również hydrolizą lub czyszczeniem hydrolitycznym. Jest to prosty sposób, na pozbycie się zaschniętych zabrudzeń w piekarniku. W dużym stopniu, hydroliza ułatwia także pozbycie się zabrudzeń z wewnętrznej strony szyby piekarnika. Aby uruchomić tę funkcję, należy wlać na tacę piekarnika (lub do innego naczynia) niewielką ilość wody. Pod wpływem temperatury, woda zacznie parować. Dzięki temu, zabrudzenia w komorze i na szybie piekarnika będzie łatwiej usunąć.
Po zakończeniu tego procesu, wszystko należy oczyścić wilgotną szmatką, a pozostały płyn usunąć i pozostawić urządzenie do wyschnięcia przy lekko uchylonych drzwiach. Modele wyposażone w funkcję czyszczenia parowego, automatycznie dostosowują temperaturę i czas grzania wody. Nie musisz więc samodzielnie ustawiać tych parametrów. Jest to metoda, która nie wymaga do automatycznego czyszczenia dodatkowych środków chemicznych. Czyszczenie nie odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu zużycie prądu nie jest wysokie. Poza tym, jest to bardzo prosty sposób na pozbycie się zabrudzeń powstałych po pieczeniach. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najbardziej ekonomiczny sposób, dlatego preferuje go wielu użytkowników tych urządzeń. Hydrolizę w swoich urządzeniach stosuje wiele marek, jak np. Gorenje, Electrolux, Bosch, czy Whirlpool. Dzięki temu systemowi samoczyszczącemu, szyba piekarnika będzie znacznie czystsza.
Czy czyszczenie pyrolityczne w piekarniku jest skuteczne?
W ofercie naszego sklepu są piekarniki wyposażone w nowoczesne technologie, które ułatwiają ich użytkowanie. Należy do nich niewątpliwie, funkcja pyrolitycznego czyszczenia wnętrza tego urządzenia. Na czym polega to czyszczenie? Polega na rozgrzaniu piekarnika do temperatury nawet 500 stopni Celsjusza. Pod wpływem tak wysokiej temperatury, wszelkie zanieczyszczenia zamieniają się w popiół. Nie musisz więc szorować uporczywego brudu. Po zakończeniu tego procesu i wystygnięciu piekarnika, należy zgarnąć resztki popiołu. Przed włączeniem automatycznego samooczyszczania, warto usunąć z komory i szyby piekarnika resztki jedzenia, aby zapobiec powstaniu dymu i nieprzyjemnego zapachu.
Oczywiście należy pamiętać również o usunięciu wszelkich akcesoriów, które znajdują się wewnątrz piekarnika, jak np. drabinki, prowadnice, blachy i kratki. Jest to niezbędne, gdyż pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, mogłyby ulec uszkodzeniu. Nie musisz więc nic samodzielnie ustawiać. Wystarczy, że włączysz automatyczne samooczyszczanie i piekarnik rozpocznie pracę. Nawet, gdyby podczas pyrolizy przypomniało Ci się, o konieczności usunięcia zabrudzenia z szyby piekarnika, nie otworzysz drzwi. Producenci zadbali o bezpieczeństwo każdego użytkownika, wyposażając piekarniki w mechaniczną blokadę drzwi. Można je otworzyć dopiero po zakończeniu pyrolizy, gdy temperatura osiągnie bezpieczną wysokość. Czyszczenie pyrolityczne, pozwala usunąć zabrudzenia nawet w trudno dostępnych miejscach. Jest to nowoczesna technologia, dzięki której Twoje urządzenie będzie idealnie czyste. Warto wybrać piekarnik z tą właśnie funkcją.
Czy czyszczenie katalityczne jest skuteczną metodą usuwania zabrudzeń?
Druga metoda automatycznego samooczyszczania piekarnika, polega na katalizie. Działa ona podczas pracy piekarnika (np. pieczenia), w temperaturze właściwej dla danego programu. Piekarnik może nagrzać się do temperatury około 300 stopni Celsjusza i wypalić nagromadzony brud, zmieniając go w popiół. Po zakończeniu tego procesu, wystarczy ściereczką lub szczoteczką zgarnąć popiół i nie trudzić się czyszczeniem zabrudzeń w tym urządzeniu. Czyszczenie katalityczne, również jest automatycznym sposobem usuwania przypalonego tłuszczu, czy resztek przylegającego jedzenia z piekarnika. Przy tej metodzie jednak, zużywają się wkłady katalityczne, które co jakiś czas trzeba wymieniać. Ich żywotność, zależy od częstości używania piekarnika. Jeśli zauważysz, że zabrudzenia nie ulegają całkowitemu spaleniu, wówczas należy wymienić wkłady. Montaż wkładów katalitycznych nie jest skomplikowany i nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Ten sposób czyszczenia piekarnika, jest również skuteczny i wyręczy Cię w pracochłonnym szorowaniu zaschniętego brudu.
Jakie są sposoby na utrzymanie szyby piekarnika w czystości?
Jak wyczyścić szybę w piekarniku? Podsumowując, jest wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci utrzymać szybę piekarnika w czystości. Warto pamiętać o następujących zasadach:
- Systematyczne mycie szyby po każdym użyciu piekarnika, zapobiegnie odkładaniu się trudnych do usunięcia zabrudzeń.
- Szybę należy myć zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
- W razie konieczności, należy zdemontować drzwi i usunąć zabrudzenia między szybami.
- Do domowych sposobów czyszczenia szyby, należy użyć sodę oczyszczoną, ocet lub cytrynę.
- Warto korzystać ze skutecznych środków chemicznych, dedykowanych do czyszczenia uporczywych zabrudzeń w piekarniku.
- Skutecznym sposobem usuwania zabrudzeń, jest automatyczne samooczyszczanie działające na zasadzie pyrolizy lub katalizy, w które wyposażone zostały niektóre modele piekarników.
Czyszczenie szyby piekarnika nie musi spędzać snu z powiek. Wystarczy wypróbować powyższe sposoby i cieszyć się idealnie czystą szybą.