Poradniki Eksperta

Zmywarka kompaktowa do zabudowy - ranking [TOP10]

 2023-04-11 

Zmywarka kompaktowa do zabudowy stała się popularnym sprzętem wszędzie tam, gdzie użytkownik nie dysponuje dostateczną ilością przestrzeni, aby zainstalować w niej zmywarkę pełnogabarytową. Co więcej, obecnie oferowane zmywarki kompaktowe, nie tylko oszczędzają cenną przestrzeń w kuchni, ale dodatkowo oferują nowoczesne systemy i funkcje, które do niedawna zarezerwowane były wyłącznie dla zmywarek o szerokości 60 cm. Na jakie parametry zwrócić uwagę decydując się na kompaktową zmywarkę i w czym może okazać się skuteczniejsza i bardziej atrakcyjna niż jej pełnogabarytowa koleżanka? Przygotowaliśmy ranking modeli tych urządzeń, w którym prezentujemy przydatne funkcje, a także odpowiadamy na pytania, które z pewnością okażą się pomocne w wyborze urządzenia.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Dla kogo jest kompaktowa zmywarka do zabudowy?

Zmywarka kompaktowa do zabudowy sprawdzi się niemal w każdych warunkach przestrzennych. Będzie odpowiednim urządzeniem do niewielkich przestrzeni, ale to nie oznacza, że pomniejszone wymiary nie będą oferowały dużej pojemności czy też najnowocześniejszych systemów mających wpływ na ostateczny efekty pracy w postaci czystych naczyń, energooszczędność sprzętu czy intuicyjne sterowanie.


Urządzenie będzie doskonałym i praktycznym pomocnikiem kuchennym w małej kuchni, aneksie kuchennym, pomieszczeniu socjalnym dla pracowników czy przestrzeni kuchennej wydzielonej w domku letniskowym. Może być również polecana do niewielkich lokali gastronomicznych, aptek, domowych przedszkoli czy drobnych punktów usługowych. Jej przydatność będą determinowały głównie potrzeby użytkowników względem tego rodzaju sprzętu kuchennego.

Wymiary urządzenia a wielkość załadunku

Zmywarka kompaktowa do zabudowy jeszcze do niedawna uchodziła za sprzęt, który sprawdzi się wyłącznie w przypadku singli lub rodzin liczących maksymalnie trzy osoby. Wraz z postępem technologicznym i dążeniu producentów do minimalizmu z zachowaniem jak największej praktyczności sprzętu kuchennego, obecnie produktowe zmywarki o szerokości do 45 cm potrafią w jednym cyklu umyć od 9 do nawet 12 kompletów naczyń. Warto dodać, że w skład kompletu naczyń według tej nomenklatury wchodzi pełna zastawa stołowa dla jednej osoby, w której skład wchodzą nie tylko talerze, ale również sztućce, kieliszki oraz filiżanki. Przykładowo zmywarka o pojemności 12 kompletów naczyń w jednym cyklu jest w stanie umyć naczynia zastawy stołowej po posiłku aż 12 osób. Należy przyznać, że pomimo niewielkich wymiarów jest to imponująca funkcjonalność. Z powodzeniem zatem umyjemy nie tylko naczynia z całego dnia, ale również za jednym razem z obiadu rodzinnego czy większego spotkania w gronie znajomych.

Rodzaje paneli sterowania

Zmywarki do zabudowy, zarówno kompaktowe, jak i pełnogabarytowe różnią się przede wszystkim rodzajem panelu sterowania. Wybór panelu zależy od preferencji użytkownika. Producenci tych urządzeń oferują modele z panelem odkrytym lub w pełni zintegrowanym. Panel odkryty to taki, który jest widoczny dla otoczenia i umiejscowiony jest od frontu. Taki rodzaj panelu sprawia, że drzwiczki zabudowy zmywarki muszą zostać odpowiednio przycięte, aby go nie zasłaniać. Z kolei panel w pełni zintegrowany to taki, który jest zupełnie niewidoczny, podczas gdy zmywarka pozostaje zamknięta. Zaletą takiego rozwiązania jest pełna zabudowa meblowa frontu urządzenia, co z kolei przekłada się na projekt wizualny całej przestrzeni kuchennej.


Trzeba dodać, że zarówno panele odkryte, jak i w pełni zintegrowane mogą być wyposażone w czytelne wyświetlacze, dodatkowe funkcje pozwalające na zdalną obsługę czy oferować komfortową obsługę dotykową.

Przydatny program połowy załadunku

Jeszcze do niedawna wyłącznie zmywarki pełnogabarytowe, czyli takie o szerokości 60 cm wyposażane były w specjalny program połowy załadunku. Obecnie również niejedna zmywarka kompaktowa do zabudowy oferuje tą praktyczną funkcjonalność. Podczas tego programu urządzenie zużywa mniej wody i energii elektrycznej, a użytkownik nie musi już zbierać brudnych naczyń w taki sposób, aby zapełnić całe wnętrze komory zmywania. Taki program może być również przydatny w wypadku mycia naczyń o niestandardowych wymiarach, jak np. garnki, patelnie czy brytfanny. Oczywistym jest, że podczas ułożenia tego rodzaju naczyń w koszach sprzętu nie umyjemy dodatkowo 9 czy 10 kompletów naczyń. Wtedy również możemy skorzystać z tej praktycznej funkcji i umyć naczynia szybciej oszczędzając tym samym energię elektryczną.

Praktyczna trzecia szuflada na sztućce

Zmywarka kompaktowa do zabudowy ma jeszcze jedną praktyczną funkcjonalność, która do niedawna zarezerwowana była wyłącznie dla urządzeń o pełnych gabarytach. Jest nią trzecia szuflada na sztućce. Modele, które są w nią wyposażone oferują dodatkową przestrzeń, zlokalizowaną w górnej części zmywarki, w której w sposób uporządkowany można ułożyć nie tylko widelce, łyżki i noże, ale również drobne elementy zastawy stołowej, jak filiżanki do kawy, małe szklaneczki czy pokrywki. Zmywarki wyposażone w trzecią szufladę na sztućce nie oferują dodatkowego koszyczka, w którym byłyby myte te elementy, a tym samym w dolnym koszu urządzenia pozostaje o wiele więcej miejsca na inne naczynia. Co więcej, aby powiększyć przestrzeń w górnym koszu, w razie potrzeby, szufladę na sztućce można łatwo wyjąć z wnętrza zmywarki.

Nowatorski program autodozowania

Nowoczesne modele zmywarek, również kompaktowych, mogą być wyposażone w nowatorski system dozowania. Ten system początkowo został wprowadzony w pralkach, ale szybko okazało się, że mnogość zalet, jakie oferuje, warto przełożyć na inne sprzęty kuchenne, które do prawidłowego działania i osiągnięcia pożądanego efektu pobierają wodę. Autodozowanie detergentu w zmywarce polega na odpowiednim dobraniu płynu do mycia biorąc pod uwagę załadunek urządzenia oraz stopień zabrudzenia naczyń. Nie bez znaczenia będzie tu również temperatura w jakiej naczynia są zmywane. W przypadku używania tabletek, niezależnie od wielkości załadunku czy innych uruchomionych funkcji, zawsze zmywarka pobiera jednakową ilość detergentu do zmywania.


W wypadku funkcji automatycznego dozowania jest to zróżnicowane. Autodozowanie detergentu to w dłuższej perspektywie dbałość o środowisko naturalne, a także wymierne oszczędności w postaci zakupu i odpowiedniego wykorzystywania środków myjących naczynia.

Podłączenie do ciepłej wody a energooszczędność

Kompaktowa zmywarka do zabudowy, zwłaszcza zaawansowana technologicznie, będzie wyposażona w nowoczesną możliwość podłączenia do ciepłej wody. To duża oszczędność energii elektrycznej, co w konsekwencji przekłada się na oszczędności na rachunkach za prąd. W wypadku takiej funkcjonalności zmywarka pobiera do zmywania od razu ciepłą wodę. Zatem nie będzie zużywała energii do jej podgrzania, jak to jest w przypadku zmywarek podłączonych wyłącznie do zimnej wody. Technologia ta nie jest jeszcze szeroko wykorzystywana, niemniej w przypadku pralek funkcja ta cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników. Należy zatem przyjąć, że już w niedługim czasie stanie się tak zwanym standardem technicznym sprzętów kuchennych, które do efektywnej pracy wykorzystują wodę.

Zabezpieczenia i blokady w urządzeniu

Ranking kompaktowych zmywarek do zabudowy zawiera wyłącznie urządzenia wyposażone w funkcję o wspólnej nazwie Aqua Stop. W zależności od modelu i producenta, do tej podstawowej nazwy, może być dodawany inny wyraz, który będzie określał system udoskonalony i dodatkowo opatentowany przez danego producenta sprzętu. Zadaniem tego systemu jest automatyczne przerwanie poboru wody przez zmywarkę w wypadku wykrycia jakiegokolwiek uszkodzenia urządzenia, którego następstwem byłoby wydalenie wody na zewnątrz sprzętu. Zatem jest to system zabezpieczający przed niekontrolowanym wyciekiem wody ze zmywarki, czego konsekwencją byłoby najpewniej zalanie domu czy mieszkania.


Warto również dodać, iż podczas uruchomienia blokady Aqua Stop urządzenie jednocześnie uruchamia pompę, która pozbywa się wody z komory zmywarki, wtłaczając ją do sieci kanalizacyjnej. Inną również praktyczną blokadą bezpieczeństwa jest tak zwana blokada rodzicielka, która blokuje panel sterowania, a w niektórych modelach również drzwi zmywarki, podczas trwania cyklu zmywania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756