Poradniki Eksperta

Dlaczego zmywarka nie domywa? Najczęstsze przyczyny


Gdy kupujemy cokolwiek z grupy urządzeń AGD, powinniśmy przed włączeniem i rozpoczęciem używania dokładnie przeczytać instrukcję, dołączoną do sprzętu. No chyba, że nabywamy urządzenie okazjonalnie, w inny sposób – np. od sąsiada, na bazarze czy nawet przez Internet, ale nie w sklepie internetowym i jest to produkt zupełnie nieznanej marki. Wtedy może się okazać, że dany model działa źle lub w ogóle nie działa, a my nie wiemy dlaczego i musimy zacząć od… wizyty fachowca. Zakładamy jednak, że zakupu dokonaliśmy oficjalnie w naszym sklepie MediaExpert, a mimo to, zmywarka nie domywa. Przyczyn może być kilka, a oto niektóre z nich.zmywarka nie dobywa


Niezgodnie z instrukcją podłączyliśmy zmywarkę


Nie bez powodu na wstępie napisaliśmy, że powinniśmy dokładnie przeczytać zalecenia dla danego modelu. Może się bowiem okazać, że źle podłączyliśmy urządzenie, a zdarza się tak, gdy robimy to samodzielnie, nie korzystając z pomocy fachowca. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samemu, a zwłaszcza gdy nie chce się nam czytać zaleceń, możemy ponieść straty. Po pierwsze dlatego, że urządzenie niewłaściwie pełni swoją funkcje – zmywarka nie domywa, tracimy więc zarówno wodę, jak i energię elektryczną, a to kosztuje. Po drugie, trzeba wezwać fachowca, najlepiej z punktu autoryzowanego i tracimy swój czas, jeśli mamy gwarancję, jeśli nie, również pieniądze.


Za dużo naczyń w zmywarce lub źle ułożonec


Każda zmywarka przeznaczona jest do umycia określonej liczby naczyń (za podstawowy komplet uważa się: zestaw naczyń stołowych, czyli talerz głęboki, płaski, deserowy i filiżankę; naczynia szklane – szklanka i kieliszek do wina oraz sztućce: łyżkę, nóż, widelec oraz łyżeczkę). Jeśli zatem do maszyny przeznaczonej na 10 kompletów, włożymy ich np. 13, „bo przecież się zmieszczą”, mogą one zostać niedokładnie umyte albo wysuszone. W tej sytuacji, zamiast wołać fachowca od zmywarek, lepiej usiąść i sprawdzić ile naczyń się w niej mieści i jak powinny zostać rozmieszczone, a to, łącznie z rysunkiem kosza górnego i dolnego, na pewno znajdziemy w „książeczce”. Może się bowiem zdarzyć, że naczynia opierają się jedno o drugie i woda nie dociera do każdego z nich.


Zmywarki w naszej ofercie:


Nieodpowiedni program


Nazwa programów oraz zakres temperatur do nich przeznaczony, nie jest wymysłem producenta. W innej temperaturze znikną mniejsze zabrudzenia (np. z talerzy po lekkiej zupie owocowej), a w innej większe (tłuszcz i przyklejone resztki z naczynia żaroodpornego po zapiekance). Jeśli wszystko będziemy chcieli zmyć w możliwie niskiej temperaturze, by nie podnosić kosztów energii elektrycznej, możemy źle na tym wyjść, bo przyjdzie nam myć dwukrotnie, podwójnie tracąc wodę oraz prąd. Może się dodatkowo zdarzyć i tak, że obarczymy naszym błędem producenta zmywarki, co nie będzie sprawiedliwe. Wybór i dobór programu do rodzaju zabrudzeń jest więc bardzo istotny.


Ramię spryskiwacza jest zapchane


Jeśli nie myjemy zmywarki wewnątrz (jest do tego specjalny podpunkt w instrukcji), wychodząc z założenia, że przecież „ma kontakt z gorącą wodą”, ramiona spryskujące naczynia, a konkretnie dziurki przez które wypływa woda, mogą być zapchane resztkami jedzenia. Przez to właśnie, zmywarka nie myje dokładnie, gdyż woda nie dociera tam, gdzie powinna i niektóre naczynia pozostają z resztkami jedzenia.


Zapchany filtr


Filtr ma każda zmywarka, a jeśli nie mamy w zwyczaju usuwania resztek jedzenia z talerzy, przed włożeniem ich do zmywarki, może on się zapchać. Dlatego też należy go opróżniać po każdym użyciu maszyny, żeby nie dopuścić do jego zapchania, zwłaszcza gdy wstawiamy do zmywarki słoiki z papierowymi nalepkami. One często są przyczyną niedrożności filtra.


zmywarka nie domywa


Brak detergentu lub detergent niskiej jakości


Także może przyczynić się do niedokładnego zmywania, bo trudno sobie wyobrazić, nawet przy zmywaniu ręcznym, że umyjemy talerze lub garnek dokładnie, nie dodając specjalnego preparatu. W większości urządzeń używa się obecnie tabletek, odpowiadających za czystość naczyń. Co ważne, powinny być to środki właśnie do tego przeznaczone. Nie można dodać, np. kapsułki piorącej ubrania, bo akurat taką mamy w domu, a te do zmywarki się skończyły, przed czym przestrzegają producenci. To, co nadaje się do pralki, nie sprawdzi się w zmywarce. Przestrzegamy także przed niskiej jakości, tanimi i niemarkowymi preparatami. Często nie tylko nie zmywa przez nie zmywarka naczyń, ale i jest narażona na usterkę.


Za mało środka nabłyszczającego


Może się zdarzyć, że zwłaszcza na szklanych naczyniach, pojawiają się białe plamy. Myślimy wtedy, że to zmywarka nie domywa, a tymczasem okazuje się, iż środek nabłyszczający właśnie się kończy, chociaż nie ma jeszcze sygnału (znaku). Najlepiej więc sprawdzić jego stan, zanim taki sygnał się pojawi. Każda zmywarka pozwala to stwierdzić wcześniej, nim pokaże to sama.


Za dużo soli w wodzie do płukania


Wtedy to pojawiają się na naczyniach rdzawe plamy. Oczywiście może to również oznaczać, że stal, z której wykonany jest garnek ma bardzo słabą jakość i tak naprawdę nie nadaje się do mycia w zbyt wysokich temperaturach. Jeśli jednak w komorze zmywarki podczas uzupełniania soli, za dużo się nam jej rozsypie i nie usuniemy tego nadmiaru, efekt może być podobny. Porównywalnie rzecz się ma, gdy mimo twardej wody na danym terenie, nie stosuje się specjalnej soli albo układ zmiękczania ustawiony został na zbyt niskim poziomie.

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert