Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dlaczego zmywarka nie domywa? Najczęstsze przyczyny

 2023-08-25 

Sprawne działanie sprzętów gospodarstwa domowego, zależy nie tylko od ich prawidłowego użytkowania, ale także od odpowiedniej pielęgnacji, konserwacji i okresowego czyszczenia. Dotyczy to zarówno czajnika, tostera, jak i mikrofalówki, lodówki, pralki, czy zmywarki do naczyń. Zmywarka do naczyń, do sprawnego działania, a zatem do prawidłowego zmywania naczyń, powinna być czysta i kompletna w elementy, które znajdują się w komorze zmywania, ale to nie wszystko. Jest wiele powodów sprawiających, że ten sprzęt nie będzie spełniał podstawowej funkcji. Dlaczego nasza zmywarka nie domywa, co może być tego powodem i jak temu zaradzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Niedomyte naczynia, czyli jakie?

Zanim przejdziemy do diagnozowania, dlaczego zmywarka nie domywa umieszczonych w jej wnętrzu naczyń, warto doprecyzować, co kryje się pod hasłem niedomytych naczyń. Brudne lub też niedomyte naczynia to takie, które po procesie zmywania nie nadają się do użytkowania, czy do podawania na nich potraw. Mogą znajdować się na nich resztki pokarmów, jak na przykład przyklejone sosy, kawałki mięsa, pestki z owoców i warzyw, ale również smugi i zacieki, a także wyczuwalny w dotyku tłuszcz. Jednocześnie z niedomytymi naczyniami, po otwarciu zmywarki, wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach.

Niezgodnie z instrukcją podłączyliśmy zmywarkę

Nie bez powodu na wstępie napisaliśmy, że powinniśmy dokładnie przeczytać zalecenia dla danego modelu. Może się bowiem okazać, że źle podłączyliśmy urządzenie, a zdarza się tak, gdy robimy to samodzielnie, nie korzystając z pomocy fachowca. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samemu, a zwłaszcza gdy nie chce się nam czytać zaleceń, możemy ponieść straty. Po pierwsze dlatego, że urządzenie niewłaściwie pełni swoją funkcje – zmywarka nie domywa, tracimy więc zarówno wodę, jak i energię elektryczną, a to kosztuje. Po drugie, trzeba wezwać fachowca, najlepiej z punktu autoryzowanego i tracimy swój czas, jeśli mamy gwarancję, jeśli nie, również pieniądze.

Przygotowanie naczyń do zmywania

Zmywarka nie domywa naczyń, jeśli te włożymy do niej bardzo zabrudzone lub z zalegającymi na nich resztkami jedzenia. To, że każde tego typu urządzenie wyposażone jest w specjalny filtr lub filtry zbierające resztki jedzenia nie oznacza, że wspomoże zmywarkę w automatycznym zmywaniu. Każdorazowo przed umieszczeniem brudnych naczyń w komorze zmywania, warto je przynajmniej opłukać z resztek jedzenia. Jeżeli na talerzach czy miskach znajdują się zaschnięte, tłuste sosy czy przypalone resztki, nawet najbardziej nowoczesne urządzenie do zmywania naczyń może sobie z nimi nie poradzić.

Za dużo naczyń w zmywarce lub źle ułożone

Każda zmywarka przeznaczona jest do umycia określonej liczby naczyń (za podstawowy komplet uważa się: zestaw naczyń stołowych, czyli talerz głęboki, płaski, deserowy i filiżankę; naczynia szklane – szklanka i kieliszek do wina oraz sztućce: łyżkę, nóż, widelec oraz łyżeczkę). Jeśli zatem do maszyny przeznaczonej na 10 kompletów, włożymy ich np. 13, „bo przecież się zmieszczą”, mogą one zostać niedokładnie umyte albo wysuszone. W tej sytuacji, zamiast wołać fachowca od zmywarek, lepiej usiąść i sprawdzić ile naczyń się w niej mieści i jak powinny zostać rozmieszczone, a to, łącznie z rysunkiem kosza górnego i dolnego, na pewno znajdziemy w „książeczce”. Może się bowiem zdarzyć, że naczynia opierają się jedno o drugie i woda nie dociera do każdego z nich.

Zmywarki w naszej ofercie:

Czysty sprzęt to czyste naczynia

Prawidłowe działanie zmywarki, a zatem czyste i lśniące naczynia, zapewni okresowe czyszczenie urządzenia. Warto je wykonywać systematycznie, a nie tylko wtedy, gdy zobaczymy widoczne zacieki, czy od przepełnionego resztkami jedzenia filtra, zapcha się rura odpływowa. Podczas czyszczenia zmywarki, poza uruchomieniem specjalnego programu, warto zadbać również o kilka detali. W pierwszej kolejności należy oczyścić i umyć filtry oraz uszczelki. Informację o tym, jak to wykonać prawidłowo, znajdziemy w instrukcji obsługi naszego sprzętu. Szczególnie podczas wyjmowania i czyszczenia uszczelek, warto się nią posiłkować, ponieważ potem uszczelka powinna zostać prawidłowo umieszczona w miejscu, z którego została wyjęta.

Automatyczne programy czyszczenia

Jednym z powodów, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń, może być jej zabrudzenie. W tym wypadku należy uruchomić automatyczny program czyszczenia i postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Można do tego celu wykorzystać dostępne w sklepach detergenty, specjalnie przeznaczone do czyszczenia zmywarek. Proces ten nie jest skomplikowany, a może przynieść nieoczekiwanie efekty w postaci nie tylko czystych i lśniących naczyń, ale również przyjemnego zapachu wydobywającego się z wnętrza zmywarki.

Domowe sposoby czyszczenia zmywarki

Jeśli zmywarka nie domywa i nie jest wyposażona w automatyczny program czyszczenia urządzenia, możemy je wykonać domowym sposobem. Do tego celu wykorzystujemy program, w którym urządzenie zmywa naczynia w najwyższej oferowanej przez producenta temperaturze. Zamiast detergentów używamy sody oczyszczonej i octu lub soku z cytryny. Sodę umieszczamy w pojemniczku przeznaczonym na tabletkę, a następnie uruchamiamy program zmywania w wysokiej temperaturze. Gdy zmywarka zakończy wstępny etap mycia, delikatnie uchylamy drzwi i do wnętrza sprzętu wlewamy szklankę octu. Po zamknięciu drzwi urządzenie wznowi zatrzymany program. Po jego zakończeniu, zmywarka jest wyczyszczona i gotowa do pracy.

Specjalna sól do zmywarki

Producenci automatycznych zmywarek, zalecają stosowanie specjalnej soli. Jej zadaniem jest zmiękczanie wody, aby kamień powstały w procesie jej podgrzewania nie odkładał się w przewodach. Warto dodać, że soli do zmywarki nie możemy zastąpić zwykłą solą kuchenną, ponieważ ta może powodować korozję, a tym samym uszkodzić sprzęt. W rzadkich przypadkach, możemy zrezygnować z używania soli do zmywarki. Na przykład wtedy, gdy woda przez nią pobierana jest miękka lub gdy mamy zamontowany zmiękczacz wody. Jeśli jednak nie mamy dostatecznej wiedzy, na temat stopnia twardości wody pobieranej przez zmywarkę, warto stosować sól. Wielu producentów zmywarek do naczyń, rekomenduje sól produkowaną do określonych modeli. Stosowanie rekomendowanej soli, nie tylko wydłuża żywotność sprzętu, ale również może być powodem uznania gwarancji w przypadku uszkodzenia sprzętu.

Detergenty do zmywania, a twardość wody

W przypadku wysokiego stopnia twardości wody, ważne będzie nie tylko używanie soli do zmywarki, ale również odpowiednich detergentów do zmywania naczyń. Zatem należy dostosować ich skład do twardości wody, pobieranej przez zmywarkę. Na rynku dostępna jest niezliczona liczba środków chemicznych, które możemy wykorzystać do zmywania. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim specjalne tabletki, ale nie tylko. Producenci oferują również proszki, kule i płyny, zarówno zawierające chemiczne związki wspomagające czyszczenie naczyń, jak i składniki naturalne, biodegradowalne, dbające o naturalne środowisko.

Nabłyszczasz do szklanych naczyń

Jednym z dodatkowych detergentów używanych podczas zmywania naczyń w automatycznej zmywarce, jest nabłyszczasz. Zwykle występuje w płynnej postaci i nalewamy go w wyznaczone miejsce na drzwiach zmywarki. Warto go stosować zwłaszcza wtedy, gdy zmywarka nie domywa, a będąc bardziej precyzyjnym – pozostawia zacieki na szklanych naczyniach. Chodzi tu głównie o kieliszki, szklanki, szklane miseczki, czy talerze. Rolą nabłyszczacza jest nie tylko sprawienie, że szklane naczynia będą lśniące, ale dodatkowo zapewnia on na nich niewidzialną powłokę, która chroni materiał przed osadzaniem się na nim tłuszczu, resztek jedzenia i detergentów zawartych w wodzie, która krąży między naczyniami podczas procesu automatycznego zmywania.

Co jeszcze może być powodem niedomytych naczyń?

Jeśli wyczyściliśmy naszą zmywarkę, użyliśmy soli oraz zalecanych detergentów i zajrzeliśmy w każdy jej zakamarek, aby była czysta i pachnąca, a ona dalej nie domywa naczyń, warto sprawdzić jeszcze jedną przyczynę. Może nią być awaria lub uszkodzenie niektórych elementów, mających bezpośredni wpływ na zmywanie. Zaliczyć do nich należy spryskiwacze, potoczne nazywane ramionami. Ramiona zmywarki wyposażone są w małe otwory, przez które podczas procesu zmywania podawana jest woda. Jeśli będą one zatkane, np. przez kamień, potrzebna do zmywania ilość wody nie zostanie podana, a tym samym naczynia nie zostaną porządnie umyte. Innym powodem może być awaria elektrozaworu, który również jest odpowiedzialny za podanie określonej ilości wody podczas zmywania.

Zmywarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756