Poradniki Eksperta

Jak zamontować front do zmywarki?


Zmywarka to oszczędność czasu i znaczące ułatwienie życia. Ważne, aby dobrać ją do własnych potrzeb, ale także możliwości montażowych w kuchni. O ile istnieje mnóstwo klientów, którzy przychodzą do naszego sklepu po zmywarkę dostosowaną specjalnie do projektu kuchni, istnieje też olbrzymia grupa ludzi, którzy decydują się na zakup zmywarki po czasie, kiedy kuchnia jest już gotowa. Co wtedy zrobić? Jak dopasować jej front? Jak zamontować front do zmywarki, by nie przeprowadzać całkowitego remontu pomieszczenia?jak zamontować front do zmywarki


W takich sytuacjach warto postawić na modele do zabudowy, które wsuniemy w gotowe już szafki kuchenne. Obie sytuacje, czyli montaż samego urządzenia lub montaż frontu do zmywarki, trwają zaledwie chwilę. Wbrew pozorom, możemy zrobić to sami. Warto jednak wiedzieć jak. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zamontować płytę meblową do zmywarki, abyś mógł cieszyć się pięknem swej kuchni jak najdłużej, bez awarii i problemów montażowych.


Mocowanie frontu zmywarki ma dodatkowe korzyści. Jakie?


Rośnie sprzedaż zmywarek do zabudowy. Nic dziwnego – są nie tylko funkcjonalne, ale estetycznie komponują się z resztą mebli, co więcej – mają też dodatkowe właściwości. Front meblowy spełnia funkcję nie tylko dekoracyjną, ale i wygłuszającą, stając się dodatkowym wyciszeniem urządzenia w trakcie jego pracy. Montaż frontu zmywarki nie jest więc tylko rozwiązaniem dla osób ceniących spójny efekt wzorniczy kuchni, gdyż daje dodatkowe, pragmatyczne korzyści. Ponadto front zmywarki ma także pozytywne walory, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Zazwyczaj stalowe fronty zmywarek szybciej się brudzą i zostawiają ślady lub zacieki. W przypadku dobrze dobranego frontu (nie ma reguły jeśli chodzi o kolor, bardziej zwróćmy uwagę na fakturę, czy jest matowa, satynowa czy lakierowana), regularne czyszczenie nie musi być konieczne.W takich sytuacjach warto postawić na modele do zabudowy, które wsuniemy w gotowe już szafki kuchenne. Obie sytuacje, czyli montaż samego urządzenia lub montaż frontu do zmywarki, trwają zaledwie chwilę. Wbrew pozorom, możemy zrobić to sami. Warto jednak wiedzieć jak. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zamontować płytę meblową do zmywarki, abyś mógł cieszyć się pięknem swej kuchni jak najdłużej, bez awarii i problemów montażowych.


Mocowanie frontu zmywarki ma dodatkowe korzyści. Jakie?


Rośnie sprzedaż zmywarek do zabudowy. Nic dziwnego – są nie tylko funkcjonalne, ale estetycznie komponują się z resztą mebli, co więcej – mają też dodatkowe właściwości. Front meblowy spełnia funkcję nie tylko dekoracyjną, ale i wygłuszającą, stając się dodatkowym wyciszeniem urządzenia w trakcie jego pracy. Montaż frontu zmywarki nie jest więc tylko rozwiązaniem dla osób ceniących spójny efekt wzorniczy kuchni, gdyż daje dodatkowe, pragmatyczne korzyści. Ponadto front zmywarki ma także pozytywne walory, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Zazwyczaj stalowe fronty zmywarek szybciej się brudzą i zostawiają ślady lub zacieki. W przypadku dobrze dobranego frontu (nie ma reguły jeśli chodzi o kolor, bardziej zwróćmy uwagę na fakturę, czy jest matowa, satynowa czy lakierowana), regularne czyszczenie nie musi być konieczne.


Panele sterowania dostosowane do potrzeb i projektu kuchni


Na rynku dostępne są modele do zabudowy z dwoma rodzajami paneli sterowania. Z jednej strony możesz wybrać zmywarkę z ukrytym, zintegrowanym panelem sterowania. Zmywarki te nazywane są także w pełni zintegrowanymi. Wówczas panel umieszczony jest na górnej krawędzi drzwi zmywarki, będąc niewidocznym. W praktyce, front przykrywa całe urządzenie, zabudowując je całkowicie. Z drugiej zaś strony, na rynku są także modele do zabudowy z odkrytym panelem sterowania, umieszczonym na górnej, zewnętrznej części drzwi. Wówczas front umieszczony jest tylko do wysokości panelu, który to w kuchennej zabudowie jest widoczny i wyróżnia zmywarkę.


Mocowanie frontu – od czego zacząć?


Przede wszystkim od wybrania odpowiedniego panelu. Wiadomo, że w pierwszej kolejności wybieramy projekt kuchni i mebli, a dopiero później myślimy o dostosowaniu frontu do zmywarki, czy jej panelu. Warto jednak pamiętać, aby postawić na sprawdzone, solidne materiały zwłaszcza, że w przypadku zmywarki front będzie miał kontakt z wyższą temperaturą (wynikającą z nagrzewania zmywarki) oraz z wilgocią i parą wodną. Aby więc cieszyć się zdecydowanie dłuższą żywotnością samych mebli, sprawdź solidność i wytrzymałość materiału u sprzedawcy. Rekomendujemy też, aby dobrać front kolorystycznie do reszty mebli. Jeśli jednak montujesz zmywarkę w miejscu starej szafki, pamiętaj, aby nie wyrzucać drzwi szafki – wykręć wszystkie śruby oraz uchwyt. Taki panel może także zostać zamontowany na zmywarce. Jeśli skorzystasz ze zmywarki w pełni zintegrowanej – użyjesz pełnej wysokości panelu, jeśli zaś masz model z odkrytym systemem sterowania – front należy przyciąć do pożądanej wysokości. Po zamontowaniu, wsuń też dołączony do zestawu element dekoracyjny, łączący i maskujący system sterowania z przyciętym frontem.


jak zamontować front do zmywarki


Pierwsze kroki przed montażem


Na początku zadbaj o potrzebne elementy: odpowiednio solidny i kolorystycznie dobrany panel meblowy, uchwyt oraz narzędzia (zaczepy, śrubokręt krzyżakowy lub wkrętarkę). Miej przygotowaną także instrukcję obsługi, ponieważ to ona będzie twoim „nawigatorem” podczas montażu. To w instrukcji obsługi producent opisze każdy element oraz konieczny krok. Nie traktuj tego jako przykry obowiązek, a podstawową informację, która usprawni montaż. W instrukcji obsługi producenci umieszczają specjalny szablon, dzięki któremu łatwiej wywiercisz otwory we froncie. Większość zmywarek ma też na wyposażeniu specjalny stelaż do montażu frontu. Uwaga! W zasadzie każdy z producentów ma swój własny system montowania panelu, z którym należy się dokładnie zapoznać.


Rada: przed montażem należy urządzenie wypoziomować oraz ustawić mechanizm zamykania drzwi, tak by nie unosił zbytnio drzwi w górę (w dużej mierze zależy to do ciężaru panelu). Warto sprawdzić także, czy zmywarka działa prawidłowo. Łatwiej będzie wyeliminować ewentualną usterkę bez zamontowanego frontu na drzwiach.


Instrukcja obsługi podstawą. Najważniejsze kroki


Nie bez znaczenia, wielokrotnie powtarzamy konieczność korzystania podczas montażu z instrukcji obsługi. Każdy ze sprzętów jest inny, każda ze zmywarek ma także inny rozstaw mocowań, czy specjalne haczyki. Warto więc przed wkręcaniem frontu sprawdzić, co i jak rekomenduje sam producent. Jak zamontować front do zmywarki? Od czego zacząć? Zajrzyjmy do najpopularniejszych modeli i ich instrukcji, w których znajdziemy kilka najważniejszych kroków. Ważne, aby zrobić to precyzyjnie, bowiem front, jako element dodatkowy, niebędący elementem zmywarki, może przysporzyć późniejszych kłopotów, za które odpowiada sam klient. Ważne więc, aby każdy krok montażu został przeanalizowany pod kątem zaleceń producenta. W przeciwnym razie może dojść do nierównego, odstającego montażu, ze szczelinami i ruchomymi śrubami.


Kolejne kroki – jak zamontować front do zmywarki?


Na początku usuń listwę/cokół meblowy. Następnie wsuń zmywarkę w obszar, gdzie będzie stała lub w miejsce wcześniejszej szafki kuchennej. Jeśli trzeba, zdejmij jej blat, aby się zmieściła. Następnie podłącz prąd, odpływ i zawór wody oraz wypoziomuj urządzenie. Aby zmywarka dobrze przylegała do blatu, należy przykręcić dwa uchwyty mocujące zmywarkę z przodu w narożnikach. Następnie przygotuj front meblowy. Używając wcześniej wspomnianego szablonu – nawierć otwory. Wystarczy przyłożyć instrukcję do szafki i w zaznaczonych przez producenta miejscach, wywiercić dziury. 


Przywierć też specjalne zaczepy oraz uchwyt zmywarki, jeśli tego potrzebujesz. Następnie przymocuj je tak, aby front idealnie pasował do zmywarki. Po zamontowaniu frontu, należy go przytwierdzić do drzwi zmywarki na stałe, za pomocą kilku wkrętów. Instrukcja obsługi wskaże też, gdzie dokładnie powinno być mocowanie szafki i gdzie ustawić choćby wsporniki i rolki (jeśli są), do przesuwania drzwi po urządzeniu, podczas jego otwierania. Na koniec, warto sprawdzić, czy drzwi przymocowane są w sposób solidny. Nie mogą się ruszać, ani trząść podczas zamykania. Pamiętaj, że im niedokładniejsza instalacja, tym większa szansa na rezonans dźwięku i wzmożony hałas. Na koniec zamontuj ponownie listwę maskującą mebli, aby ukryć sprzęt i zwiększyć jednolity efekt mebli.


Różne formy otwierania drzwi zmywarki


Jeśli kochasz minimalizm, ukrycie wszelkich sprzętów oraz zmniejszenie elementów wystających, z pewnością zainteresuje Cię zmywarka otwierana poprzez przyciśnięcie frontu. W praktyce, przyciśnięcie frontu w górnej części, uruchamia mechanizm otwierania i zmywarka uchyla się. Podobnie jest, gdy chcemy tę zmywarkę zamknąć. Oprócz tego, na rynku są dostępne modele, które w sposób innowacyjny otwierają zmywarkę poprzez delikatne puknięcie we front zmywarki. Możesz też wybrać w pełni zintegrowaną zmywarkę i do frontu dokręcić uchwyt. Najbardziej innowacyjną formą, są zmywarki sensorowe, które automatycznie otworzą się po delikatnym dotknięciu panelu lub frontu. Wiesz już, jaką zmywarkę wybrać i jak zamontować front do zmywarki, zatem do dzieła. Jeśli masz jednak pytania, Twoje wszelkie wątpliwości rozwieją nas doradcy, którzy czekają na kontakt.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert