Poradniki Eksperta

Lekki rower trekkingowy damski – ranking [TOP10]

 2023-06-20


Moda na rower powraca. Chęć na ruch na świeżym powietrzu nasila się szczególnie na wiosnę, kiedy pojawią się pierwsze cieplejsze dni i dzień staje się dłuższy. Na rower wówczas ruszają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Cześć z nich podchodzi do tematu bardziej sportowo, wybierając rowery szosowe lub górskie i mocno na nich trenują poprawiając swoją kondycję, a także przygotowując się do zawodów. Inni rozpoczynają dłuższe wycieczki krajoznawcze. Dawniej rowery damskie występowały tylko w wersji miejskiej lub trekkingowej, zaś inne modele były dostępne przeważnie dla mężczyzn. Dzisiaj praktycznie każdy rodzaj roweru znajdziemy w wersji damskiej. Pomimo takich możliwości w dalszym ciągu wśród kobiet najpopularniejszy jest rower miejski lub trekkingowy. Jaki wobec tego będzie najlepszy lekki rower trekkingowy damski? Ranking pomorze w wyborze interesującego jednośladu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Rower trekkingowy damski – ranking

Rower trekkingowy to kwintesencja prawdziwego roweru. Jego wyposażenie jest kompletne. Ponieważ nie jest to rower nastawiony na osiągi, a możliwość przejechania możliwie najdłuższej trasy w każdych możliwych warunkach drogowych i pogodowych, posiada wszystko w co może być wyposażony rower. Na deszczową pogodę błotnik, na późne wieczorne powroty oświetlenie i zasilające je dynamo.


Znajdziemy tu również bagażniki – do zamontowania z tyłu jak i z przodu. Rower trekkingowy porusza się na dużych 28-calowych kołach, wyposażonych w dość wąskie opony z delikatnym bieżnikiem pośrodku i agresywniejszym po bokach. Gładki bieżnik na środku opony stawia małe opory podczas jazdy po utwardzonych nawierzchniach, a zatem dość szybkie przemieszczanie się. Z kolei gdy zajdzie potrzeba przejechania przez lekki teren, taki jak leśne ścieżki czy polne drogi, jazdę umożliwią właśnie agresywniejsze boki opony, które pozwolą w miarę sprawnie przejechać w piaszczystym terenie.


Rower trekkingowy to również odpowiednia rama zapewniająca dość komfortową jazdę. Nie jest ona tak komfortowa, jak w rowerze miejskim, czyli mocno wyprostowana, ponieważ rowerzysta przebywający długie dystanse musi walczyć też z oporami powietrza. W przypadku roweru trekkingowego mamy do czynienia z czymś pośrednim – czyli lekko pochyloną sylwetkę, dającą dość opływową pozycję. Jest ona jednak na tyle wyprostowana, aby można było bez bólu pleców przejechać długie dystanse.

Rower trekkingowy dla kobiety

Jaki będzie najlepszy lekki rower trekkingowy damski? Ranking przedstawia kilka modeli, wśród których każda kobieta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Rowery trekkingowe mają oczywiście opuszczaną górną rurę ramy. Umożliwia to wsiadanie na rower bez przekładania nogi wysoko nad siodełkiem, co mogłoby być kłopotliwe w przypadku kobiet jeżdżących w sukienkach lub spódnicach.


Rower trekkingowy bardzo często bowiem służy nie tylko do długich wypraw, ale jest też wyśmienitym, codziennym środkiem lokomocji. Idealnie nadaje się na dojazdy do pracy lub szkoły. Umożliwia również zamontowanie dodatkowego fotelika do przewozu dzieci. Można też wyposażyć go w sakwy, w które możemy spakować zakupy. Taki rower to dobra alternatywa dla komunikacji miejskiej.

Osprzęt w rowerze trekkingowym

Również osprzęt w rowerze trekkingowym jest dość charakterystyczny. Jego napęd pozwala na odpowiednie dopasowanie przełożeń, tak aby rower mógł przejechać w trudny teren, jak i szybko przemieszczać się po utwardzonych drogach. Osprzęt rowerów trekkingowych wywodzi się z osprzętu dla rowerów górskich. Różnica polega na zastosowaniu korb z większymi zębatkami do sprawniejszego poruszania się po utwardzonych drogach. Z przodu największa zębatka korby może mieć 48 zębów i właśnie tyle powinien mieć również lekki rower trekkingowy damski. Ranking przedstawia w zdecydowanej większości rowery właśnie z tego typu napędem.


Poza odpowiednim napędem rower powinien mieć odpowiedni mocne hamulce. Chociaż kobiety są lżejsze, a ich rowery ważą porównywalnie do rowerów męskich, to mimo wszystko powinny posiadać dobre hamulce. Jednym z powodów jest większa waga roweru, gdy zostanie mocno obciążony sakwami do dłuższej wyprawy – wówczas jego waga znacznie wzrasta. Najlepiej sprawdzą się w takich przypadkach hamulce tarczowe. Dodatkową ich zaletą jest skuteczne hamowanie również w złych warunkach pogodowych. Głównie chodzi o deszcz, podczas którego hamulce szczękowe lub typu V-brake dużo słabiej hamują. Rower trekkingowy musi dać radę w każdych warunkach.

Komfort jazdy

Dla podniesienia komfortu i polepszenia prowadzenia, gdy zjedziemy w teren, nie powinno zabraknąć również amortyzatora przedniego koła. Komfort na nierównych nawierzchniach podniesie również amortyzowana sztyca oraz odpowiednio dobrane dla kobiet siodło. Jeszcze lepszy komfort uzyskamy, gdy będzie ono posiadało wkładkę żelową, która pochłonie wszystkie mikrodrgania.


Możemy więc uznać, że odpowiednią propozycją jednośladu dla kobiet jest właśnie lekki rower trekkingowy damski. Ranking prezentuje rowery w różnym zakresie cenowym. Wśród nich wybierzemy rower z niską, dedykowaną dla kobiet ramą, dobrym napędem i wyposażeniem, które sprawdzi się podczas długich podróży, krótkich weekendowych wypraw jak i dojazdów do pracy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756