Poradniki Eksperta

Suszarka, która nie niszczy włosów – jaką wybrać?


Suszarka do włosów to urządzenie, z którego zwykle korzystamy przynajmniej kilka razy w tygodniu. Zgodnie z powszechnym przeświadczeniem, suszenie włosów niestety może im szkodzić, jednak kiedy się spieszymy, to po prostu nie mamy innego wyjścia – musimy skorzystać z suszarki. Pozostaje więc wybrać takie urządzenie, które szkodliwe skutki suszenia ograniczy do minimum – a nawet przyczyni się do ich wzmocnienia i zdrowego wyglądu. Pojawiają się więc pytania: czy istnieje suszarka, która nie niszczy włosów i czym się kierować przy wyborze urządzenia, które zadba o naszą fryzurę?suszarka która nie niszczy włosów


Czy suszenie niszczy włosy?


Na wstępie wyjaśnijmy jedno z zagadnień, które często nurtuje użytkowniczki i użytkowników suszarek: czy suszarka niszczy włosy ? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Po pierwsze, wiele zależy m.in. od techniki suszenia, a także od wybranego sprzętu i dostępnych w nim rozwiązań. Po drugie: samo wysuszenie włosów, w niektórych wypadkach jest dużo lepsze, niż pozostawienie ich mokrych – na przykład przed pójściem spać.


Mówiąc o technice suszenia, mamy na myśli wszystko to, co robimy od momentu umycia głowy, do chwili uzyskania przez włosy suchości, czyli np. narażamy włosy na tarcie ręcznikiem, co plącze je, otwiera łuski i sprawia, że włosy się łamią. Innym przykładem złego traktowania włosów jest suszenie ich na najwyższej temperaturze, z bardzo bliskiej odległości. Wreszcie może to być unikanie kosmetyków termoochronnych, przedłużającą się stylizację, skoncentrowaną na tych samych pasmach, czy też nierównomierne rozprowadzanie ciepła przez urządzenie (i to chyba główne „przewinienie”, jakie możemy przypisać urządzeniu).


Jeśli natomiast chodzi o spanie z mokrymi włosami, to może to być dla nich jeszcze gorsze, niż szybkie wysuszenie. Mokre włosy są najbardziej podatne na uszkodzenia, a tarcie o poduszkę przez kilka godzin, które im w takich sytuacjach fundujemy, z pewnością im nie służy.


Sprawdź również: Jak dbać o włosy?


Suszarki do włosów w naszej ofercie:


Suszarka, która nie niszczy włosów: jakie powinna mieć cechy?


Zatem wiemy, że to nie sama suszarka niszczy włosy, a nieprawidłowa technika suszenia. Jednak suszarka suszarce nie równa – istnieją bowiem takie modele, które nie tylko wysuszą włosy, ale też nadadzą im blask i zdrowy wygląd. Czym powinna odznaczać się taka suszarka, która nie niszczy włosów, a wręcz je pielęgnuje? Oto najważniejsze funkcje takiego sprzętu.


Regulacja temperatury oraz funkcja chłodnego nawiewu, to obecnie już standard w suszarkach, nawet z niższych półek cenowych. Chłodny nawiew, pozwala domknąć łuskę włosa. Owianie fryzury pod koniec suszenia czy stylizacji, nie tylko nadaje włosom blasku, ale też utrwala fryzurę. Domknięcie łuski sprawia, że pasma lśnią, wyglądają zdrowo i są bardziej odporne na uszkodzenia. Można powiedzieć, że suszarka z chłodnym nawiewem i kilkustopniową regulacją temperatury, to absolutne minimum, by suszenie było łagodniejsze dla włosów.


Drugą cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest jonizacja. Jest to rozwiązanie coraz popularniejsze i spotykane już w suszarkach ze średniej półki cenowej. Pielęgnacja jonowa pomaga domykać łuskę włosa, ale przede wszystkim sprawia, że włosy nie elektryzują się i nie puszą. Fryzura lepiej się układa i nie ma nieprzyjemnego efektu, klejenia się włosów do twarzy. To ważne szczególnie jesienią i zimą – wtedy najczęściej mamy problem z elektryzującymi się włosami. Wszystko przez ciepło kaloryferów, wysuszone powietrze i nakrycia głowy.


Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, jakie spotykane są w suszarkach do włosów, jest zastosowanie specjalnych powłok, umieszczanych np. na kratce wylotowej suszarki. Może to być też zastosowanie elementów ceramiki w budowie urządzenia. Obecnie spotkać możemy suszarki z powłoką keratynową, ceramiczną, turmalinową – i nie tylko. W powłoce tej zamknięte są różne substancje, które korzystnie wpływają na nasze włosy. Może to być na przykład keratyna. Mikroodżywki są uwalniane z powłoki wraz z temperaturą i przekazywane włosom, wpływając na ich blask i zdrowy wygląd. Tego typu technologie, nie tylko chronią włosy, ale też wspierają ich odbudowę.


Wielu producentów stawia na ceramiczne elementy suszarek ze względu na ich właściwości, związane z przewodzeniem ciepła. Ceramika nagrzewa się równomiernie, dlatego na przykład podczas stylizacji lokówką mamy pewność, że jest ona równomiernie nagrzana i kiedy w jednym miejscu będzie niedostatek ciepła – w innym włosy po prostu przypalą się.


Ostatnim rozwiązaniem, które znajdziemy w dobrych suszarkach do włosów, jest czujnik wilgotności włosa, który na bieżąco kontroluje proces suszenia i dobiera optymalną temperaturę. Podobnie jest z czujnikiem temperatury, który dobiera parametry suszenia, do temperatury otoczenia.


Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując suszarkę, która nie niszczy włosów?


Powyżej omówiliśmy kilka najistotniejszych rozwiązań, które decydują o korzystnym działaniu suszarki na włosy. Jednak dobre urządzenie, powinno mieć także kilka innych cech, dzięki którym użytkowanie będzie bezpieczne i komfortowe.


Od suszarki oczekujemy zwykle, że będzie lekka i poręczna. Choć wiele, najbardziej zaawansowanych modeli ma dość słuszną wagę (na co wpływ ma m.in. wydajny silnik), to zdecydowanie znajdziemy wśród nich te lżejsze, jak i cięższe. Kupując urządzenie, warto wziąć je do ręki i sprawdzić, czy dobrze leży w dłoni oraz czy nie jest dla nas zbyt ciężkie. Warto zwrócić uwagę także na długość przewodu oraz jego mocowanie. To obrotowe zdecydowanie ułatwia korzystanie z suszarki, bowiem nie ma nic tak denerwującego w trakcie suszenia, jak nieustannie plączący się i skręcający przewód. Ponadto, jego odpowiednia długość, ułatwi nam manipulowanie urządzeniem. Przydatnym rozwiązaniem jest wyświetlacz, który umożliwia kontrolowanie temperatury i pozostałych parametrów pracy.


Na koniec, kilka słów o akcesoriach. Te z pewnością przydadzą się każdej osobie, która lubi poeksperymentować z fryzurą. Koncentrator, dyfuzor, czy prosty grzebień – w zależności od modelu suszarki, w zestawie znajdziemy mniej bądź więcej akcesoriów. Jednak jeśli chcesz po prostu suszyć i potrzebna Ci jest suszarka, która nie niszczy włosów, to być może akcesoria dodatkowe, nie mają tak dużego znaczenia.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756