Poradniki Eksperta

Energooszczędny piekarnik do zabudowy - ranking [TOP10]

 2023-03-21 

Jest jednym z ważniejszych urządzeń w każdym domu. To, że należy do zabudowy, świadczy o sposobie zagospodarowania przestrzeni. Pewne jest natomiast, że powinien to być energooszczędny piekarnik do zabudowy. Oczywiście energooszczędny piekarnik do zabudowy to taki, który jest w klasie energetycznej (według nowych zarządzeń) od A do G, przy czym litera A świadczy o najbardziej ekonomicznym urządzeniu. Na etykiecie znajdą się też wymiary piekarnika, jego pojemność oraz zużycie energii elektrycznej. Litery stosowane są przy oznakowaniu wszystkich rodzajów piekarników. Trzeba wiedzieć, że zużycie energii zależy także od stosowanego w danym momencie programu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Modele gazowe do zabudowy

Należy wziąć pod uwagę to, że piekarniki gazowe muszą stać w tym miejscu, w którym przebiega instalacja gazowa i jest to wymóg niezbędny. Rurek gazowych, którymi doprowadzany jest gaz, nie wolno bowiem niczym zakrywać, więc muszą być widoczne (najlepiej, jeśli są w kolorze żółtym), a nie każdy to lubi. Dlatego też, w grupie piekarników do zabudowy, tych modeli jest najmniej. Wprawdzie w przypadku piekarnika zasilanego gazem spada zużycie prądu, ale rośnie pobór gazu. Wybór zależy więc od kupującego, chociaż trzeba pamiętać, że te modele są „uboższe” niż elektryczne.

Modele elektryczne do zabudowy

Na pewno są lepiej wyposażone, niż gazowe. Jednak w przypadku, gdy szukamy energooszczędnego piekarnika do zabudowy, to trzeba wiedzieć, że te modele będą pobierały energię elektryczną, a zależnie od modelu, ich moc przyłączeniowa (bardzo ważny parametr) wynosi od 1,5 (piekarniki o małej mocy) do nawet ponad 3,5 kW (kilowatogodziny). Łatwiej je jednak ustawić w ciągu, bo mogą stać wszędzie, jeśli tylko mają odpowiednie wymiary.

Wymiary piekarników do zabudowy

Jeśli mowa o wymiarach piekarników do zabudowy, to ten parametr ma znaczenie, gdyż piekarnik musi pasować do miejsca, w które go wstawimy. Standardowe mają ok. 60 cm szerokości, tyle samo wysokości oraz głębokości. Kompaktowe mogą być niższe i mieć nawet 45 cm wysokości, przy czym bywają i takie z szerokością 45 cm. Występują także większe, w których szerokość osiąga nawet 90 cm przy wysokości kompaktowej 45-50 cm.


Pojemność piekarników do zabudowy może się ona wahać i wynosić od 49 do ponad 73 l (i więcej), a będzie związana z wymiarami piekarnika. Mały piekarnik będzie miał odpowiednio mniejszą pojemność, a nie każdy piecze indyka w całości, więc warto zastanowić się nad oszczędnością miejsca.

Funkcje elektrycznych piekarników do zabudowy

Są w zasadzie takie same, jak tych wolno stojących, połączonych z płytą grzewczą. Większość urządzeń ma zatem: grzałkę górną i dolną (tryb konwencjonalny), termoobieg (ogrzewanie piekarnika w sposób wymuszony za pomocą termowentylatora umiejscowionego zwykle na tylnej ściance piekarnika, w jej centralnym punkcie, co w sposób równomierny otacza potrawę ciepłem) oraz grill/opiekacz, a niektóre także wyposażone są w rożen obrotowy. To tylko te podstawowe, ale mogą być też funkcje łączone albo działające w pojedynkę. Urządzenia są ponadto wyposażone w tzw. szybki nagrzew (działa np. opiekacz z termoobiegiem). Może też wystąpić wentylator z opiekaczem i grzałką górną.


Z funkcji pojedynczych godne uwagi jest to, że może działać włączenie tylko grzałki dolnej albo tylko górnej. Nie ma jednak przeszkód we włączeniu wentylatora z obiema grzałkami. Niektóre piekarniki wyposażone są w tzw. termosondę, którą wkłada się w mięso przed pieczeniem. Pokazuje ona jaka temperatura jest wewnątrz mięsa, co świadczy o tym, czy jest ono już upieczone. Kiedyś tradycyjne modele mierzyły temperaturę tylko w środku mięsa, a dziś po osiągnięciu pożądanej wartości wyłączają grzanie, informują użytkownika o zakończeniu procesu, zaś te najnowocześniejsze, mierzą temperaturę nawet w czterech różnych miejscach potrawy i dostosowują do niej parametry pieczenia. Wiele modeli stosuje nawet czujniki, które mierzą ilość oparów w powietrzu. Dzięki temu, monitorują one poziom wilgoci w komorze, co pomaga chronić potrawę przed jej nadmiernym wysuszeniem.


Warto dodać, że często zastosowane w piekarnikach wentylatory są tak skonstruowane, żeby minimalizować pobory energii. Oczywiście niektóre urządzenia mają specjalną funkcją rozmrażania. Ważne też jest światło w komorze oraz sygnał dźwiękowy zakończenia pracy piekarnika. Trzeba dodać, iż niektóre modele mogą być wyposażone w jeszcze inne funkcje producentów, zależne od danej marki. Każda z funkcji pobiera w zasadzie inną ilość energii elektrycznej, nawet tylko oświetlenie komory.

Sterowanie

Wiąże się ono z ustawianiem wysokości temperatury, a nierzadko także wspomnianych funkcji piekarników. Mogą być to pokrętła (często chowane, by nie wystawały np. z ciągu kuchennego), z zaznaczoną wysokością temperatury oraz innymi konkretnymi funkcjami. Sterować piekarnikami można także dotykowo, a urządzenie będzie wyświetlało zarówno temperaturę, jak i datę na dużym wyświetlaczu. Są i takie modele, które pozwalają na ustawienie czasu pracy, a robi się to zwykle przez dotyk. 


W sprzedaży są także modele, które w sposób automatyczny dobierają temperaturę, a nawet proces technologiczny, potrzebny do przyrządzenia dania. Są one zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie.

Obsługa piekarnika

Dosyć istotne jest także wewnętrzne wyposażenie urządzenia. Trzeba bowiem do niego wstawiać naczynia z zawartością, a często wcale nie lekkie. Najlepsze są w tym przypadku prowadnice drabinkowe (wsuwa się w nie blachy na różnych poziomach: np. czterech, czy pięciu) oraz tzw. teleskopowe, które bardzo łatwo się wysuwają i wsuwają z powrotem. To bardzo ułatwia pracę osobie obsługującej. Istotny jest tu również sposób otwierania piekarnika. Większość drzwiczek jest uchylna (z góry na dół), a niektóre modele potrafią otwierać się do samego dołu, co sprzyja wyjmowaniu blach, znajdujących się najniżej. Można także spotkać drzwiczki otwierane klasycznie oraz na zasadzie „windy”.


Energooszczędny piekarnik do zabudowy można czyścić parą – wystarczy wstawić naczynie z wodą, włączyć piekarnik ustawiając temperaturę przynajmniej na 100 st. C, a potem wytrzeć wnętrze szmatką. Często jest wręcz zaznaczone w instrukcji, że nie wolno stosować rysujących szmatek, gąbek albo druciaków, ani tym bardziej preparatów czynnych powierzchniowo, bo można uszkodzić nimi emalię. 


Są piekarniki z tzw. pyrolizą (ten sposób potrzebuje wysokiej temperatury), przy włączeniu której tłuszcz zamienia się w pył. Później wystarczy go tylko zmieść szczotką. Podobnie jest z wkładami katalitycznymi (nie trzeba ich wymieniać) montowanymi na bokach piekarnika, których zadaniem jest pozbywanie się drobnych zanieczyszczeń w piekarniku. Wiele modeli pokrytych jest wewnątrz specjalną emalią (godne uwagi), którą łatwo jest umyć i zwykle określa się ją jako łatwoczyszcząca. Warto to wiedzieć, żeby nie zniszczyć urządzenia, a to wcale nie jest trudne.


Jeśli chcemy mieć najlepszy piekarnik do zabudowy, musimy odpowiednio z nim postępować. Najlepsze informacje dotyczące danego modelu znajdują się w instrukcji, którą dostaje kupujący. Każde urządzenie ma swoje tajniki, które warto poznać, gdyż mogą one dotyczyć pielęgnacji, ale także montażu urządzenia. To właśnie z instrukcji można się dowiedzieć, co zrobić, aby dany model pobierał możliwie mało energii elektrycznej. 


Niektóre urządzenia mają w instrukcji dodatkowo podane parametry, dotyczące temperatury pieczenia i smażenia określonych potraw.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756