Poradniki Eksperta

Jak wyczyścić żelazko? Skuteczne sposoby

Niekiedy wystarczy jedynie chwila nieuwagi, aby przypalić powierzchnię żelazka. Czasem jednak na pojawienie się na niej nieestetycznych, brudzących ubrania śladów pracujemy przez dłuższy czas. Czym wyczyścić przypalone żelazko w zależności od jego powierzchni? Jak zapobiec przypaleniu jego powłoki? Dowiedz się, jak wyczyścić przypalone żelazko!


jak wyczyścić żelazko


Jak wyczyścić przypalone żelazko – sprawdzone sposoby


Jednym z najpopularniejszych, a przy tym sprawdzonych sposobów na to, jak wyczyścić żelazko, jest staranne przetarcie jego powierzchni miękką szmatką mocno nasączoną octem. Ściereczką należy dokładnie wytrzeć przypalone miejsce, aż do momentu, w którym ślad zniknie. Ocet można zastąpić także rozpuszczonym w letniej wodzie kwaskiem cytrynowym, a w przypadku niektórych typów żelazek także z łyżeczką sody oczyszczonej. Do domowych sposobów na to, jak wyczyścić przypalone żelazko z wyjątkowo uporczywymi śladami, należy też rozpuszczenie octu z solą w proporcjach pół na pół. Do innych skutecznych metod z pewnością należeć będzie również skorzystanie ze specjalnych preparatów.


Warto również pamiętać, by przed wykorzystaniem którejkolwiek z metod na to, jak wyczyścić żelazko, należy odłączyć urządzenie od prądu i dokładnie wystudzić. Zaniechanie tego może skutkować nie tylko bolesnym oparzeniem, lecz także brakiem skuteczności tych technik. Niektórzy twierdzą, że lekkie podgrzanie żelazka natartego octem czy sodą usprawni proces usuwania zabrudzenia, jednak już przy odrobinie nieuwagi można zniweczyć cały wysiłek.


Niekiedy sposoby na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, mogą nie sprawdzić się w pełni w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc. W takiej sytuacji wystarczy jednak sięgnąć po patyczek kosmetyczny i wetrzeć nim wybrany preparat w pozostałe plamy. Pamiętaj również, aby nie zwlekać z czyszczeniem żelazka. Im dłużej spalenizna pozostanie na jego powierzchni, tym trudniej będzie ją zmyć.


Sprawdź żelazka w naszej ofercie


Przypalone żelazko – czy każdy rodzaj stopki czyści się tak samo?

 

Sposoby na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, często będą też różnić się w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest jego powierzchnia. Stosując niewłaściwą technikę bardzo łatwo można uszkodzić urządzenie. Metody na to, jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne lub teflonowe, powinny zakładać użycie bardzo delikatnych środków.


Z domowych sposobów dobrze sprawdzi się przetarcie go octem lub kwaskiem cytrynowym. Można to zrobić za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki, zawsze należy jednak unikać używania jej szorstkiej strony. Aby wyczyścić skutecznie przypalone żelazko teflonowe czy ceramiczne nie należy natomiast stosować sody oczyszczonej, na którą powłoki te mogą źle zareagować. W ich przypadku nie należy również używać wszelkich produktów ścierających, np. soli, czy wybielających, np. mleczek do czyszczenia. Mogą one bowiem uszkodzić delikatną, skłonną do zarysowań powłokę. 


Jeżeli, mimo stosowanych metod na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, nieestetyczna plama w dalszym ciągu jest widoczna, należy sięgnąć po profesjonalne preparaty przeznaczone do tego typu urządzeń. Ścieranie zabrudzeń może być natomiast skutecznym sposobem na to, jak wyczyścić żelazko z powłoką stalową. Można bez obaw umyć je np. roztworem sody oczyszczonej lub soli. Dobrym sposobem na przypalone żelazko o powłoce stalowej jest także rozsypanie soli na czarno-białej gazecie i „prasowanie” jej na zimno do osiągnięcia pożądanego efektu. W przypadku mocniejszych zabrudzeń najlepiej będzie sięgnąć po profesjonalne preparaty. Niezależnie od typu urządzenia, sposobem na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, nigdy nie powinno być zeskrobywanie zabrudzeń ostrym narzędziem. Nawet w przypadku bardziej odpornej powłoki stalowej prawdopodobnie skończy się to w najlepszym przypadku porysowaniem, a w najgorszym poważnym uszkodzeniem sprzętu. 


Warto pamiętać również, że chociaż domowe środki mogą sprawdzić się w przypadku mniejszych zabrudzeń, najlepszym sposobem na to, jak wyczyścić mocno przypalone żelazko, zawsze będzie użycie specjalnych środków przeznaczonych do tego celu.


jak wyczyścić żelazko


Przypalone żelazko – jak uniknąć problemu?

 

Choć powyższe sposoby na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, zazwyczaj okazują się skuteczne, zawsze najlepszą metodą dbania o sprzęt będzie zapobieganie powstawaniu nieestetycznych, ciemnych śladów. Wiele osób zapomina choćby o częstym odkamienianiu żelazka. Do tego celu można użyć przeznaczonych do niego, profesjonalnych środków, bądź zastosować domową metodę wody z octem. Roztwór octu należy wlać do pojemnika na wodę i całkowicie go odparować, a następnie powtórzyć czynność z użyciem czystej wody. Nigdy nie należy używać żelazka przed całkowitym odparowaniem octu.Aby nie musieć zastanawiać się, czym można wyczyścić przypalone żelazko, warto rozważyć zastosowanie specjalnych nakładek na to urządzenie. Trzeba tylko pamiętać o ich regularnym praniu. Nigdy nie należy także zastawiać żelazka skierowanego rozgrzaną stopką do deski. Spowoduje to nie tylko przypalenie jego podstawy, lecz także pokrowca na deskę do prasowania, czy nawet samej deski. Wystarczy tylko chwila nieuwagi. Sposoby na to, jak wyczyścić przypalone żelazko prawdopodobnie okażą się też zbędne przy uważnym prasowaniu. Zawsze należy dobierać temperaturę do typu materiału, a także unikać prasowania nadruków, co prawdopodobnie skończy się nie tylko przypaleniem żelazka, lecz także ubrania. Nie wolno również próbować usunąć większych plam poprzez prasowanie. Jest to metoda nie tylko nieskuteczna, lecz również szkodliwa dla powłoki prasującej urządzenia.


Alternatywne sposoby prasowania bez możliwości przypalenia żelazka


Osoby, którym często zdarza się zastanawiać, czym czyścić przypalone żelazko, mogą też rozważyć zakup innych urządzeń. Jedną z możliwości jest generator pary, urządzenie działające na zasadzie bardzo podobnej. Wygładza ono ubrania za pomocą gorącej pary, dzięki czemu nie ma możliwości przypalenia sprzętu, ubrania czy deski do prasowania. Wadami generatora są jednak jego wielkość, ciężar oraz głośna praca, choć z tym ostatnim producenci radzą sobie coraz lepiej. Urządzenie to jest również droższe od zwykłego żelazka.


Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z parownicy do ubrań. Będzie ono korzystne szczególnie dla osób często podróżujących, wystarczy tylko wybrać niewielki, poręczny model. Parownica nie tylko nie wymaga stosowania metod na to, jak wyczyścić przypalone żelazko czy regularnego odkamieniania. Pozwala ona nawet zrezygnować z deski do prasowania. Ubrania można prasować w pionie, nawet pozostawiając je na wieszaku. Odpowiedź na pytanie, co na przypalone żelazko sprawdzi się najlepiej, zależeć będzie od materiału, z jakiego wykonana jest jego powłoka prasująca. Nie można jednak zapominać, że żadna metoda, nie jest perfekcyjna. O urządzenie należy dbać, a sposoby jego czyszczenia zachować wyłącznie na sytuacje awaryjne.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756