Poradniki Eksperta

Dlaczego kosiarka nie odpala?

Nawet pomimo regularnego serwisowania i czyszczenia maszyny, zdarzają się sytuacje, że kosiarka nie odpala. Silnik spalinowy jest dosyć skomplikowanym urządzeniem, dlatego mogą mu się zdarzać awarie. Z naszego poradnika dowiesz się, co zrobić, gdy będziesz miał problem z rozruchem kosiarki. Pamiętaj, aby wszelkie prace serwisowe w kosiarce spalinowej wykonywać po odłączeniu przewodu świecy zapłonowej. Zapobiegnie to przypadkowemu rozruchowi maszyny.


Dlaczego kosiarka nie odpala


Kosiarka nie odpala – co zrobić?


Przyczyny tego, że kosiarka nie odpala bywają różne, jednak sprawdzenie stanu urządzenia, powinniśmy zacząć od podstawowych rzeczy. Przede wszystkim, zanim zaczniesz pracę skontroluj poziom paliwa, bo być może nie zostało go za wiele po ostatnim koszeniu i po prostu należy go dolać do zbiornika. Kolejnym krokiem powinna być kontrola świecy zapłonowej. Przede wszystkim, zwróć uwagę czy kapturek na świecy jest dobrze zamocowany, gdyż być może poluzował się od ostatniego czasu i po prostu trzeba poprawić jego pozycję. Przy okazji sprawdź także, czy świeca jest dobrze przykręcona. Warto również skontrolować stan filtra powietrza i wymienić go lub oczyścić jeśli akurat nie masz pod ręką nowego. Filtr powietrza można czyścić np. odkurzaczem lub sprężonym powietrzem, jednak niezależnie od metody zachowaj ostrożność, aby go nie uszkodzić. Większość producentów zaleca, żeby filtr wymieniać co ok. 25 godzin roboczych lub raz w sezonie. Przed rozpoczęciem koszenia, warto także skontrolować poziom oleju. Jeśli jest zbyt niski, uruchomienie silnika może grozić jego uszkodzeniem. Dlatego w razie potrzeby, uzupełnij olej w kosiarce.


Po wykonaniu tych czynności ustaw kosiarkę na równym podłożu, włącz ssanie lub podpompuj paliwo primerem i pociągnij za linkę rozrusznika. Jeśli maszyna nie uległa poważniejszej awarii, to silnik powinien zacząć prace, a Ty możesz się wziąć za koszenie. Co zrobić jeśli kosiarka nie odpala w dalszym ciągu? W takiej sytuacji nie obejdzie się bez ubrudzenia rąk i paru napraw mechanicznych. Należy bowiem sprawdzić stan układu paliwa i zapłonowego.


Kosiarki w naszej ofercie:Jak naprawić kosiarkę, która nie odpala?


Na samym wstępie powinieneś zdjąć fajkę ze świecy zapłonowej i ją odkręcić. Odpowiedni klucz znajdziesz w zestawie z kosiarką, a jeśli go zgubiłeś, możesz nabyć nowy klucz do świec zapłonowych w sklepie internetowym Media Expert. Przed odkręceniem oczyść okolice świecy zapłonowej, aby ewentualne nieczystości nie trafiły do wnętrza silnika. Po odkręceniu przyjrzyj się świecy. Bardzo prawdopodobne, że została zalana paliwem w cylindrze, które dostało się do niego podczas nieudanych prób rozruchu. W takim wypadku, świece należy oczyścić i osuszyć. Jeśli jeszcze nigdy jej nie wymieniałeś i jest pokryta nagarem oraz widać na niej zużycie, to należy kupić i zamontować nową świecę zapłonową. Korzystanie ze zużytej świecy zapłonowej objawia się właśnie problemami z uruchomieniem silnika, a także jego nierówną pracą lub brakiem mocy. Jeśli w trakcie pracy kosiarka zgasła i nie odpala, to często właśnie przyczyną jest zły stan świecy zapłonowej. Po wkręceniu nowej lub osuszonej świecy, ponownie spróbuj uruchomić kosiarkę.


Co zrobić, gdy kosiarka dalej nie odpala? Być może problemem jest zanieczyszczone paliwo. Przyczyną może być np. zbyt długie i niewłaściwe przechowywanie. Oprócz tego, w trakcie jego dolewania czy poprzez brudny filtr powietrza, do silnika mogą dostawać się różne zanieczyszczenia, np. piach lub resztki roślin. Na samym początku warto opróżnić zbiornik i ewentualnie napełnić go świeżym paliwem. Warto także sprawdzić stan gaźnika, który może być zatkany. Jego czyszczenie będzie wymagało więcej wysiłku, ale w sieci powinieneś znaleźć filmiki instruktażowe, które omawiają podstawowe czyszczenie i regulację gaźnika. Sprawdź także informacje zawarte w instrukcji obsługi. Zwróć również uwagę na stan filtra paliwa i wymień go, jeśli jest taka potrzeba.


Kosiarka nie odpala po zimie


Bardzo częstym przypadkiem jest, że kosiarka nie odpala po zimie, ewentualnie długim okresie nieużytkowania. Z problemem tym można poradzić sobie korzystając z opisywanych przez nas wcześniej metod. Przyczyna jednak zazwyczaj leży w niewłaściwym przygotowaniu maszyny do zakończenia sezonu. Oprócz gruntownego czyszczenia z resztek trawy, powinieneś opróżnić zbiornik paliwa. Przez okres zimowy benzyna bowiem będzie parować i wskutek tego np. zatykać gaźnik. Dlatego powinieneś zlać paliwo do kanistra oraz uruchomić kosiarkę, aby wypaliła pozostałe resztki.


Oprócz tego, możesz od razu wymienić olej na świeży. Gdy będzie on nagrzany po pracy silnika, będzie Ci go zdecydowanie łatwiej usunąć. Inne prace jakie warto wykonać przed zimą, to oczywiście kontrola noża czy świecy zapłonowej oraz filtra powietrza. Są to standardowe czynności serwisowe. Zdecydowanie jednak to właśnie pozostawione w zbiorniku paliwo, jest najczęstszą przyczyną tego, że kosiarka nie odpala po zimie.


Rozruch kosiarki


Powodem tego, że kosiarka nie odpala, może być oczywiście także układ rozruchowy. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest poradzenie sobie z linką rozruchową. Warto ją regularnie konserwować, np. smarując i sprawdzać jej stan. Uruchomienie może także utrudniać ostrze, które będzie blokowane przez trawę. Dlatego najlepiej odpalać kosiarkę na płaskiej powierzchni, np. na chodniku.


Coraz większą popularnością cieszą się również kosiarki spalinowe z rozruchem elektronicznym. Przykładem tego są modele z silnikami Briggs & Stratton z technologią InStart. Maszyny te wyposażone są w akumulator. Dlatego jeśli kosiarka nie odpala, to oprócz wykonania wcześniej wspominanych czynności, powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić naładowanie baterii.


Jak naprawić kosiarkę?


W naszym poradniku zamieściliśmy podstawowe sposoby na to, jak radzić sobie, gdy kosiarka nie odpala. Większość tych prac powinieneś móc wykonać samemu z niewielką pomocą instrukcji obsługi. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, po prostu skorzystaj z usług autoryzowanego serwisu producenta. W ramach gwarancji lub za niewielką opłatą, specjaliści sprawdzą dlaczego kosiarka nie odpala oraz wyeliminują ten problem.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756