Poradniki Eksperta

Ranking monitorów – najlepsze modele [TOP10]

 2023-07-12 

Poniższy ranking monitorów przyda Ci się, jeśli planujesz zakup nowego sprzętu do swojego zestawu komputerowego. Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu modeli, które doskonale sprawdzą się zarówno w biurze, jak i pokoju gracza. Zapraszamy do lektury najważniejszych wskazówek, które będą pomocne podczas zakupu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Ranking monitorów – najlepsze, dostępne modele

Przygotowaliśmy ten ranking monitorów do komputera, aby zakup był szybszy i prostszy. Nasi eksperci rekomendują aż dziesięć modeli, które doskonale sprawdzą się w użytku domowym, biurowym i gamingowym. Wybierając ten sprzęt do rankingu, kierowaliśmy się nie tylko ceną, ale również specyfikacją techniczną. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz ponad tysiąc różnych modeli monitorów, w różnych cenach.

Na co zwrócić uwagę kupując monitor do komputera?

Kiedy planujesz zakup monitora do komputera, warto poświęcić kilka dłuższych chwil, aby dokładnie zrozumieć, jak poszczególne elementy specyfikacji mogą wpływać na ogólne doświadczenie z użytkowania. W tym celu przedstawiamy poniżej najważniejsze cechy, które powinny być przez Ciebie rozważone i uwzględnione.


Przede wszystkim, wielkość ekranu ma fundamentalne znaczenie. To chyba najczęściej omawiany przez Klientów element. Podobnie jest także z telewizorami. Czasami jednak lepiej Ekran jest mierzony przekątną rozciągającą się między dwoma skrajnymi kątami. Długość tej linii podawana jest zawsze w calach. Większe ekrany mogą zapewnić bardziej angażujące i immersyjne doświadczenie, szczególnie w grach i oglądaniu filmów, ale też mogą być wygodne do pracy, pozwalając na otwarcie wielu okien obok siebie. Pamiętaj jednak, że do komfortowego korzystania z dużego monitora, będziesz potrzebować odpowiedniej przestrzeni na biurku i odpowiedniej odległości od ekranu. Zbyt duży monitor, który będzie umieszczony bezpośrednio przed Toba, może wymaga zbyt dużego zakresu ruchu szyją, co będzie bardzo męczące. Ponadto, taka sytuacja ma również zły wpływ na kondycję wzroku.


Kolejną, kluczową cechą jest rozdzielczość ekranu. Definiuje ona ilość pikseli wyświetlanych przez monitor. Zasada jest prosta. Im ich więcej, tym obraz jest bardziej szczegółowy i zwyczajnie lepiej oceniany. Rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli) jest standardem dla większości zastosowań, jednak rozdzielczości takie jak 4K (3840x2160 pikseli) lub nawet 8K (7680x4320 pikseli) mogą dostarczyć jeszcze lepszej jakości obrazu, choć wymagają także komputera wyposażonego w odpowiednie podzespoły. Monitory 4K są coraz chętniej wybierane, zaś modele 8K to nadal nowość, na którą nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Komfort użytkowania

Nie bez znaczenia jest także rodzaj matrycy. Ma on znaczny wpływ na jakość obrazu. Matryce typu IPS (In-Plane Switching) są znane z doskonałych, szerokich kątów widzenia i wiernego odwzorowania kolorów, co czyni je idealnym wyborem dla profesjonalistów zajmujących się grafiką. Matryce TN (Twisted Nematic) mają zazwyczaj krótszy czas reakcji i wyższe częstotliwości odświeżania, co może przynieść korzyści graczom. Mogą jednak oferować słabsze kąty widzenia i gorszą reprodukcję kolorów. Matryce VA (Vertical Alignment) są kompromisem pomiędzy IPS a TN, oferując lepsze kąty widzenia i odwzorowanie kolorów niż TN, ale gorsze niż IPS.


Teraz coś, co szczególnie powinno zainteresować graczy, ale także fanów kina. Częstotliwość odświeżania monitora, mierzona w hercach (Hz), definiuje, jak często obraz na ekranie jest aktualizowany. Standardem jest 60 herców, ale monitory z wyższą częstotliwością odświeżania, mogą zapewnić płynniejsze i bardziej responsywne doświadczenie, szczególnie w dynamicznych grach. Polecamy więc szczególne zainteresowanie się monitorami gamingowymi, które osiągają co najmniej 120 herców. 


Nie bez znaczenia jest również czas reakcji matrycy. To parametr, który upływa od momentu, gdy piksel na matrycy zmienia swój kolor z jednego na drugi. Mierzy się go w milisekundach (ms), a im krótszy ostateczny będzie wynik, tym lepiej. Krótki czas reakcji pomaga zminimalizować efekt „smużenia” obrazu, szczególnie podczas szybkich scen w grach lub filmach. Monitory przeznaczone dla graczy często mają czas reakcji nawet poniżej 1 milisekundy, natomiast monitory przeznaczone na przykład do pracy biurowej, mogą mieć czas reakcji na poziomie kilkukrotnie wyższym.

Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę podczas zakupu monitora?

Oczywiście to nie koniec. Jest jeszcze kilka elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę w specyfikacji. Dostępne wejścia na monitorze decydują o tym, jakie urządzenia możesz do niego podłączyć. Standardowe wejścia to HDMI i DisplayPort, które obsługują zarówno obraz, jak i dźwięk. Inne potencjalnie użyteczne porty to USB (dla dodatkowych urządzeń peryferyjnych), DVI (do starszych komputerów) czy USB-C, które umożliwia przesyłanie obrazu, dźwięku, danych i zasilania jednym kablem. Jeśli chodzi o HDMI, polecamy wybrać modele korzystające już ze standardu 2.1. To szczególnie istotne dla graczy.


Nie powinieneś na pewno lekceważyć powłoki matrycy. Ma ona bardzo duży wpływ na komfort użytkowania. Monitory matowe są mniej podatne na odblaski i mogą być lepsze do pracy w jasno oświetlonych pomieszczeniach, ale mogą nieco zniekształcać obraz. Monitory błyszczące mogą zapewniać lepszą jakość obrazu i kontrast, ale są bardziej podatne na odblaski. Musisz więc dokonać wyboru, uwzględniając miejsce, w którym będziesz korzystał z komputera.


Monitor może być także wyposażony w głośniki. To bardzo dobra wiadomość, gdyż pozwala zrezygnować z zakupu dodatkowych urządzeń. Ucieszą się także osoby, które przeważnie używają słuchawek. Jeśli zajdzie potrzeba odtworzenia dźwięku poza nimi, nie będziesz musiał podłączać dodatkowego sprzętu. Jakość może być na tyle zadowalająca, że nie zauważysz potrzeby korzystania z osobnych głośników.


Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem, jest możliwość regulacji stojaka. Niektóre monitory oferują pełną regulację wysokości, nachylenia, obrotu i pivot (obrót w pionie), co umożliwia dostosowanie pozycji monitora do Twoich preferencji ergonomicznych. Inne monitory mogą oferować tylko część tych regulacji lub żadnej. W takim przypadku możliwe, że będziesz potrzebować dodatkowego stojaka lub uchwytu na ścianę, aby uzyskać optymalną pozycję.

Zakrzywiony ekran w monitorze – o co chodzi?

Ranking monitorów nie może pominąć efektownych monitorów z zakrzywionym ekranem, zwanych też „curved”. Wprowadzają nowy wymiar do doświadczeń użytkownika, oferując unikalną estetykę i potencjalne korzyści w zakresie immersyjności i komfortu widzenia. Ale na czym polega ich specyfika? Zakrzywienie monitora mierzy się w stopniach, a dokładna liczba podawana w specyfikacjach, np. 1800R, oznacza promień krzywizny wyrażony w milimetrach. W tym przypadku 1800R oznacza, że jeśliby stworzyć okrąg z takimi monitorami, to jego promień wynosiłby 1800 milimetrów. Im mniejsza liczba, tym większe zakrzywienie. Podstawowym założeniem za zakrzywionym ekranem jest chęć stworzenia bardziej naturalnej dla oka ludzkiego przestrzeni roboczej.

Ludzkie pole widzenia nie jest płaskie, lecz sferyczne, dlatego teoria mówi, że monitor o kształcie bardziej zbliżonym do sferycznego lepiej będzie pasował do naszego pola widzenia. Przede wszystkim, zakrzywione ekrany mogą zaoferować zwiększoną immersję, szczególnie w grach i podczas oglądania filmów. Zakrzywienie ekranu pozwala na to, aby obraz wypełniał większą część pola widzenia użytkownika, tworząc efekt „zanurzenia” w zawartości, która jest wyświetlana.


Dodatkowo, zakrzywione monitory mogą przyczynić się do poprawy komfortu widzenia. W teorii, zakrzywiony ekran umożliwia lepsze skupienie się na zawartości, zapewniając jednolitą odległość między oczami użytkownika a wszystkimi punktami na ekranie. Może to zmniejszyć zmęczenie oczu podczas długotrwałego użytkowania, chociaż badań naukowych potwierdzających tę teorię jest niewiele. Zakrzywione monitory są również często wykorzystywane w konfiguracjach wielomonitorowych. Dzięki swojemu kształtowi, łatwiej jest je dopasować do siebie, tworząc płynną, ciągłą przestrzeń roboczą. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756